Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Wspomnienie Jerzego Limona: renesans i barok są mi najbliższe

- W swojej pracy naukowej w znacznym stopniu zajmuję się XVI i XVII wiekiem i kontekst pracy, który badam, obejmuje również muzykę. Dlatego jestem pod wielkim wrażeniem nie tylko renesansu jako takiego, ale poszczególnych twórców - opowiadał w Dwójce Jerzy Limon. Dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i literaturoznawca zmarł 3 marca br. w wieku 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Limon William Szekspir Dwójka odeszli 2021

Zmarł Zdzisław Najder. Prof. Roszkowski: jego wiedza nie została wykorzystana

- Wiedział bardzo dużo o przemianach politycznych na Zachodzie i tym, co działo się w Polsce. Jego wiedza została praktycznie niewykorzystana. Premier Olszewski próbował uczynić z niego swojego najbliższego doradcę, ale jego rząd trwał bardzo krótko - powiedział we wspomnieniu o Zdzisławie Najderze historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Zdzisław Najder śmierć PRL historie HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Krzysztof Kowalewski: dzieciństwo w konspiracji - posłuchaj reportażu

Trudno pogodzić się z odejściem tych, którzy byli dla nas ważni, ciepli, dzięki którym uśmiech na ustach pojawiał się często. Takim dla wielu z nas był aktor Krzysztof Kowalewski. Wybitny aktor, który zmarł w sobotę, 6 lutego, dzieciństwo spędził w okupowanej przez Niemców Warszawie. Jak wspominał ten dramatyczny czas? 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kowalewski KULTURA Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Polskie Radio Trójka

"Henryk Bardijewski stworzył własny styl słuchowisk"

- Henryk Bardijewski był moim nauczycielem sztuki radiowej. Zawsze urzekał mnie sposób, w jaki opowiadał o ludziach i o świecie. Miał swój własny język, sposób obrazowania, budowania metafor, dzięki czemu już po dwóch stronach wiedziałem, kto jest autorem tekstu - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, który w "Strefie literatury" wspominał znakomitego pisarza, autora słuchowisk, satyryka i radiowca, który zmarł 9 grudnia 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2020 Dwójka Janusz Kukuła

Rocznica powstania wielkopolskiego. Paweł Nowacki: dla mnie to osobiste wydarzenie

- Dla mnie jest to osobiste wydarzenie. Mój dziadek, Józef Kocik, poszedł do tego powstania we Wrześni już pierwszego dnia jako szesnastolatek - powiedział Paweł Nowacki w audycji "Towarzystwo niepokornych". Okazją do rozmowy na temat powstania wielkopolskiego była 102. rocznica jego wybuchu.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie HISTORIA fakty opinie ciekawostki Powstanie Warszawskie rocznica Powązki Polskie Radio 24

Prof. Jerzy Artysz: nie doceniamy wartości polskiej pieśni

- Chowamy się za parawan takiego sztucznego lęku o niezrozumiałość naszego języka, tak jakbyśmy się go trochę wstydzili. Tymczasem z mojego doświadczenia wynika, że nasz język jest odbierany znakomicie. Uważany jest za pełen kolorystyki, poruszający bardzo muzyczne obszary - mówił w Dwójce prof. Jerzy Artysz - znakomity polski baryton, który w minioną środę (18.11) obchodził swoje dziewięćdziesiąte urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Artysz jubileusz Dwójka muzyka klasyczna Żelazowa Wola Andrzej Sułek KULTURA rozmowa

"Najważniejsza była dla niego służba Kościołowi". Abp Jędraszewski wspomina kard. Grocholewskiego

- Jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, był pierwszym odpowiedzialnym w Kościele za organizację i poziom szkolnictwa katolickiego na całym świecie - tak zmarłego w tym roku kard. Zenona Grocholewskiego wspominał abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski był jednym z prelegentów XIII Międzynarodowego Kongresu "Katolicy a wychowanie", poświęconemu współczesnym wyzwaniom szkolnictwa wyższego i nauki. Konferencja odbywa się w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Grocholewski Marek Jędraszewski Kościół Kościół katolicki pamięć wiara społeczeństwo POLSKA