Polskie Radio
Section05

przyroda

Wawel to nie tylko historia, to raj dla biologów!

- Kiedy mówi się o pszczołach, wiele osób myśli wyłącznie o pszczole miodnej. To ciekawy gatunek, bo ma wyjątkową biologię, ale w naszych warunkach jest zwierzęciem hodowlanym. A dzikie pszczoły to tak naprawdę populacje resztkowe, żyjące gdzieś w Puszczy Augustowskiej czy Kampinoskiej - opowiadała w Dwójce dr Justyna Kierat, biolożka, prowadząca obserwację dzikich pszczół na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  pszczoły pszczelarstwo Wawel Aleksandra Łapkiewicz natura

Jakie zwierzęta możemy podglądać w mieście?

Choć wakacje dobiegają końca, Polskie Radio Dzieciom nie pozwala zapomnieć o letnim relaksie. W środowym poranku, który rozpoczął się o godzinie ósmej, prowadzący Zbyszek Kozłowski zabrał słuchaczy w wyjątkową podróż po świecie zwierząt. Które z nich możemy podglądać w mieście? Jak wypatrzeć gniazdo ptaków? Jak mądrze dokarmiać ptaki i zwierzęta w mieście? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta miasto edukacja przyrodnicza radio dla dzieci DAB+

"Atlas wynaturzeń" – dziki ogród tematów i bohaterów, w którym spotykają się natura i kultura

Tym razem gościem Pawła Sztarbowskiego była Emilia Ziółkowska, a pretekstem do rozmowy był jej debiut literacki: zbiór opowiadań "Atlas wynaturzeń". Wśród tematów znalazły się fitomorfizacja oraz opozycja kultura – natura. Co rośliny mogą nam powiedzieć o ludziach? Czy rośliny mogą być lustrem, które przystawiamy sami sobie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura rośliny ogród opowiadanie natura paweł sztarbowski Trójka ekologia

Wyprawa do niezwykłego świata grzybów

- Borowiki mamy dość dobrze przebadane, ale jest całe mrowie grzybów, których zupełnie nie znamy - powiedziała dr Alicja Okrasińska z Wydziału Biologii UW. Skąd się wzięły kropki na muchomorze i na banknocie jakiego kraju znajdziemy niebieskie grzyby? Zapraszamy do posłuchania "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem grzyby grzyby marynowane las

Komar tygrysi w Polsce. Czy grozi nam epidemia groźnych chorób egzotycznych?

Wśród wielu dziwnych i (pozornie) niepotrzebnych świąt znajduje się obchodzony 20 sierpnia Światowy Dzień Komara. Skąd pomysł, by fetować prawdopodobnie najbardziej znienawidzonego w Polsce i na świecie owada? To pamiątka po odkryciu, że samice komara przenoszą zarazki malarii, co pozwoliło podjąć skuteczną walkę z tą chorobą. Tymczasem Polacy muszą się liczyć z faktem, że wkrótce do nas dotrą, lub nawet już u nas są, komary tygrysie, roznoszące groźne choroby, jak denga, chikungunya, żółta febra czy wirus Zika.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA komar komar tygrysi gatunek inwazyjny ocieplenie klimatu zmiany klimatyczne natura ekologia choroby malaria ekosystem Robert Grzędowski Kuba Witkowski Trójka

Ile włosków na kolanie ma mrówka? Poznajmy świat pracowitych owadów

- Czasami żeby zidentyfikować mrówkę trzeba policzyć jej włoski na kolanku na czółku, można też policzyć jej zęby. Tych włosków może nie mieć w ogóle, a może mieć trzydzieści i po tym będziemy mogli zorientować się z jakim gatunkiem mamy do czynienia - powiedział Franciszek Mika, przyrodnik, student SGGW, pasjonata entomolgii i myrmekologii, który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem mrówka owady

"Pasja czwartej przyrody" – reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Termin czwarta przyroda, coraz mocniej przebija się w dyskusjach na temat zieleni w naszym krajobrazie. Osiedlowe zarośla, mchy łapiące się zniszczonych budynków, czy wystające z dziur w asfalcie rośliny, do tej pory stanowiły dla nas element niepożądany. Zieleń miejska miała być sadzona i pielęgnowana pod linijkę albo nie powinno być jej wcale. Powoli to podejście zaczyna się zmieniać.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Grażyna Wielowieyska

Przyjazna przestrzeń wokół nas. "Adwokat czwartej przyrody" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Spotykamy się w krakowskiej dzielnicy Podgórze, prawie w samym centrum miasta, pod kopcem Kraka. Odbędziemy wspólny spacer po nieczynnym, od ponad 30 lat, kamieniołomie Libana, miejscu przejętym przez siły natury, tajemniczym i do końca nieodkrytym. To prawdziwy unikat, który przyciąga miłośników takich właśnie postindustrialnych krajobrazów, fotografów, miłośników przyrody.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wielowieyska Grażyna Wielowiejska reportaż reportaż w Jedynce pr poleca