Polskie Radio
Section05

religia

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

Inny mesjasz w Nowym Testamencie. Kim był Barabasz?

Cztery Ewangelie różnią się w opisach ostatnich godzin życia Jezusa, ale wśród wątków, które powtarzają się w każdej z nich, znajduje się historia prawa łaski Piłata i postawienia przed ludem wyboru między Nazarejczykiem i Barabaszem. Choć postać ta brała udział w wydarzeniach, które stały się kamieniem węgielnym nowej wiary, nie wiemy o niej wiele. Nawet tego, czy rzeczywiście istniała.
Zobacz więcej na temat:  ewangelia Biblia Jerozolimia Wielkanoc HISTORIA Kościół katolicki chrześcijaństwo Jezus Chrystus

Ks. Kobyliński o Świętach na Zachodzie: czas ferii

- W świecie zachodnim mamy społeczeństwo postchrześcijańskie - dla większości mieszkańców Święta Wielkanocne to czas ferii, urlopów, różnego rodzaju eksperymentów kulinarnych czy wypoczynku - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW. Dodał, że w związku z wysypem chorób nowotworowych czy wojną w Ukrainie doświadczamy małości naszego życia, jednakże należy poszukiwać nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielki Piątek Wielki Post Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół Kościół katolicki Wielki Tydzień Grzegorz Osiecki Jezus Chrystus

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi

- Na ludzką pamięć wpływają późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest ewangelista Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski, autor książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski Judasz biografia Jakub Kukla Dwójka ewangelia Biblia

"Ten obraz śmierci jest wstrząsający". Malarskie przedstawienia pasji

- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w jednej z audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą o radiowe opowieści, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo malarstwo Wielkanoc Wielki Post HISTORIA

RELACJA Z BRUKSELI Szef MSZ: patriarcha Cyryl powinien być objęty sankcjami UE

Polska chce zaostrzenia unijnych sankcji wobec Rosji. Jeśli chodzi o restrykcje indywidualne, to - jak poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski - powinien być nimi objęty zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Radosław Sikorski Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 sankcje Unii Europejskiej sankcje prawosławie Rosja Unia Europejska

Psychoterapia czy spowiedź?

Gdy w człowieku choruje dusza. Jak właściwie rozpoznać i rozróżnić doskwierające 'schorzenie', Czy spowiedź może mieć właściwości terapeutyczne? Czy potrzebne do tego rachunki (z) sumienia? Jak rolę w procesie duchowego zdrowienia pełni kierownik duchowy. Czy to taki duchowy coatch? Z czym do kogo zwracać się po właściwą pomoc? Odpowiadają kierownik duchowy, spowiednik i chrześcijański psychoterapeuta.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość śmierć

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia HISTORIA Wielka Brytania Kościół ewangelia chrześcijaństwo