Polskie Radio
Section05

Polska 2050

Chaos prawny w Polsce. Sachajko: rząd posunął się o wiele za daleko

- Obywatele wybrali posłów, którzy przez 8 lat mówili, że trzeba przestrzegać konstytucji i że ma być praworządność. Tymczasem od dwóch miesięcy nie ma praworządności, a konstytucja nie jest przestrzegana - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, dodając, że rząd posunął się za daleko.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Jarosław Sachajko polityka Kukiz'15 Karol Surówka Donald Tusk Rząd Donalda Tuska prawo konstytucja demokracja koalicja obywatelska PSL lewica

PR24 Wcześniejsze wybory sposobem rządu na prezydenckie weta? Zdrojewski: to ostateczność

- Przedterminowe wybory parlamentarne powinny się zdarzyć tylko i wyłącznie wtedy, gdy wszystkie furtki, deklaracje, próby kohabitacji z prezydentem spełzną na niczym, zakończą się kompletną porażką - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski z PO-KO. Podkreślił, że deklaracje prezydenta rokują na współpracę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzybowski polityka Bogdan Zdrojewski prezydent rząd wybory w Polsce

PR24 "Chcemy pracować merytorycznie". Poseł Polski 2050 o współpracy z prezydentem

- Będziemy proponować rozwiązania, w których, być może, prezydent będzie miał inne zdanie i skorzysta z prawa weta, ale mam nadzieję, że takich sytuacji będzie jak najmniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Skonieczka z Polski 2050. - Prezydent powinien uszanować to, że koalicja 15 października zyskała duży mandat społeczny, a większość Polek i Polaków opowiedziała się za wprowadzaniem zmian - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzybowski polityka prezydent rząd

Strategia Polski 2050 na wybory samorządowe. Kobosko: podstawą jest kontynuacja Trzeciej Drogi

Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko przedstawił w czwartek w mediach strategię Polski 2050 na wybory samorządowe. - Jesteśmy otwarci na współpracę z ugrupowaniami koalicji rządowej, w tym z KO i Nową Lewicą, ale podstawą naszych decyzji jest kontynuacja projektu Trzeciej Drogi - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kobosko Krajowa Rada Sądownictwa Donald Tusk Jarosław Kaczyński Trzecia Droga wybory samorządowe

Co dalej z Funduszem Kościelnym? Minister Buczyńska: jest reliktem starych czasów i wymaga reformy

- Fundusz Kościelny jest reliktem starych czasów i wymaga reformy - podała w poniedziałek w mediach społecznościowych minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska. Dodała, że Polska 2050 proponuje zastąpienie go odpisem od podatku lub darowizną na rzecz wybranego związku wyznaniowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo

Zmiana finansowania Funduszu Kościelnego. Prof. Zybała: ta sprawa określi charakter państwa polskiego

Profesor Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie powiedział, że sprawa Funduszu Kościelnego określi charakter, jaki ma mieć polskie państwo. Odniósł się tym samym do podjętej w środę decyzji rządu o powołaniu międzyresortowego zespołu, który ma pracować nad zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla księży.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo fundusz kościelny polityka koalicja obywatelska PSL lewica aktualności katolickie Rząd Donalda Tuska

Sejm przyjął uchwałę o KRS. Członków wezwano do zaprzestania działalności w Radzie

Sejm przyjął uchwałę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wskazano w niej, że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. w sprawie wyboru sędziów - członków KRS zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP. Sejm wzywa członków KRS wybranych wbrew ustawie zasadniczej do zaprzestania działalności w Radzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka Marszałek Sejmu Szymon Hołownia Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska koalicja obywatelska PSL lewica Konfederacja Rzecznik Praw Dziecka Wiesław Chrzanowski górnictwo

PR24 Gramatyka o zmianach w traktatach UE: wieloma z tych propozycji Polska powinna być zainteresowana

- Podpisanie umowy międzynarodowej, jaką była UE, spowodowało oddanie części suwerenności na rzecz organizmu ponadpaństwowego, m.in. zadecydowaliśmy o wspólnej walucie, otwarciu ruchu granicznego czy rezygnacji z ceł (…). Widzę w tym wyłącznie korzyści, choć są elementy czasami bardziej, a czasami mniej uciążliwe dla normalnych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gramatyka (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Dorota Kania Michał Gramatyka Polska w Unii Europejskiej