W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o amerykańsko- rosyjskich rozmowach na temat Ukrainy w Arabii Saudyjskiej. Amerykański sekretarz stanu Marco Rubio i minister spraw
zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odbyli rozmowy w Rijadzie. Dotyczyły między
innymi potencjalnego scenariusza zakończenia wojny w Ukrainie.
Wizytę w Polsce złożył nowy sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Pete Hegseth. Z przedstawicielami polskich władz rozmawiał zarówno o współpracy w obrębie NATO, o polskich planach zbrojeniowych jak i możliwych scenariuszach dotyczących rozmów pokojowych na Ukrainie.
Sekretarz obrony USA spotkał się w Warszawie z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Podkreślił on, że USA postrzegają Polskę jako modelowego sojusznika w Europie. "Nasze więzi są niezachwiane" — powiedział. Szef MON wskazał z kolei, że sojusz Polski z USA nie był nigdy tak silny, jak teraz. Szczegóły w naszym magazynie.
Były sekretarz generalny NATO i były premier Danii Anders Fogh Rasmussen otrzymał Medal Kuriera z Warszawy. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się Gala wręczenia Nagrody. Medalem honorowane są osoby, których misja jest tożsama z misją jej patrona Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Relacjonujemy również wizytę marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy - Błońskiej w Brukseli i m.in. spotkanie z Polonią.
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią wzięła udział w Europejskim Tygodniu Parlamentarnym w Brukseli. W ramach wydarzenia marszałkowie uczestniczyli w sesji otwierającej, zatytułowanej "Priorytety UE w zakresie promowania wzrostu, konkurencyjności i stabilności". Rozmawiali też z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Marszałek spotkała się również z belgijską Polonią. Relacja z tego spotkania w naszym programie.
W wieku 98 lat zmarł Marian Turski, historyk i publicysta, więzień łódzkiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau, działacz na rzecz pamięci o zagładzie Żydów, pomysłodawca i współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Marian Turski podróżował po kraju i świecie, przekazując młodszym pokoleniom świadectwo historii.
Przenosimy się też do Toronto. Krystyna Piotrowska z Radia Polonia, przedstawia historię obchodów Dnia Flagi.
W Senacie wręczono nagrody laureatom 19. edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych. Tematem przewodnim konkursu był "Obraz młodego pokolenia Polonii i Polaków żyjących poza Polską".
O tegorocznym konkursie rozmawiamy z Rafałem Grupińskim, wicemarszałkiem Senatu, przewodniczącym jury senackiego konkursu dla dziennikarzy i z dwiema laureatkami konkursu, Joanną Sikorą z Polskiego Radia Białystok i Ewą Trzcińską z portalu „Polacy we Włoszech”.
Do 10 marca Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadzi nabór wniosków o skierowanie lektorów języka polskiego jako obcego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzących lektoraty języka polskiego w roku akademickim 2025/2026.
Lektorzy NAWA to jeden z kluczowych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którego celem jest nie tylko popularyzacja języka, ale także polskiej kultury na świecie.
Naszym gościem jest doktor Mariusz Czech, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.