Polskie Radio
Section05

world music

Podróż po świecie muzyki i muzyce świata z Marią Pomianowską

Bohaterką wtorkowych Źródeł będzie Maria Pomianowska, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, multiinstrumentalistka grająca na wiolonczeli, suce biłgorajskiej, fideli płockiej – instrumentach zrekonstruowanych oraz instrumentach strunowych Wschodu – indyjskiej sarangi, mongolskiego morin huur, chińskiego er hu i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska Maria Pomianowska Azja

Barwny świat instrumentów

Instrumenty świata mogą mieć zadziwiające, ale też znajome brzmienie, zaskakującą historię, kształty i kolory, a do ich stworzenia korzysta się z przeróżnych materiałów. W najbliższym „Źródełku” Karolina Ociepka wraz z Bogusiem Ustinau opowiedzieli nam o perskim santurze! Ale to nie wszystkie niespodzianki z bogatego świata instrumentów!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy wieś Hanna Szczęśniak

El Khat – jemeńskie pobudzenie

Różnie nazywa się tę roślinę. Khat, qat, po polsku to czuwaliczka jadalna. Uprawia się ją w Jemenie i Rogu Afryki. Ma lekkie działanie pobudzające. W Polsce jest zakazana, ale w Jemenie to najpopularniejsza używka. Tak popularna i wszechobecna, że trafiła do tytułu kompilacji muzyki z regionu, „Qat, Coffee and Qambus”, która zainspirowała Eyala El Wahaba do założenia zespołu. Jego nazwa też pochodzi od khatu, a muzyka przesycona jest wspomnieniami o Jemenie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor recenzja Michał Wieczorek MUZYKA Jemen

Leyla McCalla: historia Haiti zaklęta w radiowych falach

Radio Haiti, pierwsza niezależna stacja radiowa na Haiti, nadająca nie tylko po francusku, ale też, jako pierwsza, w kreolskim francuskim, języku znanym większości mieszkańców Haiti było punktem wyjścia do stworzenia płyty Breaking the Thermometer to Hide the Fever – najnowszego albumu Leyli McCalli. Amerykańsko-haitańska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, grająca na wiolonczeli, banjo i gitarze poprzez burzliwą historię tej nieistniejącej już stacji radiowej przygląda się nie tylko trudnej przeszłości własnego kraju – zawirowaniom politycznym, prześladowaniom, biedzie, korupcji – ale też miłości, pamięci, walce o wolność, ziemi, przyrodzie i słońcu.
Zobacz więcej na temat:  folklor Hanna Szczęśniak

Polskie znaki przemijania

Choć dziś już tego nie odczuwamy, niegdyś czas postu (Adwent, a zwłaszcza Wielki Post), były niezwykle ważnymi okresami w życiu społeczności. Rygorystyczne zasady dotyczące umartwiania się, refleksji nad życiem doczesnym i śmiercią miały pomóc w wejściu w najważniejsze momenty w obrzędowości ludowej – Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ale także przygotować na ostateczność, oswoić z nieodwracalnym – przemijaniem i śmiercią.
Zobacz więcej na temat:  folklor Aleksandra Tykarska muzyka tradycyjna muzyka rozrywkowa pogrzeby Wielkanoc śmierć