Polskie Radio
Section05

Solidarność

DCz #633. "Stefania Woytowicz występowała wszędzie"

"Jej artyzm unosił się pomiędzy histerią i ekstazą" - mówiła o Stefanii Woytowicz Ewa Szczecińska, dziennikarka radiowej Dwójki, jak na antenie przypominał Wojciech Barcikowski podczas audycji poświęconej wielkiej polskiej sopranistce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Przemysław Psikuta opera Stefania Woytowicz śpiew Warszawska Jesień Krzysztof Penderecki Tadeusz Baird Henryk Mikołaj Górecki Deutsche Grammophon muzyka klasyczna płyta gramofon

Premier: jesteśmy rządem polityki społecznej. Nasi poprzednicy prowadzili politykę aspołeczną

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z przedstawicielami NSZZ "Solidarność". - Pokazałem, co już zrobiliśmy i przedstawiłem plany na kolejne miesiące - przekazał szef rządu po spotkaniu. - Jesteśmy rządem polityki społecznej, poprzednicy prowadzili politykę aspołeczną - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki inflacja GOSPODARKA

Zmarł Mieczysław Gil - działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL

W wieku 78 lat zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W 2017 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. O śmierci poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Sejm uczcił pamięć Mieczysława Gila minutą ciszy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2022 Mieczysław Gil komunizm opozycja demokratyczna historia Polski

Premier Morawiecki: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Komitet Obrony Robotników (KOR) był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w Polskiej Republice Ludowej. - KOR był również organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Komitet Obrony Robotników KOR NSZZ Andrzej Duda Order Orła Białego Piotr Naimski Mirosław Chojecki Antoni Macierewicz PRL HISTORIA historia PRL historia Polski

Piotr Naimski: nie ma niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa

Ostatnie 30 lat to były zmagania o niezależność energetyczną Polski. Niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa nie będzie - podkreślił odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego Piotr Naimski, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR) oraz działacz ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Order Orła Białego Andrzej Duda Piotr Naimski Antoni Macierewicz Mirosław Chojecki Komitet Obrony Robotników KOR NSZZ społeczeństwo

75. rocznica urodzin ks. Popiełuszki. Premier: był wielkim patronem Solidarności

"»Zło dobrem zwyciężaj« - to motto dodawało nam otuchy w trudnych latach komunizmu i daje mi siłę również dziś" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych w 75. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. "Choć nigdy go osobiście nie poznałem, to zawsze był dla mnie jednym z wielkich patronów Solidarności" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Jerzy Popiełuszko

42 lata od podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Obchody z udziałem premiera

42 lata temu, 3 września 1980 roku, rząd PRL podpisał porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim - dokumentem, zawartym wówczas między władzą a protestującymi robotnikami. W obchodach rocznicy zawarcia porozumienia weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie NSZZ premier Mateusz Morawiecki opozycja demokratyczna infografika

Wielkopolska 1939. Przygotowania do wojny

Mieszkańcy Wielkopolski z racji sąsiedztwa z Niemcami zdawali sobie sprawę z ogromnego zagrożenia rosnącej w siłę III Rzeszy. Pod koniec lat 30. XX wieku zaangażowali się w działania obronne: zbierali fundusze na obronę morską i przeciwlotniczą, organizowali strefę przygraniczną. Po ataku na Polskę 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy rozpoczęły okupację Wielkopolski i eksterminację jej mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Poznań Poznańskie wielkopolskie Wielkopolska Wielkopolska Południowa II wojna światowa III Rzesza Dwudziestolecie międzywojenne 1939 NSZZ

Danuta Wałęsa mówi o kradzieży i niszczeniu "Solidarności". Mosiński: powinna bardziej ważyć słowa

- Pani Danuta Wałęsowa myli się bardzo. Od strony prawnej to jest ta sama "Solidarność". Jest ciągłość. To wynika z rejestru sądowego. Pani Danuta powinna w jakiś sposób ważyć słowa, które wypowiada. Ale cóż, żyjemy w wolnym kraju, każdy ma prawo do swojego zdania, do swoich retrospekcji - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Mosiński społeczeństwo porozumienia sierpniowe historia Polski Lech Wałęsa Danuta Wałęsa

Obchody Dnia Wolności i Solidarności. Prezydent Duda: zwyciężyło wspólne dzieło naszego narodu

Andrzej Duda w przesłaniu skierowanym do uczestników i organizatorów uroczystych obchodów Dnia Wolności i Solidarności podkreślił, że Solidarność zwyciężyła, bo była wspólnym dziełem naszego narodu. "Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności" - przypomniał prezydent.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Andrzej Duda Gdańsk kancelaria prezydenta