Polskie Radio
Section05

Patryk Michalski

Zastępca dyrektora CNK: potrzebujemy spotkań twarzą w twarz

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wraca w plener po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. - Każdy, kto przyjdzie, na pewno będzie miał okazję doświadczyć, zobaczyć i poczuć, jak o tej nauce można rozmawiać i jak można ją robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA Piknik Naukowy 2022 Centrum Nauki Kopernik

Prezes PR zaprasza słuchaczy na 25. Piknik Naukowy. "Wielka przyjemność i radość"

- Bardzo się cieszę, że Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wraca w przestrzeń, w plener, i że będziemy mogli z naszymi odbiorcami spotkać się bezpośrednio. Kontakt bezpośredni z nauką to jest coś, czego nie da się przecenić. To jest wielka przyjemność i wielka radość - mówiła w Jedynce prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo NAUKA Piknik Naukowy 2022 W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska

"Szkolna ulica" w Krakowie. Zamknięta dla aut ze względu na dzieci

Przez cały maj ulicą Urzędniczą w Krakowie, przy której znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, nie będą mogły jeździć samochody. Chodzi o czas między godz. 7.45 a 8.30. Pilotażowy program "szkolna ulica" ma sprawdzić, czy uczniowie będą bardziej skłonni wybrać inne środki transportu na lekcje niż auto, m.in. rower czy hulajnogę. Opinie rodziców są podzielone.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Kraków samochody rower szkoła

Opiekunowie polskich mogił na Kresach chcą porządkować kolejny cmentarz

Mimo wojny na Ukrainie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy z Kazimierza Dolnego pamięta o polskich cmentarzach na Kresach. Członkowie tej organizacji zbierają biało-czerwone szarfy, które za kilka tygodni chcą zawiesić na grobach znajdujących się na polskich nekropoliach za naszą wschodnią granicą. - Nie porzucamy naszej podstawowej działalności, czyli pamięci o zamordowanych Polakach na Kresach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kozak, prezes stowarzyszenia.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dolny Ukraina Kresy

Jak działają szpitale na Ukrainie? "W piwnicach nie obowiązują procedury"

- Część lekarzy decyduje się, żeby zostawać przy maluchach w salach, w których znajdują się inkubatory, i liczyć na to, że alarm nie będzie wiązał się z bombardowaniem i z tym, że szpital stanie się celem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wojnie na Ukrainie i funkcjonowaniu szpitali Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych szpital Ukraina Jedynka Ukraina

"Drewniane skarbczyki dam" - niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Różnego rodzaju skrzyneczki, kasety, szkatuły, pudełka i puzderka - to przykłady najpopularniejszych sprzętów kobiecych, używanych od antyku aż do czasów współczesnych. Przedmioty te można zobaczyć na wystawie "Drewniane skarbczyki dam. Historia kobiet w meblach zapisana" - czynnej do 14 kwietnia - w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Michał Montowski SZTUKA KULTURA

"Kto się cieszy, ten nie grzeszy" - malarstwo na szkle Jana Fudali w Zakopanem

Na wystawie "Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala" - czynnej do 9 kwietnia w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór - prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych. To wyjątkowa okazja, żeby znającym twórczość artysty przypomnieć ją chociaż częściowo, a nieznającym - przedstawić jego pełne fantazji i barwne, buchające emocjami obrazy na szkle. Patronem medialnym ekspozycji jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  wystawa SZTUKA Zakopane Michał Montowski Podhale sztuka ludowa KULTURA

"Kobieta" - wystawa zainspirowana postacią malarki Anny Bilińskiej w Radomiu

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - do końca czerwca - można oglądać wystawę "Kobieta. Współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej". Inspiracją dla twórców ekspozycji była postać jednej z najwybitniejszych malarek polskich XIX wieku - Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. W dwóch salach radomskiego muzeum umieszczono 40 dzieł autorstwa 26 współczesnych twórców: obrazy, rzeźby oraz projekt modowy.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Radom Michał Montowski KULTURA

Widz cierpiący, widz na przeczekaniu, widz z przypadku - "Teatr w pandemii" okiem naukowców

Przez wiele miesięcy siedem interdyscyplinarnych zespołów badawczych przyglądało się zmianom zachodzącym w polskim teatrze. Dzięki temu powstała seria raportów wielostronnie analizujących skutki pandemii koronawirusa dla całego ekosystemu teatralnego: od instytucji i organizacji teatralnych, przez ich pracowników, artystów oraz publiczność.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dorota Kołodziejczyk społeczeństwo KULTURA