Historia

Wyspa Wolin. Archeolodzy szukają wspólnej przeszłości Słowian i Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2025 05:40
Polsko-duński zespół archeologów rozpoczął prace, które mają dać odpowiedź na pytanie, jaką rolę odegrali Wikingowie w powstaniu miasta Wolin i gdzie dokładnie znajdowały się porty wczesnośredniowiecznego Wolina.
Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg - Vineta - Wolin jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych prezentujących wczesny okres średniowiecza
Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg - Vineta - Wolin jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych prezentujących wczesny okres średniowieczaFoto: Shutterstock

Wolin, Piastowie i Wikingowie 

- Chcielibyśmy dowiedzieć się, jaką rolę Wikingowie pełnili w powstaniu Wolina - powiedział Nauce w Polsce dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, który poprowadzi wykopaliska w Wolinie.

Z jakiegoś powodu - zwrócił uwagę badacz - na bagnach w Wolinie w połowie IX wieku z małej osady wyrósł gigantyczny, jak na ówczesne czasy, wieloetniczny ośrodek rzemieślniczo-handlowy. Stał się największym miastem na Bałtyku, oknem na świat dla powstającego państwa Piastów, a dla Skandynawów drzwiami do interioru, do słowiańskiej części Europy.

Czytaj także:

Najnowsze badania wskazują, że Wikingowie nie są już uważani tylko za najeźdźców, ale również za kupców czy budowniczych.

- Natomiast rola słowiańszczyzny w Europie we wczesnym średniowieczu, kiedy kształtują się państwa, jest ciągle niedoszacowana. Wolin jest idealnym miejscem, w którym te interakcje można badać - wyjaśnił archeolog.

Srebrne Wzgórze i Wzgórze Wisielców

Naukowcy koncentrują się na północnej dzielnicy wczesnośredniowiecznego Wolina, zwanym Srebrnym Wzgórzem. Prawdopodobnie znajdował się na niej targ i warsztaty rzemieślnicze.

- Produkcja różnych przedmiotów grzebieni czy ozdób bursztynowych osiągnęła tam skalę masową. W latach 60. znaleziono setki tysięcy odpadków rzemieślniczych. Z kolei w latach 90. w niewielkim wykopie zlokalizowano kilka konstrukcji drewnianych i były to najstarsze konstrukcje w Wolinie, datowane na 838 rok naszej ery - wyjaśnił dr Wojciech Filipowiak.

W pobliżu Srebrnego Wzgórza znajduje się niewielka wysepka, której wcześniej nikt jeszcze nie badał - tym razem i tu będą pracować archeolodzy.

Badacze będą pracować także w rezerwacie archeologicznym Wzgórze Wisielców, które jest ogromnym cmentarzyskiem. - Postawiłem hipotezę, że być może gdzieś tam była zlokalizowana legendarna twierdza Jomsborg, której wszyscy szukają od wielu lat. Ta twierdza jest wzmiankowana w sagach skandynawskich, ale jeszcze nikt jej nie znalazł - mówił dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Czytaj także:

200 lat badań

Badania archeologiczne w różnych częściach miasta są prowadzone od blisko 200 lat. Pierwsze przeprowadzono już w 1828 roku. Choć naukowcy sporo wiedzą o historii tego miejsca, to dziś, dzięki dokładniejszym metodom datowania, możliwości przeprowadzania np. badań izotopowych, wiele dawnych hipotez można weryfikować oraz stawiać zupełnie nowe.

Trzyletni projekt badawczy poprowadzą naukowcy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk (IAE PAN) i Uniwersytetu w Aarhus (AU). Naukowcy będą współpracować z Gminą Wolin, Stowarzyszeniem Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Vineta" i Muzeum w Moesgaard.

Źródło: Polskie Radio/naukawpolsce.pl/im