Polskie Radio
Section05

Solidarność

"Rozliczenie historii i lustracja wzbudziły popłoch elit III RP". Sellin o obaleniu rządu Olszewskiego

- Jednym z pierwszych wyłomów w realizacji celu umowy okrągłostołowej był rząd Jana Olszewskiego, pierwszy, powołany w wyniku wolnych i w pełni demokratycznych wyborów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Gdy postanowił podjąć pewne rozliczenie historii, lustrację, wzbudziło to taki popłoch dużej części elit III RP, że został słynną "nocną zmianą" obalony - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Gójska Jan Olszewski III RP PRL komunizm opozycja demokratyczna

Kard. Wyszyński a "Solidarność". Prof. Skibiński: widział w niej szansę na powrót do normalności

- Prymas musiał zwracać uwagę na zupełnie nową rzeczywistość, na interpretację tego, co dzieje się wokół strajków. Starał zachować się pewną równowagę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Paweł Skibiński, były dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Kościół katolicki wiara Stefan Wyszyński

Czerwiec 1989. Prof. Musiał: Kiszczak, Jaruzelski i Rakoczy zostali zmuszeni do przemian przez Kreml

- Wiemy, że od połowy lat 90-tych system komunistyczny się rozpadał. Wiemy też, że w 1985 roku Kreml zakazał używania bandzie Jaruzelskiego przemocy wobec opozycji. W tym układzie Kiszczak, Jaruzelski i Rakoczy nie doznali żadnego olśnienia, ale zostali zmuszeni do tych kroków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski ZSRR zbrodnie sowieckie komunizm okrągły stół wybory Polskie Radio 24 HISTORIA fakty opinie ciekawostki

Zmarł Jerzy Polak - działacz Solidarności i zaangażowany członek Polonii w USA

W amerykańskim stanie Connecticut, w wieku 67 lat, zmarł po długotrwałej chorobie Jerzy Polak, działacz polonijny, opozycjonista w okresie PRL, współtwórca NSZZ "Solidarność" w Jaśle. Współorganizował miejscowe strajki oraz wydawnictwo podziemne i druk niezależnej prasy. Za swoją działalność opozycyjną był więziony. W 1988 r. emigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych, gdzie działał społecznie w środowisku polonijnym.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Polonia w USA USA Stany Zjednoczone Ameryka ŚWIAT

"Komuniści tępili wszystkie święta świadczące o niepodległości". Jan Karandziej o 3 maja w PRL-u

- 1 maja obchodzono, ulice były ozdobione chorągiewkami. A na 3 maja znikało natychmiast. 3 maja już nie było ani jednej, żadnej chorągiewki nigdzie, żeby czasami ktoś nie zauważył, że jest święto - mówił w Polskim Radiu 24 działacz opozycji w okresie PRL Jan Karandziej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA 3 Maja HISTORIA historia Polski historia PRL opozycja demokratyczna Tadeusz Płużański Jan Karandziej konstytucja 3 maja

Prezydenci regionu w deklaracji: Europa powinna być budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenci Polski - Andrzej Duda, Litwy - Gitanas Nauseda, Estonii - Kersti Kaljulaid, Łotwy -Egils Levits i Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Litwa Łotwa Estonia Ukraina konstytucja 3 maja deklaracja Wolność i Pokój demokracja

Prezydent: zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem

- My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem; wiemy, że to wielkie pragnienie podzielają nasi przyjaciele z Białorusi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja 3 Maja Litwa Estonia Łotwa Ukraina Andrzej Duda Gitanas Nauseda Wołodymyr Zełenski prezydent historia Polski Europa

"Strajkowali przede wszystkim młodzi stoczniowcy". Bogusław Gołąb o protestach robotników w 1988 roku

- Mieliśmy świadomość, że stan wojenny tylko zamroził istniejącą sytuację. Komuniści mieli się dobrze. Rząd i społeczeństwo żyli na zupełnie różnych poziomach. To młodym ludziom nie pasowało. Wtedy zastrajkowali przede wszystkim młodzi stoczniowcy - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, uczestnik strajku z 2 maja 1988 roku w Gdańsku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL Gdańsk Stocznia Gdańska

Święto Pracy w okresie PRL. Andrzej Rozpłochowski: bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości

Najważniejsze dla mnie, to pierwszy 1 maja i 3 maja już w ramach Solidarności. Czyli 1 maja i 3 maja w roku 1981. My w ramach MKZ Katowice 1 maja bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości, a swoją obecność pokazywaliśmy w specjalnie zamówionych mszach świętych w dziesiątkach, setkach parafii na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - wspominał w Polskim Radiu 24 działacz śląskiej Solidarności Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także działacze antykomunistyczni: Andrzej Michałowski z Gdańska i Jan Rulewski z Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Jan Rulewski POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL 1 maja 3 Maja