Już w 2024 roku mówiono, że rok 2025 będzie czasem powrotu do społeczności lokalnych. Jesteśmy zmęczeni technologią, rośnie nasz brak zaufania do niej, szukamy sposobów, żeby spędzać więcej czasu offline. Zmęczenie technologią, slow tech - zjawisko dotyczące higieny życia cyfrowego rośnie w siłę.
89:27 PR4_10.02.2025_20.12_Bez_tabu 20.12.44 21.53.40.mp3 Odchodzimy od online'u. Czas na społeczności lokalne (Bez tabu/Czwórka)
W czasie pandemii udało nam się przenieść niemal każdą sferę naszego życia do online'u. Branża big tech zacierała ręce i starała się dostarczyć nam jeszcze więcej immersyjnych doświadczeń. W niektóre z nich weszliśmy z przyjemnością, inne w ogóle się nie przyjęły. Ludzie zaczęli też czuć zmęczenie ekranami, coraz częściej szukają okazji, by odejść od komputera, odłożyć tablet czy telefon. Wybierają offline.
Właśnie w realu szukamy kół, stowarzyszeń, klubów, społeczności, by analogowo spędzać czas.
Czytaj także:
- Media społecznościowe zostały stworzone, by ludzi łączyć, ale nie spełniły tej funkcji - dzielą nas, wywołują polaryzację, coraz więcej osób jest nimi rozczarowanych - mówi Katarzyna Andrusikiewicz, psycholog. - Zwracamy uwagę, że te relacje online bywają płytkie, niskiej jakości, a my mamy potrzebę przynależności.
Czwórkowe gościnie: Maja Musznicka-Janiec, założycielka studia trendwatchingowego trendify.lab, Katarzyna Andrusikiewicz, psycholog, certyfikowana terapeutka uzależnień, Natalia Kraus-Kowalczyk, czyli Pani od slow life, znawczyni zagadnień związanych ze slow life i minimalizmem, autorka książki "Slow life w wielkim mieście", oraz Agata Czajkowska i Dorota Golian z Warsaw Book Club zgodnie zauważają, że coraz więcej osób orientuje się, że potrzebuje jakościowych relacji, a te możemy uzyskać o wiele łatwiej w świecie poza internetem.
Poszukujemy lokalnych społeczności. I mimo że ten ruch nie dotyczy całego społeczeństwa, to już jest zauważalny. Ekspertki zauważają też, że media społecznościowe przybliżają ludzi, którzy są od siebie daleko, ale oddalają od siebie tych, którzy są fizycznie blisko - lekarstwem na to może być właśnie lokalność.
Zobacz też:
***
Tytuł audycji: Bez tabu
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Gościnie: Maja Musznicka-Janiec (założycielka studia trendwatchingowego trendify.lab), Katarzyna Andrusikiewicz (psycholog, certyfikowana terapeutka uzależnień), Natalia Kraus-Kowalczyk (Pani od slow life, znawczyni zagadnień związanych z slow life i minimalizmem, autorka książki "Slow life w wielkim mieście"), Agata Czajkowska i Dorota Golian (Warsaw Book Club)
Data emisji: 10.02.2025
Godzina emisji: 20.12
pj/kor