Polskie Radio
Section05

pr poleca

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Łoś. Poranek nad Wissahickon" [POSŁUCHAJ]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - nowelę „Łoś” (znaną też pod tytułem „Poranek nad Wissahickon”) opublikował w 1844 r., pięć lat przed śmiercią. Mimo młodego wieku był już człowiekiem schorowanym i złamanym przez życie, nękanym przez nałogi i niedostatek.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU Edgar Allan Poe

"Słabi". Słuchowisko Magdaleny Drab w adaptacji i reżyserii Julii Mark

Czuła opowieść o tym, że mamy prawo do bycia delikatnym. Anina, główna bohaterka, robi wszystko, żeby odnaleźć się w roli matki: słucha przyjaciółek, coacha, terapeutki. Próbuje poprawić sobie nastrój różnymi tabletkami. Chwilowym ukojeniem ma być też znajomość z Janem z mięsnego. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Julia Mark Magdalena Drab Ewa Konstancja Bułhak Łukasz Wójcik Karolina Bacia Katarzyna Anzorge Magdalena Koleśnik Dobromir Dymecki Hanna Chojnacka-Gościniak Jakub Gawlik TEATR

"Poloniści ze starówki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Zainteresowanie językiem polskim na Morawach rośnie. – Jedni chodzą na fitness, inni biegają, a ja uczę się języka polskiego… – opowiada Magdalena Franková, studentka Uniwersytetu Palackiego. Na poddaszu zabytkowej ołomunieckiej kamienicy mieści się Katedra Slawistyki. Odwiedził ją Antoni Rokicki, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego Czesi tak bardzo interesują się Polską.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki reportaż w Jedynce Morawy język polski nauczyciel

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Berenice" [POSŁUCHAJ]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy, których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc, nowelę "Berenice" opublikował w 1835 roku. Choć później jeszcze wiele w swoim, niedługim, życiu wymyślił i napisał, to właśnie ten utwór uchodzi za jedną z jego najbardziej makabrycznych prac, wypełnioną do tego seksualnymi podtekstami.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU Edgar Allan Poe

"Przemienienie" Franza Kafki w nowym tłumaczeniu Łukasza Musiała. Słuchowisko w reżyserii Katarzyny Łęckiej

Czy można stać się Mesjaszem we własnym domu, zamiast krzyża biorąc na barki starzejących się rodziców i niedojrzałą emocjonalnie siostrę? Kafkowskie "Przemienienie" zmusza nas do przyjrzenia się sensowności ofiary. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Franz Kafka Katarzyna Łęcka Łukasz Musiał Andrzej Brzoska Grzegorz Łapiński Beata Jankowska Rafał Gąsowski Henryk Talar Marta Lipińska Jerzy Schejbal Joanna Sokołowska Zbigniew Suszyński

"Gdzie jest moja panda?". Reportaż Urszuli Żółtowskiej na Wszystkich Świętych

Trzy lata temu u 4-letniego wtedy Michałka zdiagnozowano raka mózgu. Bohaterka reportażu będąc z dzieckiem w szpitalu, zaczęła pisać dla niego po angielsku książkę o pandzie pt. "Gdzie jest moja panda?", ponieważ syn bardzo lubił pandy. Zapraszamy do Jedynki na reportaż Urszuli Żółtowskiej, który opowiada o tym, jak radzić sobie z tą najbardziej bolesną stratą. Stratą dziecka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska reportaż w Jedynce

Pustka w domach i w sercach - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Podobno jest tak, że dziecięce groby są najbardziej zaniedbane. Są tacy osieroceni rodzice, którzy na groby swoich utraconych dzieci chodzą codziennie, ale są i tacy, którzy po pogrzebie nie byli ani razu. Nie są w stanie przekroczyć furtki cmentarza i stanąć nad tym dziecięcym grobem. Bohaterka reportażu "Pustka" rozumie to jak nikt.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska Trójka rodzice śmierć dziecko

O samotności dzieci nękanych przez rówieśników. Reportaż "Lawina"

Julia z Lubina - ta fraza zaczęła pojawiać się w wyszukiwaniach, odkąd 16-letnia uczennica, jedyna córka swoich rodziców, odebrała sobie życie. Na wielu portalach można przeczytać, że zmagała się z hejtem rówieśniczym, którego stała się ofiarą. Po jej śmierci ulicami Lubina przeszedł tłum zgromadzony w Marszu Ciszy. Powstała petycja, której celem jest zmiana w prawie i edukacji, podpisana przez ponad 4600 osób.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Nabel-Dybaś Małgorzata Nabel

"Piłam i płakałam". Reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś (Radio Zachód)

To opowieść, która może dotyczyć wielu rodzin w Polsce. Uzależnienie bowiem jednego członka rodziny zaburza relacje panujące wśród wszystkich jej członków. Reportaż opowiada historie osób, które czując ból i przymus picia, przez wiele lat szukały sensu swojego życia, doświadczając ogromnej samotności. Pijąc, krzywdziły swoje matki, ojców, żony, mężów i dzieci.
Zobacz więcej na temat:  reportaż alkoholizm alkohol reportaż w Jedynce

"Po chińsku do ciebie mówię". Słuchowisko według sztuki Savyon Liebrecht w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Słuchowisko opowiada o konflikcie między ocalałymi z Zagłady obsesyjnie powracającymi do przeszłości i tymi, którzy chcą o niej zapomnieć. Rodzina polskich Żydów, którzy po wojnie osiedlili się w Izraelu, usiłuje ułożyć sobie życie od nowa. Ich straszne przeżycia, traumy Holokaustu, są dziedziczone przez dzieci i wracają jak bóle fantomowe. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Waldemar Modestowicz Savyon Liebrecht Michał Sobelman Maciej Kubera Wiktoria Gorodeckaja Sara Lityńska Olga Sarzyńska Katarzyna Dąbrowska Piotr Chomik Michał Sitarski słuchowisko