- Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie zaprasza na kolejną odsłonę Kina Letniego.
- W programie tegorocznej odsłony znalazły się filmy odnoszące się głównie do problemów architektury lat 80. i 90. XX wieku, ale także do licznych zjawisk społeczno-kulturowych tego okresu.
- "Przyglądając się historii pałaców, bibliotek, oper i dyskotek, pytamy o to, czym jest prestiż w architekturze i jakie są kulisy i mechanizmy jego wytwarzania".
Szósta odsłona letniego przeglądu poświęcona jest architekturze okresu transformacji. - To zestaw filmów dokumentalnych i fabularnych, które pokazują, jak architektura jest kształtowana przez zmiany polityczne, społeczne i ekonomiczne - opowiada Mateusz Włodarek z NIAiU. - W tym kontekście ważne jest dla nas pytanie o to, czym tak naprawdę jest prestiż w architekturze i kto go tworzy.
Historie znikania
Filmy o historii pałaców, bibliotek, oper i dyskotek tworzą opowieść o transformacji, zanikaniu architektury w krajobrazie miasta i tworzeniu się nowych wizualnych symboli. Jak dotąd w Kinie Letnim widzowie zobaczyli "Raj utracony. Historia znikania" - o nieistniejącej już Bibliotece Centralnej w Birmingham oraz "Bowlingtreff" - o nowoczesnej kręgielni, która powstała w Lipsku pod koniec lat 80. i w której bawiły się całe Niemcy wschodnie.
MDFF 2016 - Bowlingtreff | Milano Design Film Festival
14:41 CZWÓRKA Stacja Kultura - kino 21.07.2023.mp3 Kino Letnie w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Co w programie? (Stacja Kultura/Czwórka)
Warszawa lat 90. - miasto "jakby luksusowe"
W programie jest też akcent polski, czyli "Komedia małżeńska" Romana Załuskiego z 1993 roku. W okresie transformacji Polacy odbyli przyspieszony kurs kapitalizmu i zmierzyli się z gwałtownym przejściem od kolektywizmu do indywidualizmu. Bajeczne fortuny nowych bogaczy sąsiadowały z pogłębiającym się bezrobociem części społeczeństwa. Zachwiały się też fundamenty organizacji życia rodzinnego - do czego nawiązuje reżyser filmu. - Wybraliśmy "Komedię małżeńską", bo widzimy tu, jak architektura staje się tłem dla przemian obyczajowych - wyjaśnia rozmówca Adama Smolarka. - Główna bohaterka wyrusza do Warszawy, która staje się miastem "jakby luksusowym". Stolica jawi się jako sen o Zachodzie razem z Hotelem Sobieski, w którym kręcone były zdjęcia.
Sprawdź też:
Architektura językiem potrzeb. Fenomen italo disco
W Kinie Letnim NIAiU pokazany zostanie też "Italo Disco" Alessandro Melazziniego - obraz, który pozwala się zanurzyć w klimacie ostatnich dekad XX wieku, czasach rozkwitu dyskotek, w których miliony Europejczyków bawiło się przy syntetycznej muzyce, z mniej lub bardziej dziwnymi angielskimi słowami piosenek. Film analizuje proces twórczy, potencjał komercyjny i społeczny fenomen italo disco, dla którego tłem stała się nietuzinkowa, barwna i futurystyczna architektura klubów. - To także opowieść o zmianach obyczajowych, które zaszły w tamtym okresie. Ówczesna architektura nagle stała się językiem do wyrażania potrzeb ludzi. Dyskoteki były odpowiedzią na to, że społeczeństwo chciało się bawić - dodaje gość Czwórki.
Italo disco - trailer | 19. Millennium Docs Against Gravity
Na finał organizatorzy zaplanowali pokaz "Opery Paryskiej" w reż. Jean-Stéphana Brona. Kino Letnie jest efektem wyjątkowej współpracy NIAiU i MIASTOmovie. Pokazy rozpoczynają się o godz. 21.00 w ogrodzie pałacu Konstantego Zamoyskiego w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Gość: Mateusz Włodarek (specjalista ds. projektów zewnętrznych i wystaw, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie)
Data emisji: 21.07.2023
Godzina emisji: 10.15
kul