Polskie Radio
Section05

pracodawcy

POLSKI ŁAD Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład Ministerstwo Finansów podatki ulga podatkowa podatek dochodowy pit cit korporacja inwestycje zagraniczne

Eksperci: dobre dane z gospodarki podszyte są lękiem przedsiębiorców o zmiany w prawie

Sytuacja polskiej gospodarki wygląda bardzo dobrze, choć jest podzielona na sektory, które w różnym stopniu ucierpiały w pandemii. Pomogły tarcze antykryzysowe, choć nie zawsze skorzystały z nich firmy potrzebujące tego wsparcia. Dziś przedsiębiorcy obawiają się następstw ewentualnych kolejnych fal COVID-19, ale także zmian w prawie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Rafał Sadoch, mBank i ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia tarcza antykryzysowa Polski Ład składka zus

Eksperci: polscy przedsiębiorcy radzą sobie świetnie, choć niepokojąco rosną koszty ich działalności

Dane dotyczące sektora przedsiębiorstw pokazują, że nasze firmy radzą sobie świetnie, choć zatrudniają tylko nieco ponad 6 mln osób. Pozostałe 10 mln to pracownicy małych firm, też usługowych oraz budżetówki. Tam sytuacja nie jest już tak dobra. Dlatego niepokoją stale rosnące koszty działalności i wciąż występujące zagrożenie obostrzeniami covidowymi - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych i Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp pracownicy zatrudnienie pandemia

Eksperci: zamknięcie gospodarki z powodu nowej fali COVID-19 powinno być na poziomie powiatów

Przedsiębiorcy na tyle przyzwyczaili się żyć z pandemią, że nawet lokalne zamknięcia gospodarki jesienią nie powinny zaszkodzić tym, którzy wrócili do dobrej kondycji sprzed pandemii. Są jednak takie branże, jak np. hotelowa czy eventowa, dla których nawet najmniejsze ograniczenie aktywności, będzie katastrofą. Na pewno jedynym akceptowalnym rozwiązaniem są lock downy lokalne, w powiatach, gdzie najmniej mieszkańców zaszczepiło się przeciwko COVID-19 - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju i SGH oraz Marek Kłoczko dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia pracownicy COVID-19

Ekspert: tylko urealnienie niskiej dziś składki zdrowotnej umożliwi dofinansowanie ochrony zdrowia

Mamy niską składkę zdrowotną jak na skalę europejską i niewystarczające nakłady na ochronę zdrowia. Dlatego dziwi opór środowisk przedsiębiorców przed jej urealnieniem, jakim jest odejście od ryczałtu na rzecz jej powiązania z rzeczywistymi dochodami – oceniał w audycji "Rządy pieniądza" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu  Ekonomicznego. W opinii Jeremiego Mordasewicza z Konfederacja Lewiatan problemem jest to, że system podatkowo-składkowy jest skomplikowany, niezrozumiały dla przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki cit budżet Polski fiskus

W sierpniu wzrosły inwestycje i optymizm przedsiębiorców. Tak wynika z danych PIE i BGK

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł w sierpniu o kolejne 3,9 pkt., a jego poziom wynosi obecnie 110,9 pkt. Oznacza to kontynuację ożywienia oraz wskazuje na wyraźną przewagę pozytywnych nastrojów przedsiębiorców – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) opracowuje wskaźnik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK pkb Koronawirus w Polsce firma inflacja

Eksperci: prawo nie może dawać zbyt wielu możliwości do obchodzenia przepisów

Lepiej zachęcać przez edukację społeczną do szczepień niż na siłę zmuszać do nich pracowników przez presję ze strony przedsiębiorców. A w przypadku zakazu handlu w niedzielę, trzeba być konsekwentnym i nie robić wyjątków. Bo wtedy  się zachęca przez różnego typu furtki typu "usługi pocztowe" do obchodzenia prawa - mówili goście "Rządów pieniądza" radca prawy Paweł Pelc i dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 pandemia szczepienia

Eksperci: konsultacje społeczne dotyczące ustaw podatkowych z Polskiego Ładu to krok w dobrym kierunku

W programie Polskiego Ładu jest wiele rozwiązań korzystnych dla gospodarki, ale wymagają one konsultacji z przedsiębiorcami, nie mogą być wprowadzane szokowo, bo to utrudni start tej koncepcji w kręgach biznesowych - uważali goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24: dr Artur Bartoszewicz z SGH oraz profesor Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki składki na ubezpieczenie

Pracodawca sprawdzi, kto z pracowników się zaszczepił? Miziołek: projekt w tej sprawie jest przygotowywany

- W kręgach rządowych powstaje projekt, który ma dać prawo pracodawcy do zweryfikowania, czy jego pracownicy zaszczepili się na koronawirusa - mówiła w Polskim Radiu 24 red. Joanna Miziołek z tygodnika "Wprost". Gościem audycji była też red. Edyta Hołdyńska z tygodnika "Sieci" i telewizji wPolsce.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 rząd Mateusza Morawieckiego ustawa szczepienia COVID-19 pracownicy

Eksperci: podatkowe rozwiązania z Polskiego Ładu muszą być wprowadzane stopniowo, aby firmy miały czas na zmiany

- Pomysł na zmniejszenia rozpiętości podatkowej pomiędzy najbogatszymi i biedniejszymi jest racjonalny, ale czemu największym beneficjentem reformy fiskalnej będą emeryci, a nie ludzie czynni zawodowo? Zastanawiali się w audycji Polskiego Radia 24 "Rządy pieniądza" jej goście: Mariusz Adamiak z banku PKO oraz Marek Rozkrut z firmy doradczej E&Y.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki Polski Ład

ANALIZA W rozwiniętych gospodarkach brakuje rąk do pracy. Pomimo niepełnego zatrudnienia

Brytyjscy pracodawcy zmagają się z najgorszymi niedoborami pracowników od końca lat 90., a firmy rekrutacyjne zgłaszają problemy związane z zatrudnianiem w sektorach gospodarki takich jak transport i logistyka, hotelarstwo, produkcja i budownictwo. Szacuje się, że 1,3 miliona pracowników spoza Wielkiej Brytanii opuściło kraj podczas pandemii, a 70 proc. firm, które próbowały zatrudnić pracowników w ciągu ostatnich trzech miesięcy, miało z tym trudności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wielka Brytania USA praca bezrobocie pracownicy

Czy wynagrodzenia w administracji publicznej będą podlegać reformie? Wiceminister finansów wyjaśnia

- Proponujemy reformę wynagrodzeń w administracji publicznej. Zadeklarowałem chęć rozmów na temat reformy wynagrodzeń w administracji i deklaruję chęć kontynuowania rozmów - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w trakcie poniedziałkowego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA administracja publiczna zatrudnienie płace Ministerstwo Finansów płaca minimalna społeczeństwo