Polskie Radio
Section05

SZTUKA

W 2024 roku udało się odzyskać 74 utracone polskie zabytki. Wśród nich wspaniały obraz

- W mijającym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło blisko 40 spraw restytucyjnych. 16 z nich zakończyło się sukcesem, do kraju powróciły łącznie 74 obiekty - powiedziała w audycji "Skarby kultury polskiej" Agata Modzolewska, naczelniczka Wydziału Restytucji Dóbr w MKiDN. Wśród odzyskanych dóbr kultury są dzieła wysokiej rangi artystycznej, zabytki meblarskie, jak również zabytkowe księgi.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Józef Brandt

"Podwójna jednorodność". Artystyczna sylwetka Władysława Strzemińskiego w Kordegardzie

Władysław Strzemiński urodził się w roku 1893 w Mińsku. Podczas I wojny światowej jako saper stracił nogę i rękę. Nie przeszkodziło mu to jednak w działalności artystycznej. Był malarzem, pionierem konstruktywistycznej awangardy. Zmarł w skrajnej biedzie, w roku 1952. Dorobek artysty prezentowany jest w ramach wystawy "Podwójna jednorodność" w warszawskiej Kordegardzie. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Magda Mikołajczuk Władysław Strzemiński Kordegarda

Barbara Kruger - jej sztuka mówi o tym, jacy jesteśmy dla siebie nawzajem

- Jest to artystka, która ma niesamowitą wyobraźnię przestrzenną. Dokładnie wie, czego chce, co i jak będzie wyglądać. Zawsze chce, żeby rzeczy były duże, żeby miały oszałamiający wydźwięk. Bardzo często, żeby jej sztuka po prostu przytłaczała i stąd sięga po zwroty, które są krzyczące, żeby w ten sposób nawiązać kontakt ze swoim odbiorcą - mówiła w Dwójce Natalia Grabowska, kuratorka wystawy prac Barbary Kruger prezentowanej w ubiegłym roku Serpentine Gallery w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Płoska sztuka współczesna sztuka nowoczesna Barbara Kruger Londyn wystawa Dwójka KULTURA feminizm Zobacz także

Sensacyjne odkrycie związane z malowidłami z Galerii Faras

- Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie to unikalna na skalę światową galeria malowideł nubijskich sięgających od być może VIII do nawet XIII wieku n.e. - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Magdalena Łaptaś, archeolożka i historyczka sztuki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Muzeum Narodowe w Warszawie Dwójka Zobacz także Sudan archeologia Kazimierz Michałowski Galeria Faras

Noworoczne menu sprzed 600 lat i najstarsza zima. Nie ma takiego drugiego kalendarza

"Bardzo bogate godzinki księcia de Berry" to jedyna taka podróż w czasie. Poza średniowiecznym bankietem noworocznym czy najdawniejszym przedstawieniem zimy w malarstwie europejskim znajdziemy tu m.in. sceny dawnych zaręczyn czy koszenia siana pod murami Paryża. To i znacznie więcej można zobaczyć na kalendarzowych miniaturach 12 miesięcy zamieszczonych w bezcennym manuskrypcie z początku XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Francja kalendarz malarstwo Niderlandy tradycja magazyn 2022/2023 HISTORIA

"Gorący rytm" Archibalda Motley’a Juniora, czyli najlepszy obraz na sylwestra!

W przedsylwestrowym odcinku Trzeciej Strony Obrazu, nie mogło zabraknąć sylwestrowych klimatów! Jarosław Jarry Jaworski wybrał dla państwa najbardziej imprezowy obraz czyli "Gorący rytm/Hot rhythm" amerykańskiego, Afroamerykańskiego malarza Archibalda Motley’a Juniora. Dzieło namalowane w 1961 roku, dzisiaj znajduje się w Nasher Museum of Art na Duke University w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

"Wyjazd na polowanie" - dramatyczna historia z happy endem obrazu Józefa Brandta

Został zrabowany podczas II wojny światowej - wycięty z ram, zrolowany i wywieziony. Jego losy były nieznane przez następne dziesięciolecia. Ale tuż przed Świętami obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta powrócił do Muzeum Śląskiego. - Brandt wyszedł z tej dramatycznej historii obronną ręką - mówił w Dwójce dr Karol Makles, p.o. dyrektora katowickiej placówki.
Zobacz więcej na temat:  straty wojenne malarstwo Monika Zając Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Śląskie Józef Brandt Dwójka KULTURA Zobacz także Katowice Karol Makles

Narodziny Jezusa, Caravaggio i pewna feralna noc w 1969 roku

W "wigilijnym" odcinku "Trzeciej Strony Obrazu" Jarosław Jarry Jaworski zabiera nas na Sycylię, by pokazać jedno z najpiękniejszych dzieł przedstawiających narodziny Jezusa. To "Narodzenie Pańskie ze św. Franciszkiem z Asyżu i świętym Wawrzyńcem", namalowane w 1609 roku i przez wieki zdobiące ołtarz w Oratorium Świętego Wawrzyńca w sycylijskim Palermo.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także Caravaggio

Terapeutyczne właściwości sztuki. "Chodzi o ukształtowanie człowieka myślącego twórczo"

Angażowanie się w proces twórczy ma ogromny wpływ na rozwój człowieka, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Współczesne badania pokazują, że sztuka wspiera rozwój kreatywności, poprawia zdolności poznawcze, a także korzystnie wpływa na samopoczucie i emocje. - Obserwuję wpływ tworzenia nie tylko na zdolności intelektualne, ale również ogólnie na poprawę życia - przyznaje dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak malarstwo terapia artysta