Ile naprawdę śpią Polacy? Czy tyle, ile deklarują?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025 18:40
Według oficjalnych statystyk przeciętny Polak śpi 8 godzin i 33 minuty. Jednak najnowsze badania firmy Gemius, przeprowadzone na podstawie danych z telefonów, wskazują, że rzeczywisty czas snu to zaledwie 7 godzin i 15 minut. Skąd ta różnica? Czy sami oszukujemy się w deklaracjach? I jaką rolę w naszym śnie odgrywają smartfony i media?
Ile śpią Polacy? Czy tyle ile deklarują?
Ile śpią Polacy? Czy tyle ile deklarują?Foto: Shutterstock

Mateusz Chariasz jest autorem raportu "Sen, seks i smartfony", w którym analizuje długość snu polaków. - Pomysł na badanie krążył wokół tematu mediów. Chcieliśmy przyjrzeć się nawykom Polaków i zdiagnozować, co naprawdę robimy w nocy - autor. Badanie opierało się na danych z telefonów, które rejestrowały korzystanie z aplikacji, ruch w sieci, a nawet kontakt z radiem i telewizją. - To nie są deklaracje, tylko rzeczywiste dane - podkreśla analityk.

Posłuchaj
35:53 CZWORKA Rozgrzewka 2025_02_24-18-13-41.mp3 Ile śpią Polacy? Czy tyle ile deklarują? (Rozgrzewka/Czwórka)

 

Różnica między deklaracjami a rzeczywistym czasem snu wynika m.in. z faktu, że wiele osób przed snem sięga po smartfony. - Zakładamy, że chcemy położyć się o 22:00, ale zaczynamy scrollować i nagle jest północ - mówi Chariasz. Badanie wskazuje, że aż 26% Polaków śpi krócej niż 5 godzin, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak demencja czy choroby serca.

Sen - podstawa zdrowia

- Sen to druga, po oddychaniu, najważniejsza potrzeba fizjologiczna - podkreśla dr hab. Daniele Śliż, internista i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. - Bez snu nie nauczymy się niczego nowego. To fundament regeneracji i edukacji - dodaje. Niestety, wiele osób, w tym lekarze, zaniedbuje higienę snu. - Lekarze powinni być przykładem zdrowego stylu życia, ale często pracują kosztem snu - przyznaje Śliż.

Niewyspanie a codzienne wybory

Niewyspanie ma również wpływ na nasze codzienne wybory. - Po nieprzespanej nocy sięgamy po niezdrowe przekąski, takie jak cukier, sól i tłuszcz - mówi doktor. - To może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych.

Zobacz też:

Jak poprawić jakość snu?

Co zrobić, by poprawić jakość snu? - Warto zadbać o regularność, przewietrzyć sypialnię i unikać intensywnych treningów przed snem - radzi internista. - Alkohol również nie jest sprzymierzeńcem dobrego snu. W Polsce średnio wypijamy 10,5 litra spirytusu rocznie, co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. 

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Mateusz Chariasz (autor raportu "Sen, seks i smartfony"), dr hab. Daniel Śliż

Data emisji: 24.02.2025

Godzina emisji: 16.09

gV