Polskie Radio
Section05

psychologia

Studia po 40. roku życia. "Warto podążać za marzeniami"

Cykl rozmów "Druga Połowa Życia" to historie ludzi, którzy w dojrzałym wieku zdecydowali się na poważną, czasem rewolucyjną zmianę. Marta Bilińska-Kerymov, mając 45 lat, otrzymała tytuł magistra psychologii. Jak pogodziła pracę w korporacji i życie rodzinne z intensywną nauką, której poświęciła kilka lat? Zapraszam do wysłuchania rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo studia życie zawodowe korporacja Polskie Radio 24 POLSKA

Regulacja emocji a skuteczność w grach komputerowych. Czy istnieje zależność?

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadził badania dotyczące tego, jak regulacja afektu, czyli zarządzania emocjonalnymi reakcjami i stresem, wpływa na skuteczność graczy w turnieju e-sportowym. Wyniki, które zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Society of Open Science, mogą zaskakiwać. - Gracze odczuwają raczej więcej pozytywnych emocji - przyznaje dr Maciej Behnke, kierownik zespołu badaczy z UAM.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki e-sport Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

"Prywatyzacja cierpienia". Tomasz Stawiszyński o pułapkach psychoterapii

- Tradycja psychoterapeutyczna lokuje źródła problemów czy cierpienia, które spotykają jednostkę, w prywatnej historii jednostki. Nas właśnie, naszą osobistą historię czyni sferą, która kształtuje nasze doświadczenie, nasze życie i szereg innych aspektów, przez które można nas opisywać, jak miejsce w hierarchii społecznej, odniesione sukcesy. To jest dość problematyczne założenie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stawiszyński - filozof, publicysta i eseista.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 Artur Wolski Tomasz Stawiszyński psychoterapia psychoanaliza zdrowie psychiczne

Ile powinien trwać idealny urlop? Znamy odpowiedź

- W przypadku wielu osób idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie - uważa Dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL. Według niego to czas, gdy w pierwszym rzędzie trzeba wsłuchać się we własne odczucia i nie trzeba wczuwać się w dotychczasowe role. Ponieważ mózg jest bardziej odprężony - warto mieć ze sobą notatnik na pomysły "na potem".
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA urlop zdrowie psychiczne praca czas wolny

Technofobia - na czym polega to zjawisko i jak z nimi walczyć?

Naukowcy na łamach czasopisma Behavior Science, analizując liczne badania stwierdzili, że strach technologiczny w swoich różnych odmianach może dotyczyć aż jednej trzeciej populacji. Wielu z nas może odczuwać lęk, jednak jego najwyższą formą jest technofobia. O tym zjawisku opowiada dr Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych na Uniwersytecie SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz nowe technologie technologie fobia Konrad Maj