Polskie Radio
Section05

zdrowie dziecka

"Rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy". Czy można to zatrzymać?

Najnowsze badania wykazują, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność. Na czym polega ta wada, jak zdiagnozować u siebie problemy ze wzrokiem i czy rozwój tych chorób można zatrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w "Strefie Rodzica" dr hab. n. med. Agnieszka Kamińska – specjalista chorób oczu, retinolog i mikrochirurg z wieloletnim doświadczeniem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja podróże okulary wady rozwojowe u dzieci badanie

Fundacja Herosi pomaga dzieciom chorym na nowotwory. "Wspieramy całą rodzinę"

- Kiedy przychodzimy na oddział, to rodzice w końcu mogą się napić kawy, zjeść obiad i chwilę odpocząć - powiedziała Małgorzata Grabowska i opowiedziała, na czym koncentrują się działania Fundacji Herosi, która od 15 lat wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi w Instytucie Matki i Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci rodzice nowotwory onkologia zdrowie

Wakacje z małym dzieckiem. Kiedy można wyruszyć w pierwszą podróż?

- To, co polecam rodzicom, to żeby zacząć od małych podróży, od pojechania np. na drugi koniec miasta, następnie gdzieś dalej. Tak, żeby nabierali pewności siebie, poczucia, że podróże mogą być fajne i nie jest tak, że nasze życie się kończy, gdy stajemy się rodzicami, tylko dołącza do niego dziecko, a naszą rolą jest to, żeby je w dotychczasowe życie wpleść - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Daria Walewska-Reza, która wraz z Magdą i Sergiuszem Pinkwartami była gościem "Strefy rodzica".
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam podróż z dzieckiem

Wspieranie rodzin i dzieci w chorobie nowotworowej

- Uważam, że rodzicom należy powiedzieć prawdę, ale w taki sposób, żeby mogli ją przyjąć i walczyć z chorobą, a nie tak, by spowodowało to odstąpienie od proponowanych metod terapeutycznych i odejście od standardowej medycyny na rzecz innych terapii - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska, pediatra, onkolog, hematolog, która wraz z Joanną Pruban, psychoonkologiem, gościła w audycji "Samo zdrowie".  
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Telmińska Polskie Radio 24 dzieci nowotworowy onkologia

Zdrowe zęby potrzebują odpowiedniej diety i higieny. O szczegółach w "Strefie Rodzica"

- Nie może być tak, że dwuletnie dziecko będzie wciąż jadło papki, bo to może doprowadzić do wielu problemów z jamą ustną. O tym jak ważne jest co i w jaki sposób podajemy naszym dzieciom do jedzenia, już od pierwszych tygodni życia, opowiadała "Strefie Rodzica" stomatolog, dr Ewa Michałek-Pasternak.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice zdrowie i dieta stomatolog

Kiedy dziecko jest za niskie i należy reagować?

- Niskorosłość może być objawem bardzo wielu schorzeń. W naszych gabinetach dosyć często zdarza się sytuacja, gdy zgłaszają się rodzice i mówią, że ich dziecko jest niskie na tle swojej grupy rówieśniczej w szkole czy przedszkolu. To może być mylące - mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. med. Elżbieta Lipska lekarz pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Telmińska Polskie Radio 24 dzieci

Naleśniki czy leczo z ciecierzycą. Jak świadomie karmić dziecko?

Żeby dobrze gotować, trzeba to kochać. Czy można nauczyć dziecko wspólnego przygotowywania posiłków, dobrze się bawić a jednocześnie tworzyć silne więzi? Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" Agata Gwiazdowska - specjalistka żywienia, przedsiębiorcza mama, która podzieliła się ze Słuchaczami swoimi patentami na świadome i zdrowie żywienie dzieci.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice gotowanie zdrowie i dieta

Fentanyl. Jak rozmawiać z nastolatkami o zagrożeniach związanych z narkotykami?

Do Polski przywędrował fentanyl. To bardzo niebezpieczny narkotyk, który w Stanach Zjednoczonych zabił już około 250 tysięcy ludzi. Jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z narkotykami? - Im wcześniej takie rozmowy zaczniemy, tym lepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Andrusikiewcz, psychoterapeutka uzależnień.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej narkotyki zdrowie fentanyl Katarzyna Andrusikiewcz

Gdy dziecko "zamarza" przy ekranie. Jak walczyć z ryzykiem e-uzależnień?

- Mamy niską świadomość tego, że nadmierny kontakt z bodźcami cyfrowymi może niszczyć mózg dziecka. Mieliśmy nie straszyć, ale pewne podstawy są konieczne, by zrozumieć wyzwanie. (...) Mózgi nasze i naszych dzieci nie do końca dobrze radzą sobie z bodźcami cyfrowymi - podkreśla psycholożka Bogna Białecka. Ekspertka wraz z Aleksandrą Gil wydała książkę "Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców" o tym, jak elektronika wpływa na mózg dziecka i nastolatka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz technologie zdrowie media społecznościowe

Zdrowe wakacje z dzieckiem. Pediatra Elżbieta Lipska: zabierzmy też ze sobą rozsądek

Sezon urlopowy w pełni, coraz więcej osób szykuje się do wyjazdów na wczasy. Jednak na wakacje z dzieckiem trzeba się przygotować. - Chodzi o to, żebyśmy jednak wypoczęli i po powrocie byli zdrowsi, nie spędzili tego czasu w palcówkach leczniczych. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy na taki wyjazd zabrali też ze sobą rozsądek - apelowała w Polskim Radiu 24 pediatra Elżbieta Lipska.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie wakacje