Polskie Radio
Section05

powódź

Wielka woda u Ojców Franciszkanów

W niedzielę, 15 września 2024 roku ziemia kłodzka została zalana w wyniku intensywnych deszczy. Zalane zostały także Lądek-Zdrój oraz Stronie Śląskie, gdzie pękła tama na zbiorniku przeciwpowodziowym. Ucierpieli również mieszkańcy wielu tamtejszych wsi. Kilkanaście dni po katastrofie na te tereny wybrały się dziennikarki Dwójki: Aleksandra Łapkiewicz i Aldona Łaniewska-Wołłk.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Sytuacja powodziowa Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksandra Łapkiewicz

Dezinformacje ws. ofiar powodzi. Tusk wyjaśnia

Premier Donald Tusk poinformował o dziewięciu ofiarach śmiertelnych wykrytych na terenach powodziowych. Według przekazanych przez niego informacji wśród nich jest najprawdopodobniej obywatelka Czech, która zginęła jeszcze po stronie czeskiej, obywatel Niemiec i siedmioro obywateli Polski. Szef rządu zapowiedział też powołanie zespołu ds. odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk rząd Marcin Kierwiński Adam Bodnar Sytuacja powodziowa

Polskie Radio 24 Powódź, pandemia, wojna. Te sytuacje sprzyjają fake newsom

Każda kryzysową sytuacja, która dotyczy dużej części społeczeństwa albo wpływa na nasze życie w większej skali może stanowić dobrą przestrzeń do szerzenia dezinformacji. - Widać to bardzo dobrze na przestrzeni ostatnich lat na przykładzie wojny w Ukrainie, pandemii Covid-19 oraz powodzi w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcel Kiełtyka z organizacji Demagog. 
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja fake news

"Nasze pokolenie stanie z bronią w ręku". Niepokojące słowa

- Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa - stwierdził szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. Jak wskazał, wyzwaniem jest m.in. kryzys demograficzny, a "nasz przeciwnik posiada na tyle spory potencjał, że trzeba wdrożyć w Polsce model służby powszechnej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej Wojska Obrony Terytorialnej młodzież

Wsparcie dla studentów po powodzi. "Uczelnie się angażują"

- Mamy uczelnie, które zwiększyły wyraźnie zapomogi dla studentów, inne uczelnie udostępniły miejsca w domach studenta dla poszkodowanych w powodziach, część zwalnia studentów z opłat za kształcenie lub za akademiki. Są też formy darmowego wsparcia psychologicznego - wymieniał w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Szeptycki, wiceszef MNiSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA edukacja szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Sytuacja powodziowa pomoc studenci Andrzej Szeptycki Krzysztof Grzesiowski

Odpady popowodziowe nie nadają się do recyklingu. Co z nimi zrobić?

W południowo-zachodniej Polsce trwa wielkie sprzątanie po przejściu powodzi. Do usunięcia są setki, a nawet tysiące ton różnych odpadów, w zdecydowanej większości  tzw. "trudnych", czyli skażonych biologiczne i chemicznie. Jak się ich pozbyć?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Sytuacja powodziowa Stronie Śląskie Lądek-Zdrój sprzątanie odpady segregacja śmieci recykling Jacek Frentzel Trójka

Problem odpadów popowodziowych. "Można je tylko składować"

- Odpady generalnie są problemem, a odpady powstałe w tak specyficznych, trudnych warunkach są problemem wielokrotnie gorszym. Większość z nich nie nadaje się do recyklingu, nie ma mowy o ich spaleniu. Nie ma innego wyjścia, tylko je składować - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady Przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sytuacja powodziowa odpady śmieci recykling społeczeństwo POLSKA