Polskie Radio
Section05

śmieci

Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?

Ubrania z tworzyw sztucznych to prawdziwe przekleństwo: na świecie co roku produkuje się ok. 100 mln ton odzieży. Z tego ponad 90 mln ton (!) trafia na wysypisko i są to całkowicie nowe ubrania, których nie sprzedano. A przecież dochodzą do tego także stare, zużyte ubrania. Co zrobić z tym nadmiarem tekstyliów? Za sprawą polskich naukowców w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA odzież z recyklingu odzież recycling recykling ubrania ekologia Trójka Monika Suszek

Nielegalne wysypiska. Samorządy dostaną pieniądze z budżetu?

Miliardy złotych są potrzebne na uprzątnięcie niebezpiecznych wysypisk w Polsce - szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Walka z nielegalnymi składowiskami niebezpiecznych odpadów od lat przysparza problemów samorządom. Koszt likwidacji jednego składowiska może - zdaniem MKiŚ - wynosić co najmniej miliard złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka klimat ochrona środowiska Ministerstwo Klimatu i Środowiska GOSPODARKA

Chmura dymu z Polski zalała Europę. Mapa daje do myślenia

Trwa dogaszanie pożaru nielegalnego składowiska materiałów chemicznych w Siemianowicach Śląskich. Lokalne władze zapewniają, że udało się już znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń do środowiska. Z kolei Instytu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował symulację, przedstawiającą, jak chmura dymu i pyłu rozprzestrzenia się po Europie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odpady gospodarka odpadami pożar straż pożarna bezpieczeństwo IMGW Siemianowice Śląskie

TYLKO U NAS Porozrzucane śmieci, czyli krajobraz po majówce

Kiełbaska z grilla, zimne piwo, długie rozmowy w doborowym towarzystwie - Polacy w ostatnich dniach oddali się majówkowemu relaksowi. Krajobraz po długim weekendzie nie jest już jednak sielankowy - w niedzielny wieczór i poniedziałkowy poranek w oczy rzucały się porozrzucane pozostałości po "świętowaniu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo majówka odpady gospodarka odpadami ekologia środowisko Kołobrzeg

"Sielanka. Co artyści uprawiają?". Kuratorka wystawy: oni dostrzegają różne zagrożenia jako pierwsi

- W tekście kuratorskim są zawarte ważne pytania, a nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Słowo "sielanka" w tytule wystawy daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - mówiła w Dwójce Magda Milewska, kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wystawa dzieła sztuki Łódź rośliny środowisko naturalne Dwójka ekologia ochrona środowiska