Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Śmierć Brunona Schulza. "Przyszedł po chleb. Zginął od strzałów w tył głowy"

– Od ulicy Mickiewicza nadszedł Karl Günther, zbliżył się do Schulza. Ten biegać nie umiał, no i myślał, że Niemiec nie będzie do niego strzelał – opowiadał w Polskim Radiu o ostatnich chwilach życia znakomitego pisarza Alfred Schreyer. 19 listopada mija 82. rocznica śmierci Brunona Schulza.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz II wojna światowa Drohobycz Niemcy zabójstwo nazizm Holokaust Żydzi III Rzesza HISTORIA

Bruno Schulz we wspomnieniach. "Był człowiekiem, którego się nie widzi"

– Był cichy, przesadnie skromny. Kiedy szedł korytarzem, to gdzieś pod ścianami. I skarżył się na pracę w szkole – opowiadał Alfred Schreyer o swoim nauczycielu Brunonie Schulzu. W radiowych archiwach zachowały się cztery opowieści tych, którzy zetknęli się z autorem "Sklepów cynamonowych", nieśmiałym mistrzem literackiego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz Drohobycz Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa fotografia literatura

Jan Englert w Jedynce: moim marzeniem było być sprawozdawcą sportowym

- Jedną z moich ulubionych zabaw w dzieciństwie było to, że prowadziłem transmisje sportowe. Sam biegłem i udawałem, że jestem (...) reprezentantem Polski w piłce nożnej. (...) Moim marzeniem było być sprawozdawcą sportowym - mówi w radiowej Jedynce aktor i reżyser Jan Englert. Z artystą spotykamy się z okazji 60. rocznicy debiutu scenicznego.   
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorzy Jan Englert Polskie Radio Cezary Gurjew

Między dramatem a urodą życia. Roma Ligocka i jej "terapeutyczne opowieści"

– Mój czytelnik musi wiedzieć, że po przejmującej scenie, która mnie samą łapie wciąż za gardło, wyjdziemy na słoneczną ulicę, kupimy sobie czereśnie, zjemy je. Nie znoszę autorów, którzy poruszają się tylko w ramach czerni albo tylko w ramach bieli – mówiła w Polskim Radiu Roma Ligocka. Ta popularna pisarka, autorka słynnej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", kończy dziś 86 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka literatura II wojna światowa Żydzi psychologia filozofia

"Wszystko przekazałem w muzyce". Henryk Mikołaj Górecki o "Bożej służbie", Podhalu i III Symfonii

– Każdy człowiek otrzymuje swój czas. I trzeba ten czas przeżyć możliwie przyzwoicie. Nie zmarnować go i nie stracić – mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Henryk Mikołaj Górecki. Dziś wspominamy 14. rocznicę śmierci tego znakomitego kompozytora, autora m.in. bijącej rekordy popularności "Symfonii pieśni żałosnych".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki muzyka współczesna muzyka klasyczna chrześcijaństwo Podhale Śląsk

Polskie Światło Pamięci

Zmarstynów, Hołusk Mały, Zniesienie Stare, Lewandówka... to miejsca na Kresach, w których 1.XI zapłonęły znicze - zebrane podczas akcji „Podaruj znicz na Kresy”. To znak naszej pamięci o rodakach, którzy w większości już nikogo bliskiego tam nie mają, a których życie jest niezwykłą historią i świadectwem wierności Polsce i Kościołowi. Zapraszam na spotkanie z wieloletnia koordynatorka przedsięwzięcia Alicja Brzan-Kloś, ks.Leszkiem Kryżą i uczestnikami akcji.
Zobacz więcej na temat:  śmierć życie Redakcja katolicka katolicyzm wiara

"Należy ich chwalić i im pochlebiać". Obcokrajowcy o dawnej Polsce i Polakach

Z pewnej XVII-wiecznej książki o charakterze przewodnikowym, opisującej m.in. "rozkosze Francji, Hiszpanii i Polski", możemy się dowiedzieć, jak podróżnicy sprzed wieków widzieli nasz kraj i jego mieszkańców. W tego typu historycznych źródłach na temat Polski znaleźć można całą skalę emocji: zachwyt i niechęć, uznanie i rozczarowanie.  
Zobacz więcej na temat:  Rzeczpospolita Francja podróże turystyka

"Najbardziej żal mi mojej matki". Janusz Różewicz, zamordowany poeta

Różewiczów było trzech. Tadeusz – poeta, Stanisław – reżyser oraz najstarszy z braci, Janusz, również poeta. Janusz Różewicz miał 26 lat, kiedy – jako żołnierz Armii Krajowej i konspirator – został aresztowany przez Niemców, a po brutalnym śledztwie rozstrzelany 7 listopada 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Różewicz Tadeusz Różewicz Stanisław Różewicz II wojna światowa poezja literatura

"Janusz Olejniczak in memoriam" - wieczór wspomnień wybitnego pianisty

"Janusz Olejniczak in memoriam" - taki tytuł nosi koncert i wieczór wspomnień poświęcony pamięci Janusza Olejniczaka - wybitnego pianisty i pedagoga. Wydarzenie, zorganizowane przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ma uczcić pamięć artysty, który przez wiele lat inspirował swoich uczniów i pasjonatów muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Joanna Ławrynowicz-Just Janusz Olejniczak odeszli 2024 Paweł Siwek

Uśmiech z nieba

Kiedy miała 16 lat zmarła jej mama. To niespodziewane i szybkie odejście – choć bardzo bolesne, pozwoliło jej odkryć nowe spojrzenie na śmierć i w życie wieczne. Teorię wiary zamieniło w praktykę, dzięki żywej nadziei na spotkanie w niebie. Bo miłość przekracza granicę śmierci.  O tym jak doświadczenie śmierci najbliższej osoby może być okazją do wdzięczności - opowiada warszawska studentka Katarzyna Smolak.
Zobacz więcej na temat:  śmierć życie Redakcja katolicka katolicyzm wiara