Polskie Radio
Section05

Stocznia Gdańska

Porozumienia Sierpniowe. "Tej fali nie dało się zatrzymać"

- Władza zdawała sobie sprawę, że przegrywa. Tej fali nie dało się zatrzymać - powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA porozumienia sierpniowe Solidarność związki zawodowe PRL

Sławomir Cenckiewicz o Sierpniu '80: maksimum, które można było uzyskać

- Jeśli mówimy o tym, że sierpień równa się "Solidarność", że to jest początek powstania "Solidarności", to tkwi to właśnie w wydarzeniach z 16 sierpnia. Wtedy jest proklamowany strajk solidarnościowy, co oznacza że Stocznia Gdańska jest centrum akcji strajkowych - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Sławomir Cenckiewicz historia Polski POLSKA

Premier o Sierpniu '80: nie zapomnijmy tych dni, gdy Polacy byli solidarni

"Sierpień 1980 był najbardziej masowym i znaczącym akordem walki o wolność narodów zniewolonych przez komunizm. Nigdy nie zapomnijmy tych dni, w których Polacy tak konsekwentnie byli solidarni i - pomimo wszystkich podziałów - tak sobie życzliwi, oddani i bliscy" - napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sierpień 80 sierpień 1980 obchody Mateusz Morawiecki premier

B. prezes Stoczni Gdańskiej: zakład zbankrutował przez Donalda Tuska

- Władze robiły wszystko, aby Stocznia Gdańska mogła funkcjonować jako zakład, ale żeby wycofała się z produkcji statków - powiedział w audycji Kulisy spraw Andrzej Jaworski b. prezes Stoczni Gdańskiej i b. poseł PiS. Stwierdził też, że stocznia miała przetwarzać stal i produkować wieże wiatrowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Donald Tusk Platforma Obywatelska Andrzej Jaworski Piotr Nisztor Kulisy Spraw bezpieczeństwo Stocznia Szczecińska Polskie Radio 24

Lato’80 – fala protestów, która zalała PRL

– Głównym czynnikiem, który zapoczątkował masowe demonstracje były wprowadzone przez władze, po raz kolejny, podwyżki cen – powiedział dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Pamiętaj – to Solidarność” rozmowa o przyczynach, z powodu których doszło do protestów mających ogromne znaczenie dla losów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki PRL sierpień 80 strajki sierpniowe strajki Ursus Solidarność historia Polski