Polskie Radio
Section05

wynagrodzenia

Morawiecki: menadżerowie spółek Skarbu Państwa zarabiają dziś zdecydowanie mniej niż w czasach PO

- Na początku naszych rządów znacząco obniżyliśmy wynagrodzenia dla menadżerów w spółkach Skarbu Państwa. Obecnie zarabiają oni zdecydowanie mniej niż w czasach sprawowania rządów przez PO - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaapelował też do Donalda Tuska, aby odpowiadał na pytania dziennikarzy TVP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki rząd Prawo i Sprawiedliwość PiS Platforma Obywatelska PO opozycja wynagradzanie płace TVN TVP

Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Rusecka: konsensus jest korzyścią dla pracowników

- Konsensus ze związkami zawodowymi, który od lat wypracowujemy, jest z korzyścią dla pracowników - powiedziała wicerzecznik PiS, szefowa komisji polityki społecznej i rodziny Urszula Rusecka. Jak dodała, rozwiązania z porozumienia rządu oraz "Solidarności" komisja chce wypracować przed końcem kadencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Piotr Duda Urszula Rusecka NSZZ Solidarność związki zawodowe pracownicy dofinansowanie emerytura pomostowa społeczeństwo GOSPODARKA

Eksperci: rekordowo niskie bezrobocie zmusza do przemodelowania rynku pracy

Doskonałe dane o najniższych w UE bezrobociu cieszą, ale nakazują też myśleć o reformach na rynku pracy. Musimy poprawić infrastrukturę i komunikację, aby umożliwić szybkie dojazdy do pracy, a także o inwestycjach w automatyzację produkcji. Na pewno jednak tak niskie bezrobocie to szansa dla pracowników na podwyżki wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej, choć mniejsze firmy mogą mieć z nią kłopoty i próbować tzw. "optymalizacji", czyli zabierania etatów na rzecz samozatrudnienia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW i  dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny żywności bezrobocie rynek pracy

Eksperci: rynek pracy jest bezpieczny, ale patrząc w przyszłość musimy unowocześniać naszą gospodarkę

W najbliższym czasie bezrobocie w Polsce nie wzrośnie. Powinniśmy być  jednak czujni i unowocześniać naszą gospodarkę, szczególnie wobec zbliżania się Ukrainy do UE, gdzie przede wszystkim koszty pracy są niższe. U nas natomiast płace rosną, co cieszy pracowników wobec wysokiej inflacji, ale kolejne podwyżki chociażby płacy minimalnej będą obniżać rentowność firm i skłaniać je do analizy kosztów działalności - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie płaca minimalna inflacja Ukraina msp

Eksperci: spadek w przemyśle jest przejściowy, a dodatkowy impuls fiskalny wesprze gospodarkę

Choć produkcja przemysłowa wyraźnie spada, ale nie ma powodu do niepokoju. Prognozy na ten i przyszły rok są coraz lepsze. PKB będzie rosło. We wzroście PKB pomoże też impuls fiskalny spowodowany waloryzacją 500+. Niestety nadal będziemy borykać się z podwyższoną inflacją, co rozwojowi gospodarki nie służy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłocko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa inflacja recesja gus zatrudnienie

Eksperci: rynek pracy ma się dobrze, choć pracodawcy skarżą się na nadmiar biurokracji

Z rynku pracy płyną bardzo dobre dane o bezrobociu, ale trzeba się mu przyglądać choćby pod kątem rozkładu terytorialnego czy branżowego. Za chwilę też będą problemy z pracownikami sezonowymi w rolnictwie. Pracodawcy muszą więc dbać o stabilizację zatrudnienia, choć często gorset tworzony przez prawo jest zbyt ciężki. Przepisy Kodeksu pracy, które weszły w życie wczoraj być może i taki będą miały skutek, że część firm zacznie  preferować  elastyczność, np. samozatrudnienie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes KIG i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie inflacja pracodawcy pracownicy

W przyszłym roku rekordowy wzrost płacy minimalnej? Sprawdź pierwsze szacunki

Na podstawie wskaźników przedstawionych w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026 przyjętego przez rząd, ekonomiści szacują, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie musiało wynosić co najmniej 4 254,40 zł czyli o 654,40 zł więcej niż w drugim półroczu 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płaca minimalna praca zatrudnienie pracodawcy pracownicy POLSKA społeczeństwo

Eksperci: wynagrodzenia mają stać się jawne, ale w praktyce ich porównywanie może okazać się trudne

Parlament europejski przyjął przepisy o jawności wynagrodzeń, ale w praktyce mogą się one u nas okazać trudne do realizacji, także ze względu na brak precyzyjnych regulacji stanowisk i zakresu obowiązków. Zajmujący takie same stanowiska mają przecież różne kompetencje, staż, są różnie dyspozycyjni, lojalni itd. To wszystko zaś wpływa na wysokość wynagrodzenia. Realizacja dyrektywy będzie zatem dla pracodawców wyzwaniem - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska zatrudnienie bezrobocie

Ekspert PIE: z danych widzimy, że sytuacja finansowa Polaków w ostatnich latach znacząco się poprawiła

- Z rozliczeń z fiskusem w ostatnich latach wynika, że sytuacja finansowa Polaków się poprawiła głównie za sprawą rosnących płac. Na tle innych krajów w Unii Europejskiej znaczącej poprawie uległo także szereg wskaźników m.in. związanych z ubóstwem - powiedział Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit podatki