Polskie Radio
Section05

pr poleca

Początki kobiecej piłki w Polsce. Reportaż "Czarne" Małgorzaty Lachendro (Radio Katowice)

50 lat temu spełniły się marzenia polskich kibiców. Na mistrzostwach świata w Niemczech polska reprezentacja piłki nożnej w wielkim stylu wywalczyła sobie miejsce na podium, a cały kraj owładnęła piłkarska gorączka. To właśnie wtedy pewna sosnowiczanka napisała do redakcji "Wiadomości Zagłębia" anonimowy list. List, w którym wzywa do utworzenia w Sosnowcu kobiecej sekcji piłki nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Sosnowiec Małgorzata Lachendro reportaż w Jedynce

Stanisław Wyspiański "Klątwa" - antyczna tragedia w realiach niewielkiej polskiej wsi

Antyczna tragedia przeniesiona w realia niewielkiej polskiej wsi, osnuta wokół konfliktu wiejskiej wspólnoty z księdzem. - Wieś dotyka susza, a w klęsce posuchy mieszkańcy zaczynają doszukiwać się działania sił transcendentnych. Do wysłuchania spektaklu  "Klątwa" w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza zaprosiliśmy w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Tomasz Cyz Stanisław Wyspiański słuchowisko

Silver Rocket, autorski projekt Mariusza Szypury, na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej [WIDEO]

Niezwykły koncert w Trójce! W studiu im. Agnieszki Osieckiej można było na żywo posłuchać i zobaczyć Silver Rocket. To autorski projekt Mariusza Szypury, jednego z najważniejszych twórców na polskiej scenie alternatywnej. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia!
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA silver rocket Mariusz Szypura koncerty w Polskim Radiu koncert Studio im. Agnieszki Osieckiej Trójka

Ogródki działkowe - niekończący się spór o zielone enklawy w miastach

Ogródki działkowe od lat kuszą deweloperów. Stosują różne metody, nawet na granicy łamania prawa, żeby zdobyć upragniony grunt: tak było z ogródkami działkowymi przy ulicy Bartyckiej w Warszawie. A działki są nie tylko zielonymi płucami miast, coraz intensywniej zabudowywanymi w ostatnich latach. Są też miejscem rekreacji i źródłem ekologicznej żywności.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA ogródki działkowe wypoczynek deweloper miasto zieleń miejska relaks ekologia reportaż Urszula Żółtowska

Nowy "Radiobook": Henryk Sienkiewicz - "Listy z Afryki", cz. 1 [POSŁUCHAJ]

Henryk Sienkiewicz - autor powieści historycznych, przygodowych i obyczajowych - przez niemal całe swoje burzliwe życie pisał listy. Setkami. Do znajomych i przyjaciół, dziennikarzy, naukowców, polityków, innych pisarzy. To teksty pisane z artyzmem i często - niezależnie od użytkowego charakteru - pełne narracyjnego rozmachu autonomiczne dzieła literackie, dokumentujące życie społeczne, rodzinne, a także bliskie oraz dalekie podróże.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU Henryk Sienkiewicz

"Niepodległość według Ludwika B." Słuchowisko Marcina Trońskiego w reżyserii autora

Historia procesu sądowego tytułowego Ludwika B., oskarżonego o czynną napaść na policjanta podczas demonstracji przed sejmem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ów bohater to 96-letni staruszek. Podczas procesu poznajemy jego losy na tle ważnych, historycznych wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Marcin Troński Paweł Szaliński Marian Szałkowski Stanisław Brudny Elżbieta Kijowska Sławomir Grzymkowski Jadwiga Jankowska-Cieślak Marcin Urbnke Tomasz Sapryk Bożena Stachyra Marcin Stępniak Monika Kwiatkowska Stefan Pawłowski Ewa Jakubowicz słuchowisko

Trójkowe reportaże z powodzi. Słuchaj w podcaście "Powódź 2024. Reportaże w Trójce"

Południe Polski mierzy się z wielką powodzią. Żywioł, porównywalny do tego z roku 1997, pustoszy kolejne wsie, miasteczka, miasta. Sytuację w miejscach, gdzie trwa walka z wodą, relacjonują dziennikarze Polskiego Radia. Ich reportaże można znaleźć w podcaście "Powódź 2024. Reportaże w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  reportaż powódź Sytuacja powodziowa Hanna Dołęgowska Antoni Rokicki Trójka podcast

Jak mądrze pomagać zwierzętom? Reportaż "Dziki azyl" Moniki Chrobak

To opowieść o mądrym i rozsądnym pomaganiu, ale także o tym, jak ważne jest dbanie o przyrodę. Lekarz weterynarii, Wojciech Wójcik, postanowił przeznaczyć na leczenie dzikich zwierząt ponad osiemdziesiąt hektarów terenu. Stworzył woliery z prawdziwego zdarzenia i miejsca na rekonwalescencję po zabiegach i rehabilitacji. Jego celem jest m.in. ratowanie ginących gatunków i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak zwierzęta pomoc

Wodomierz się skończył. Reportaż Hanny Dołęgowskiej i Antoniego Rokickiego z Lądka-Zdroju

W niedzielę w Stroniu Śląskim położonym powyżej Lądka-Zdroju pękła tama i fala powodziowa spustoszyła tę uzdrowiskową miejscowość. Ale nie całą: centrum miasta jest zalane i zrujnowane, natomiast góra nadal wygląda jak uzdrowiskowa oaza.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo powódź Sytuacja powodziowa Lądek-Zdrój reportaż Hanna Dołęgowska Antoni Rokicki Trójka Klub Trójki

Głuchołazy po powodzi. Są takie miejsca, że lecą łzy – reportaż

Głuchołazy na Opolszczyźnie to jedno z miejsc, które najbardziej ucierpiały w trakcie powodzi. Woda wdarła się do Głuchołaz w niedzielę, teraz trwa akcja pomocy dla wszystkich poszkodowanych i wielkie sprzątanie po zniszczeniach, jakie spowodował żywioł. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Dołęgowska Antoni Rokicki powódź Głuchołazy zapowiedź reportażu Sytuacja powodziowa Klub Trójki Trójka