Polskie Radio
Section05

zbrodnie sowieckie

PR24 Goście "Debaty Polskiego Radia 24" o sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku

Obchodzimy 83. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w czasie II wojny światowej. W Polskim Radiu 24 eksperci i komentatorzy mówili o tym wydarzeniu, oceniali jego aspekty historyczne, prawne, a także polityczne skutki obserwowane współcześnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz HISTORIA historia Polski II wojna światowa 17 września 1939 ZSRR pakt Ribbentrop-Mołotow

Rocznica agresji ZSRR na Polskę. Prezydent Duda: imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa

- Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią. Ale wolna Polska, wolna Ukraina i wszystkie inne niepodległe państwa naszego regionu nigdy się na to nie zgodzą. Dla naszych narodów to kwestia życia i śmierci, zachowania tożsamości i przetrwania - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 agresja sowiecka ZSRR Rosja II wojna światowa historia Polski prezydent Andrzej Duda społeczeństwo POLSKA

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin HISTORIA POLSKA IPN Karol Nawrocki

"Orlęta. Grodno ‘39". Do kin wchodzi pierwszy film o sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Jak wyglądała obrona miasta przed wrogiem?

9 września 2022 do kin wchodzi film "Orlęta. Grodno ‘39" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Najnowsza produkcja twórcy "Karbali" i współscenarzysty dzieła "Generał Nil" poświęcona jest bohaterskim obrońcom Grodna, którzy we wrześniu 1939 roku stawili opór wkraczającym do Polski wojskom sowieckim. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita II wojna światowa Grodno ZSRR 17 września 1939

Dr Łukasz Stefaniak o kapelanach - ofiarach zbrodni katyńskiej

W Katyniu śmierć poniosło ponad 20 tysięcy polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. żołnierzy. Byli tam oficerowie, intelektualiści, funkcjonariusze. Wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli także kapłani - 33 kapelanów, którzy w swojej służbie pozostali do końca. O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr Łukasz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie wojenne Kościół śmierć

"Operacja polska" NKWD. 85 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Dwudziestolecie międzywojenne Józef Stalin NKWD komunizm

85. rocznica "operacji polskiej NKWD". Sakiewicz: skąd milczenie polskich instytucji?

- Dziś żadna polska instytucja nie opublikowała nawet jednego tweeta upamiętniającego największą jednorazową masakrę Polaków w historii. To świadczy o tym, że naszą historią gospodarują obce państwa - mówił w Polskim Radiu Tomasz Sakiewicz. Gośćmi byli również publicyści Agaton Koziński i Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA NKWD historia Polski komunizm

Rocznica Obławy Augustowskiej. Gralicki: prawda o losie zatrzymanych leży w rosyjskich archiwach

- Rodziny i bliscy ofiar Obławy Augustowskiej do dziś nie mają oficjalnego potwierdzenia ich losu, nie znają miejsca spoczynku doczesnych szczątków - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego. - Prawda o losach zatrzymanych lipcu 1945 roku wciąż leży w rosyjskich i białoruskich archiwach - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska PRL Antoni Opaliński regiony podlaskie

Obława augustowska, czyli "mały Katyń". Do dziś nie wiadomo, gdzie są groby ofiar

- Nie jest do końca jasne, dlaczego tych ludzi w takim odsetku postanowiono zamordować. Obławy miały miejsce również w innych regionach, ale często ci ludzie trafiali na wywózkę na Daleki Wschód, na Syberię. Dlatego też rodziny ofiar obławy augustowskiej przez lata miały nadzieję, że ci ludzie wrócą - mówił w Dwójce Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych w Instytucie Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka historia Polski ZSRR Armia Czerwona Rosja Instytut Pileckiego

"Zapłacili straszliwą cenę za wierność Polsce". Hołd prezydenta dla ofiar Obławy Augustowskiej

Nie ustaniemy w poszukiwaniu prawdy o tamtej zbrodni i upamiętnieniu jej ofiar - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Jak zaznaczył, "nie zapomnimy przestrogi z bolesnej przeszłości, nie pozwolimy złu by znów mogło się rozlewać, niewolić i krzywdzić". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR II wojna światowa obława augustowska Andrzej Duda pamięć

77. rocznica Obławy Augustowskiej. Premier uczcił pamięć poległych: zginęli, bo byli Polakami

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zbrodnia augustowska wymaga pełnego wyjaśnienia. Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbywają się główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Szef rządu przekonywał, że zbrodnia była precyzyjnie zaplanowana, a jej ofiary miały zostać zapomniane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR II wojna światowa obława augustowska Instytut Pamięci Narodowej Instytut Pileckiego

Rzecznik IPN o morderstwie Grzegorza Przemyka: był w nie zaangażowany cały aparat państwa

- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk komunizm PRL służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski IPN HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA historia Polski

"Osłabią narrację o sowieckim wyzwoleniu Europy". Brytyjski historyk o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

Zbrodnie na Ukrainie dokonywane przez rosyjskich żołnierzy od początku agresji mogą i prawdopodobnie przyczynią się do osłabienia narracji o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowo-Wschodniej, narracji wciąż obecnej w zachodniej historiografii - twierdzi brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 zbrodnie wojenne Wielka Brytania HISTORIA II wojna światowa

Prezydent Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Melak: takie działania są potrzebne

- Państwo powinno się starać, aby szczątki zamordowanych Polaków, które leżą w nieludzkiej ziemi, trafiły do Polski. I tu - choć bezimienne - powinny być czczone, aby każda koronowana głowa, każdy premier, król - tak jak przed grobem nieznanego żołnierza - składał hołd - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Katyń zbrodnia katyńska II wojna światowa zbrodnie wojenne