Koncert Orkiestry Polskiego Radia "Odessa – Warszawa: Odrodzenie" to wydarzenie, które ma przypomnieć, że minęły już trzy lata, od kiedy rosyjskie wojska napadły na Ukrainę. Nie jest to pierwsza inicjatywa orkiestry, zwracająca uwagę na dramatyczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą.
16:06 Poranek Dwójki Kajetan Prochyra 2025_02_25-08-32-56.mp3 Kajetan Prochyra o koncecie "Odessa – Warszawa: Odrodzenie" (Poranek Dwójki)
– Cały pierwszy rok inwazji Rosji był w jakiejś mierze poświęcony Ukrainie. Odbyła się seria koncertów pod tytułem "Solidarni z Ukrainą". Ale ten najbliższy koncert robimy w dużej mierze dlatego, że mamy wrażenie znudzenia tym tematem – podkreślił Kajetan Prochyra.
Czytaj też:
Alexey Botvinov bohaterem koncertu
Na koncercie usłyszymy Alexeya Botvinova, wybitnego pianistę i twórcę festiwalu Odessa Classic – od 2015 roku jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w tej części świata.
– Alexey Botvinov już od kilku lat jest naszym przyjacielem. Spotkaliśmy się z nim z Orkiestrą Polskiego Radia w Muzeum POLIN, gdzie zagrał Koncert fortepianowy Karamanova, kompozytora z Krymu. Alexey jest niesamowitym człowiekiem, dlatego że jest z jednej strony ambasadorem ukraińskiej kultury w świecie muzyki poważnej, a z drugiej strony organizuje spektakularny festiwal, jakim jest Odessa Classic – wyjaśnił dyrektor Orkiestry Polskiego Radia.
Odessa Classic na uchodźstwie
Na zaproszenie Botvinova do Odessy przyjeżdżali m.in. Joshua Bell, Maxim Vengerov, Daniel Hope, Evgeny Kissin czy znakomite orkiestry i zespoły kameralne ze wschodniej i zachodniej Europy. Finałem festiwalu był, gromadzący wielotysięczną publiczność, koncert plenerowy przy słynnych Potiomkinowskich Schodach. Od roku 2022 artysta organizuje swój festiwal na uchodźstwie. W tym roku festiwal zagości w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
Koncert otworzy Melodia Myroslava Skoryka, a zwieńczy symfonia Odrodzenia Mieczysława Karłowicza. – Jestem zaskoczony, bo utwór Skoryka powtarza się, towarzyszy nam od trzech lat i wcale się nie znudził. Ma w sobie jakąś magię, która zawsze działa – podkreślił gość Dwójki.
Tan Dun i polska prapremiera utworu
Jako pierwsi w Polsce usłyszymy Koncert podwójny na skrzypce fortepian, orkiestrę smyczkową i dwóch perkusistów Tan Duna – kompozytora znanego m.in. z muzyki do filmu Anga Lee "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok".
– To dość szczególny utwór, może trochę zaskakujący. Ta kompozycja jest ukłonem w stronę powrotu do normalności w Ukrainie, ponieważ miała swoją ukraińską premierę właśnie podczas ostatniej edycji Odessa Classic i przez festiwal odeski była zamówiona. To pokazuje ten element kulturotwórczy bycia w sieci, w której mieści się Tan Dun czy też Daniel Hope, który z Alexeyem Botinovem prawykonywał ten utwór.
– Utwór Tana Duna to opowieść o odrodzeniu, o dwoistości dobra i zła. I to świetnie koresponduje z symfonią Odrodzenia Mieczysława Karłowicza. I to jest wspaniałe na koncercie Orkiestry Polskiego Radia, że możemy spotkać się jak na wystawie, na której możemy z różnych miejsc czerpać inspirację, z różnych czasów snuć opowieść, która jest cały czas bardzo poruszająca. Możemy nie opowiadać o wojnie w odsłownym znaczeniu, ale o nastroju, w którym jesteśmy dziś wszyscy – mówił Kajetan Prochyra.
Koncert "Odessa – Warszawa: Odrodzenie" w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia pod batutą Michała Klauzy usłyszymy 1 marca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wydarzenie będzie również transmitowane w Programie 2 Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Kajetan Prochyra (dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie)
Data emisji: 25.02.2025
Godz. emisji: 8.30
am/kor