Polskie Radio
Section05

wspomnienie

"Strefa interesów", kręcona w Polsce, z dwoma Oscarami. O czym jest film?

Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne FILM kino Rudolf Hoess Oscary 2024

"Franciszek Pieczka. Portet intymny" Katarzyny Stoparczyk: książka, dzięki której pozostał ślad

Katarzyna Stoparczyk tę książkę miała napisać razem z jej bohaterem. Niestety, nie zdążyli. Zatem po jego śmierci, aby dotrzymać zobowiązania, wyruszyła z mikrofonem do bliskich artysty. Rozmawiała z synem Piotrem i córką Iloną, z najbliższymi krewnymi i sąsiadami aktora, a także z przyjaciółmi z artystycznego świata, jak Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski czy Kazimierz Kaczor. Tak powstała książka "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA biografia Franciszek Pieczka premiera Katarzyna Stoparczyk Tomasz Miara Trójka

Od Podola po Amerykę. Zygmunt Haupt próbuje ocalić świat

– Jego proza jest jak trans, modlitwa, zaklinanie. Olśniła mnie i było to jedno z najważniejszych olśnień w moim życiu – podkreślał w Polskim Radiu prof. Krzysztof Rutkowski, opowiadając o twórczości Zygmunta Haupta. 5 marca 2024 roku mija 117. rocznica urodzin tego pisarza, którego losy obejmują przestrzeń od ukraińskich wiosek po Nowy Orlean.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kresy Ukraina Podole Paryska "Kultura" Stany Zjednoczone Stanisław Maczek II wojna światowa Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec

"Z radia powstałem i w radio się obrócę". Jeremi Przybora i jego radiowa twórczość

– Moje uczuciowe i organiczne związki z radiem są bardzo silne – podkreślał Jeremi Przybora w 1995 roku, gdy odbierał Diamentowy Mikrofon, nagrodę dla wybitnych osobistości Polskiego Radia. Nie wszyscy wiedzą, że ten znakomity poeta i satyryk, znany powszechnie jako współtwórca Kabaretu Starszych Panów, znaczną część swojej twórczej działalności związał właśnie z radiowym medium.
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Polskie Radio literatura poezja Teatr Polskiego Radia

Ukraina barwna i europejska. Jarosław Iwaszkiewicz o swojej małej ojczyźnie [POSŁUCHAJ]

– Wieczorami siedziałem w kuchni, przy palącym się pod płytą ogniu, i słuchałem pięknych ukraińskich bajek, gadek i legend – tak pod koniec lat 50. XX w. w Polskim Radiu wspominał swoje dzieciństwo Jarosław Iwaszkiewicz. Ten znakomity polski poeta urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Ukrainy. Fakt ten miał wpływ na całą jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz Ukraina literatura poezja Kijów

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Posłuchaj, co mówił o Lemie, Schulzu, Gombrowiczu

Prof. Jerzy Jarzębski, zmarły 25 lutego br. w wieku 76 lat, należał do najświetniejszych znawców współczesnej literatury polskiej. W radiowych archiwach zachowały się nagrania, w których mówił o ważnych dla siebie twórcach. – Gombrowicz trafiał w bardzo wiele istotnych spraw, które nas dotyczą – podkreślał prof. Jarzębski w jednej z audycji, dowodząc, jak bardzo literatura była dla niego sprawą żywą, aktualną i nieprzemijającą.  
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski Witold Gombrowicz Stanisław Lem Bruno Schulz literatura

"Czytelnictwo to nałóg". Jarosław Iwaszkiewicz o książkach polecanych i niebezpiecznych

– W ciągu półwiecza zgromadziłem mnóstwo książek. Niestety nie stworzyłem jakiejś biblioteki wzorcowej, gdzie mógłbym zebrać wszystkie tytuły, które zmieniły się w cząstki mojego życia – opowiadał w 1968 roku Jarosław Iwaszkiewicz. Mimo tego zastrzeżenia ten znakomity pisarz bibliotekę swoją oczywiście miał. I miał też sporo, dzięki Polskiemu Radiu ocalałych, wspomnień o książkach.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz literatura książki biblioteka Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa poezja pisarz

PR24 15. rocznica śmierci Kamili Skolimowskiej. Lekkoatletkę wspominają jej rodzice

Mija 15 lat od nagłej śmierci Kamili Skolimowskiej. Młociarka i złota medalistka olimpijska z Sydney z 2000 roku zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku w wieku zaledwie 26 lat. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej wywołany nierozpoznaną zakrzepicą. W Polskim Radiu 24 lekkoatletkę wspominali jej rodzice - Teresa i Robert Skolimowscy.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Rzut młotem Polskie Radio 24

"Sami swoi. Początek". Autor scenariusza: mój stryj Jan był taki jak Pawlak

Przy okazji premiery filmu "Sami swoi. Początek", prequelu trylogii o rodzinach Kargulów i Pawlaków, warto przypomnieć o trzech sprawach. Że świat "Samych swoich" narodził się w Polskim Radiu. Że za scenariuszami wszystkich tych filmów, łącznie z najnowszym, stoi radiowy twórca Andrzej Mularczyk. I że historie o zwaśnionych rodach inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mularczyk Sami swoi. Początek kino komedia Kresy Sylwester Chęciński rodzina Polskie Radio

"Z tą książką naród nie może zginąć". Radiowe głosy o "Panu Tadeuszu" i jego autorze

Światowy Dzień Radia i 190. rocznica powstania "Pana Tadeusza" to dobra okazja, by zajrzeć do przepastnych radiowych archiwów i przypomnieć kilka nagrań, w których pisarze, poeci czy aktorzy wypowiadają się o Adamie Mickiewiczu i jego arcypoemacie.   
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia 2024 Adam Mickiewicz literatura Jarosław Iwaszkiewicz Jacek Kaczmarski Allan Starski Tadeusz Różewicz

Niusia Horowitz - wspomnienia ocalonej z listy Schindlera. "To książka o nadziei i sile ducha"

- Po filmie "Lista Schindlera" Stevena Spielberga zwracało się do mnie bardzo wiele osób, które uważały, że absolutnie powinnam napisać książkę. Pisałam pamiętniki po wojnie, ale o książce nigdy nie myślałam. Uważałam, że to tak głęboko we mnie siedzi, że nie jestem w stanie się skupić i zmotywować - mówiła w Dwójce Niusia Horowitz-Karakulska, jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez niemieckiego fabrykanta w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Jakub Kukla Lista Schindlera Magda Huzarska-Szumiec Niusia Horowitz-Karakulska Dwójka Oskar Schindler

Janusz Meissner – kronikarz pierwszych dekad polskiego lotnictwa

"Wydobywał na światło dzienne przede wszystkim tych lotników oraz ich przeżycia i czyny, które mogły fascynować młodzież, kształtować ich osobowość, patriotyzm i zainteresowanie pracą i służbą w lotnictwie", pisał dr hab. płk Izydor Koliński, specjalista z dziedziny lotnictwa wojskowego, w tekście: "Pisarz lotniczy – Janusz Meissner".
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa literatura

"I ja mam pióro w garści" - Gombrowicz pisze dziennik, choć się tego boi

- Dla Gombrowicza formuła intymności czy formuła tego, co jest osobiste i publiczne, prywatne i zarazem powszechne, nawet uniwersalne, to są wszystko tematy, które go napędzały i które on cały czas rozważał - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury. Podczas audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy o "Dzienniku" Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek dziennik Dwójka literatura

Barbara Miczko-Malcher: Izabella Cywińska była człowiekiem wielkiej fantazji

- Izabella Cywińska to człowiek wielkiej fantazji, niezwykłej energii, radości życia i przyjacielskiego stosunku do ludzi, czego sama doświadczyłam - podkreślała Barbara Miczko-Malcher, autorka dźwiękowego portretu reżyserki teatralnej i filmowej, minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Izabella Cywińska odeszli 2023 Barbara Miczko Dwójka reżyser Poznań TEATR