Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Promocja polskiej kultury za granicą. Okazją będzie prezydencja w Radzie UE

Z impetem ruszyły działania Instytutu Adama Mickiewicza promujące polską kulturę za granicą. Za nami inauguracja programu kulturalnego polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a już zapowiedziano startujący od marca "UK/Poland Season". - To zawsze jest duża rzecz, kiedy coś się otwiera i rozpoczyna. To wielka duma i radość dla wszystkich Polaków, którzy opowiadają o polskiej kulturze - zaznacza Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Obszańska KULTURA Instytut Adama Mickiewicza Zobacz także

Kruche dziedzictwo. Wystawa witraży "Światłem Malowanie"

Wystawa "Światłem Malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński (1902–1952)" to pierwsza w historii prezentacja dorobku jednego z najważniejszych warsztatów, tworzących witraże i mozaiki od 1907 roku. Na wystawie prezentowana jest część ocalałych projektów, witrażowych kartonów oraz zrealizowanych witraży.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka witraż wystawa Muzeum Archidiecezji Warszawskiej KULTURA Małgorzata Wosiek sztuka sakralna Zobacz także

W krainie mrocznej dekadencji, czyli "Melancholik" Wojciecha Weissa

W tym odcinku "Trzeciej Strony Obrazu" Jarosław "Jarry" Jaworski zabrał nas w sam środek epoki Młodej Polski, do pełnego dekadentów i cyganerii artystycznej Krakowa z 1898 roku. No, może na chwilę przed totalną eksplozją tejże cyganerii, czyli przed przybyciem do miasta prawdziwego Demona, czyli Stanisława Przybyszewskiego, ale nie całkiem o nim jest ta opowieść, tylko o malarzu Wojciechu Weissie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

138. urodziny Karola Stryjeńskiego. Miłośnika Zakopanego i męża słynnej Zofii

Był przedstawicielem sztuki dekoracyjnej, a także utalentowanym architektem, autorem między innymi projektu Wielkiej Krokwi. Zapamiętany został jednak przede wszystkim dzięki swojej burzliwej relacji z żoną, znaną malarką Zofią Stryjeńską. Karol Stryjeński urodził się 19 stycznia 1887 roku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura Zakopane Warszawa Tatry Zofia Stryjeńska sztuka ludowa

Wielki malarz, świetny eseista, kronikarz żywej historii. Wywiad rzeka z Józefem Czapskim

"Świat w moich oczach" to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Współtworzył paryską "Kulturę". Był więziony w Starobielsku. Swoim życiem świadczył o historii. O sowieckich zbrodniach pisał m.in. we "Wspomnieniach starobielskich" oraz "Na nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Katarzyna Sanocka II wojna światowa historia Polski sowieckie obozy pracy malarstwo KULTURA literatura Zobacz także Dwójka

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stawia na nieustanny rozwój

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W kolekcji jednostki są dwa tysiące prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Sylwestra Ambroziaka, Władysława Hasiora oraz Józefa Szajny. Placówka wzbogaciła się niedawno o dwa nowe eksponaty. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pesta Centrum Rzeźby Polskiej Dwójka Zobacz także KULTURA rzeźba

Teatralna adaptacja powieści Jacka Dehnela o zombie. "Ale z naszymi umarłymi" w Teatrze Telewizji TVP

- Zombie wychodzą spod ziemi na powierzchnię, by spotkać się z nami i opowiedzieć o tym, kim my jesteśmy, przeglądając się w upiorach naszych przodków, naszej historii - powiedział w audycji "Teatr! To lubię" reżyser spektaklu "Ale z naszymi umarłymi" Marcin Liber. - To opowieść o nas - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Teatr Telewizji TEATR KULTURA TVP