Polskie Radio
Section05

reportaż

Wątpliwy "czar pegeeru". Czy coś z niego pozostało, a jeśli tak, to co?

"Czar pegeeru" to archiwalny reportaż Krystyny Usarek, nagrany na Dolnym Śląsku dokładnie 60 lat temu, w roku 1964. Już wtedy państwowe gospodarstwa rolne, które po II wojnie światowej zmieniły krajobraz polskiej wsi, były owiane złą sławą. Postrzegano je jako skupiska osób mało zaradnych, źle wykształconych, nastawionych na czerpanie profitów, a nie na ciężką pracę, ludzi przepijających wypłatę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka PGR PRL Małgorzata Tkacz-Janik Bartosz Panek Krystyna Usarek rolnictwo wieś

"Odnalezione wspomnienia" - reportaż Jakuba Tarki o powstańczym pamiętniku Aliny Janowskiej

Michał Zabłocki, poeta, reżyser, autor tekstów piosenek i scenariuszy teatralnych znalazł podczas porządkowania materiałów po mamie, aktorce Alinie Janowskiej, jej pamiętnik z czasów powstania warszawskiego. Było to zaskoczeniem dla całej rodziny, ponieważ Janowska nigdy o nim nie wspominała.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Michał Zabłocki Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Alina Janowska reportaż w Jedynce pr poleca

"Czar pegeeru" - archiwalny reportaż Krystyny Usarek

"Czar pegeeru” to reportaż Krystyny Usarek nagrany na Dolnym Śląsku 60 lat temu. Już wtedy państwowe gospodarstwa rolne, które po II wojnie światowej zmieniły krajobraz polskiej wsi, były owiane złą sławą jako skupiska osób mało zaradnych, źle wykształconych, nastawionych na czerpanie profitów, a nie na ciężką pracę, a także przepijających wypłatę.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Krystyna Usarek PGR Klub Trójki Bartosz Panek

Spotkanie z książkami i krajobrazem. Po raz kolejny rusza wędrowny, literacki Festiwal Po Drodze

Wędrowny, literacki Festiwal po Drodze rusza po raz kolejny. Tym razem odwiedzi osiem miast w Wielkopolsce: Mosinę, Śrem, Gostyń, Jarocin, Kalisz, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski i Pleszew. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło: inteligencja, wiedza, mądrość. Dlaczego właśnie one?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski Filip Springer wielkopolskie literatura Poznań

"Klub Trójki. Audiodokument": opowieść o wilku Kosym - "Królu Roztocza"

Czy ktoś z Państwa chciałby wiedzieć, w jaki sposób słuchałoby świata dzikie zwierzę, gdyby tylko miało wbudowany mikrofon czy zaczepioną gdzieś w sierści maszynkę do nagrywania? Monika Malec, reporterka z Radia Lublin, miała w sobie tę ciekawość. Kierując się swoją wrażliwością, z wielką czułością nagrała reportaż o Królu Roztocza. Wyemitowaliśmy go w najnowszym wydaniu audycji "Klub Trójki. Audiodokument".
Zobacz więcej na temat:  Trójka zwierzęta wilk Anna Dudzińska Monika Malec Adam Wajrak