Polskie Radio
Section05

opozycja demokratyczna

Sprawa Poczobuta. Szefowie sejmowej i senackiej komisji: zrobimy wszystko, by doprowadzić do jego uwolnienia

"Domagamy się stanowczo zaprzestania bezprawnych działań, skierowanych przeciwko Polakom na Białorusi. Będziemy czynić wszystko, by doprowadzić do uwolnienia Andrzeja Poczobuta" - napisali szefowie sejmowej i senackiej komisji ds. Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz i Kazimierz Ujazdowski.
Zobacz więcej na temat:  Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut Białoruś prawa człowieka ŚWIAT Europa Sejm Senat

"Białorusini czują waszą solidarność". Swiatłana Cichanouska z wizytą w Gdańsku

Białorusini czują waszą solidarność i energię, żeby iść do swojej demokratycznej przyszłości - powiedziała w czwartek w Gdańsku liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Podkreśliła, że dzięki "Solidarności" Polacy mogą żyć i mieszkać w demokratycznym i europejskim państwie.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś Aleksander Łukaszenka Lech Wałęsa Aleksandra Dulkiewicz

ANALIZA Zjazd deputowanych przeciwnych wojnie na Ukrainie i aneksji Krymu. Nowa inicjatywa rosyjskiej opozycji

W Jabłonnie pod Warszawą w dniach 4-7 listopada odbywa się tzw. I Zjazd Deputowanych Ludowych Rosji. Zaproszono deputowanych i członków władz wykonawczych Rosji, którzy są przeciwko wojnie na Ukrainie, rozpoczętej w 2014 roku, aneksji Krymu i społeczno-politycznemu systemowi Rosji. Jedną z głównych postaci zjazdu jest były deputowany rosyjskiej Dumy Ilia Ponomariew, który jako jedyny głosował przeciwko aneksji Krymu i mieszka obecnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Ukraina

Zmarł Mieczysław Gil - działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL

W wieku 78 lat zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W 2017 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. O śmierci poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Sejm uczcił pamięć Mieczysława Gila minutą ciszy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2022 Solidarność Mieczysław Gil komunizm historia Polski

42 lata od podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Obchody z udziałem premiera

42 lata temu, 3 września 1980 roku, rząd PRL podpisał porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim - dokumentem, zawartym wówczas między władzą a protestującymi robotnikami. W obchodach rocznicy zawarcia porozumienia weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie NSZZ Solidarność premier Mateusz Morawiecki infografika

Wspomnienia z sierpnia 1980 r. Wyszkowski: najważniejsza była wola obalenia komunizmu

- W sierpniu 1980 r. cała Polska, bo liczebność Solidarności to było prawie 10 milionów, zakrzyknęła: strajkujemy, bo nie chcemy więcej komunizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 opozycjonista czasów PRL i jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych Krzysztof Wyszkowski. Jak mówił, cieszy się, że uhonorowani zostaną niedostrzeżeni jeszcze działacze "S".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyszkowski Rafał Dudkiewicz POLSKA NSZZ PRL porozumienia sierpniowe PR24 porozumienia sierpniowe infografika

Obchody Dnia Wolności i Solidarności. Prezydent Duda: zwyciężyło wspólne dzieło naszego narodu

Andrzej Duda w przesłaniu skierowanym do uczestników i organizatorów uroczystych obchodów Dnia Wolności i Solidarności podkreślił, że Solidarność zwyciężyła, bo była wspólnym dziełem naszego narodu. "Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności" - przypomniał prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Solidarność Andrzej Duda komunizm historia Polski porozumienia sierpniowe PRL