Co jest, a co nie jest depresją?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025 09:11
Depresja to choroba demokratyczna, leczą się z niej dzieci, nastolatkowie, dorośli, seniorzy, nie ma tu znaczenia nasze pochodzenie czy status społeczny. WHO mówi, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. 
Depresja może mieć wiele twarzy
Depresja może mieć wiele twarzyFoto: Shutterstock

23 lutego w całym kraju obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ta choroba dotyka miliony osób na całym świecie, a mimo to często jest bagatelizowana i niezrozumiana. Trzeba o niej mówić, edukować i wspierać tych, którzy jej doświadczają.


Posłuchaj
78:01 PR4_24.02.2025_20.07_Bez tabu 20.07.03 21.39.35.mp3 Ile twarzy ma depresja, czym ona jest, a czym nie jest? (Bez tabu/Czwórka)

 

Wg szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku depresja będzie najczęściej występująca chorobą na świecie. Niezbędnym jest, by wiedzieć, jak sobie z nią poradzić i jak wspierać chorujących, jak im pomagać. 

- Myślę, że depresja ma 280 milionów twarzy, czyli tyle, ile osób na świecie zmaga się z nią. A pewnie ma ich jeszcze więcej, bo statystyki zapewne są niedoszacowane - mówi psycholożka Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji Twarze Depresji, autorka książki "Twarze depresji". - W naszej kampanii "Twarze depresji", która ma już 10 lat, mamy już ponad 60 twarzy - ambasadorów: aktorów, muzyków, dziennikarzy, pisarzy. Oni wszyscy zaangażowali się w naszą kampanię. To najstarsza kampania o zdrowiu psychicznym w Polsce. 

Anna Morawska-Borowiec podkreśla, że prawidłowo leczona depresja pozwala nam normalnie funkcjonować. Taka osoba niczym nie różni się w pracy, szkole, w codzienności od osoby niedoświadczającej tej choroby. 

Urszula Struzinowska-Marynicz, psycholog i socjolog, również zwraca uwagę na powszechność depresji i fakt, że nasz status społeczny, pełniona rola, zawód nie są w stanie uchronić nas przed tą chorobą. 

- Depresja ma różne twarze, ponieważ my maskujemy swoją słabość różnymi etykietami, różnymi rolami, nadajemy znaczenie wielu zjawiskom, wierzymy w siłę, ale nie ufamy własnej bezradności, niemocy - mówi. - Lekceważymy takie stany, które przypominają nam o naszej wrażliwości, potrzebach, uczuciach, wartościach, i stawiamy tylko na to, co wydaje nam się pożądane, bezpieczne. Dlatego "zakładamy" maski, a taką maskę nosimy też przed samym sobą. Ona ma nas oddzielać od tego, czego nie chcemy widzieć, od tych naszych zacienionych części. Zakładamy te maski także, wychodząc do ludzi. 


Zobacz także:

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00

116 111

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108

Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00

121 212

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54

Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00 - 20.00


***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Anna Morawska-Borowiec (prezeska Fundacji Twarze Depresji, autorka książki "Twarze depresji"), Urszula Struzinowska-Marynicz (psycholog i socjolog)

Materiał: Kinga Rutkowska

Data emisji: 24.02.2025

Godzina emisji: 20.05

pj/kor

Czytaj także

Bez tabu - raperzy otwarcie o męskiej depresji

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 19:50
- Mężczyźni nie dają sobie prawa do chwili słabości i pozostają w maskach nałożonych im przez społeczeństwo. To może prowadzić do poważnej choroby, jaką jest depresja - mówi w Czwórce Przemek Kaca, autor książki "Sny z betonu". - Z depresją zmaga się także wielu raperów i coraz odważniej podejmują ten temat w swoich tekstach. Jest to problem, o którym trzeba mówić głośno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Wojciechowska: w przypadku zdrowia psychicznego młodych ważny jest system szybkiego reagowania

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 14:20
- W przypadku zdrowia psychicznego ludzi młodych szalenie ważny jest system szybkiego reagowania. Nie da się szybko zmienić systemu edukacji ani szybko przeprowadzić reformy zdrowia. Ale można szybko wyłapać pierwsze kryzysy - mówi Martyna Wojciechowska - założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka konferencji "MŁODE GŁOWY", która odbyła się w Warszawie pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń