Polskie Radio
Section05

poprawna polszczyzna

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Krótka historia polskiej ortografii

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem krótka historia polskiej ortografii. 
Zobacz więcej na temat:  poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Źródła poprawności językowej

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o źródłach poprawności językowej. 
Zobacz więcej na temat:  poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Jak rozmawiać o rzeczach, które dzielą nasze społeczeństwo? Jaki język dominuje w przestrzeni publicznej?

Co nas łączy, a co dzieli? Czy istnieją słowa wspólne, ponad podziałami? O języku, jakiego używamy, w "Klubie Trójki" opowiedzieli Olga Kozierowska, działaczka i ekspertka od komunikacji, oraz Mateusz Adamczyk, popularyzator wiedzy o polszczyźnie, specjalista od języka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś debata publiczna polszczyzna polaryzacja przestrzeń publiczna Klub Trójki

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Wiosna w języku i literaturze

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o wiośnie. W języku i literaturze. 
Zobacz więcej na temat:  poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Prawie wszystko o jajku

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem, językowo o jajku. 
Zobacz więcej na temat:  poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Ciekawostki związane z historią języka

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Zapraszamy na ciekawostki związane z historią języka. 
Zobacz więcej na temat:  poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Odpowiedzi na listy słuchaczy (cz. II)

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Dziś druga część odpowiedzi na listy słuchaczy. 
Zobacz więcej na temat:  poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

"Patrzeć" czy "patrzyć"? 10 językowych pytań, na które powinieneś znać odpowiedź

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego warto sprawdzić, jak dobrze znamy język polski - czy nie popełniamy błędów, o które w polszczyźnie przecież nietrudno. "Głowa jej nie boli" czy "głowa ją nie boli"? "Głaskam" czy "głaszczę"? "Wziąść" czy tylko "wziąć"?
Zobacz więcej na temat:  język polski gramatyka Katarzyna Kłosińska Jerzy Podracki Radosław Pawelec Andrzej Markowski Agata Hącia W POLSKIM RADIU

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA język polski poprawność językowa Marta Hoppe młodzieżowe słowo roku

W pandemii jak na wojnie. Czy wydarzenia ostatnich 2 lat przeobraziły nasz język?

Atak, broń, bohaterowie, wróg, pierwsza linia frontu – to słowa, których używamy, opisując wojnę, ale też pandemię koronawirusa, z którą zmagamy się od ponad dwóch lat. Językoznawczynie z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie – prof. Władysława Bryła oraz dr Agnieszka Bryła-Cruz – wzięły pod lupę przekazy medialne, prasowe, przemówienia i rozmowy zwykłych ludzi z czasu pandemii, po czym zebrały je w książce pt. »Retoryka "okołokoronawirusowa". Szkice językowo-kulturowe«.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar społeczeństwo STYL ŻYCIA koronawirus COVID-19 język polski wojna na Ukrainie

Język polski dla obcokrajowców – prawdziwe wyzwanie

Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Kilka lat temu w rankingu przeprowadzonym przez British Council uplasował się w pierwszej piątce pod względem trudności, jaką nauka naszego języka sprawia obcokrajowcom. Jak studenci z innych krajów radzą sobie w przyswajaniu tego języka i jak wygląda praca lektora języka polskiego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Monika Chrobak język polski nauka języków obcych edukacja