Wizyta w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2025 11:00
W audycji odwiedziliśmy Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży i obejrzeliśmy prezentację dostępnej tam Naukowej Kolekcji Zoologicznej. A oprowadzał nas po niej dr hab. Tomasz Samojlik - pracownik Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz twórca komiksów o tematyce przyrodniczej.
Tomasz Samojlik i Aldona Łaniewska-Wołłk
Tomasz Samojlik i Aldona Łaniewska-WołłkFoto: Małgorzata Gałysz-Wróbel

Zbiory te są gromadzone od blisko 80 lat i stanowią unikalny materiał do różnego rodzaju badań w skali przestrzennej i czasowej. Znajduje się w niej około 200 000 okazów, należących do 90 dziko żyjących gatunków ssaków z obszaru Polski, oraz materiał porównawczy, obejmujący ponad 160 gatunków ze świata.


Posłuchaj
16:04 _PR2 (mp3) 2025_02_11-11-01-13.mp3 Wizyta w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 

W kolekcji przechowywane są czaszki, szkielety i kości, tkanki i narządy, a także wysuszone skóry ssaków oraz wypchane okazy zwierząt. Bogactwo gatunków ssaków, gromadzonych w tej instytucji w naukowej kolekcji zoologicznej, jest cennym zapisem różnorodności biologicznej nie tylko Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzi większość okazów, ale również Podlasia i całej Polski.


***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 11.02.2025

Godz. emisji: 11.00

Czytaj także

"Zawsze miałam zew lasu". Simona Kossak o Puszczy, domu pełnym zwierząt i świadomym życiu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 05:55
- Dziś zwyciężyła mentalność: "ja tu i teraz". Wytnę ostatnie drzewo, zatruję ostatnią rzekę, by coś kupić albo coś zużyć. Ale to, że dla mojego dziecka już nie będzie tlenu, guzik mnie obchodzi – mówiła w 2002 roku w Polskim Radiu Simona Kossak, opisując stosunek człowieka do otaczającego go świata. Sama, z rodu wielkich malarzy, wybrała życie z naturą. I o tej naturze z pasją opowiadała. Od dziś na platformie Netflix dostępny jest film "Simona Kossak" poświęcony tej niezwykłej postaci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja przez zabawę. Czy wróble mogą być bohaterami komiksu?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 12:20
Jak połączyć dobrą zabawę z edukacją przyrodniczą? Odpowiedzią jest… komiks. "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze" - taki tytuł nosi trzecia część komiksowej serii autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika. Jej akcja, okraszona kryminalną tajemnicą, dzieje się w mieście, a głównymi bohaterami są ptaki, m.in. wróble, sikorki i gołębie.
rozwiń zwiń