Napisana, by zrozumieć. "Kryptonim dla Hioba. Kroniki inwazji"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025 10:39
Jak oddać emocje, które towarzyszą wstąpieniu do Sił Zbrojnych Ukrainy? Jak poradzić sobie z faktem, że nie udało się namówić bliskich do ucieczki? Czy można utrwalić chwilę, w której cały kraj poczuł się jednością, a obowiązującą mową jest język wojny? W 3. rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie gościem "Rozmów po zmroku" był Ołeksandr Myched. 
Czy można utrwalić chwilę, w której cały kraj poczuł się jednością, a obowiązującą mową był język wojny? W rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie gościem Rozmów po zmroku był Ołeksandr Myched.
Czy można utrwalić chwilę, w której cały kraj poczuł się jednością, a obowiązującą mową był język wojny? W rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie gościem "Rozmów po zmroku" był Ołeksandr Myched. Foto: Shutterstock

"Kryptonim dla Hioba" to kronika pierwszego roku rosyjskiej inwazji. Książka o tym, czego nie można zapomnieć ani wybaczyć. O gniewie, zemście oraz o miłości do rodzinnej ziemi. Jej autorem jest Ołeksandr Myched, ukraiński pisarz, autor korniki. 

Posłuchaj
26:04 2025_02_24 22_30_43_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Napisana, by zrozumieć. "Kryptonim dla Hioba. Kroniki inwazji" (Rozmowy po zmroku/ Dwójka)

 

"Układanka, której nie da się ułożyć"

- Myślę, że inwazja na pełną skalę to ogromna tragedia. Układanka, której nie da się ułożyć. Inwazja dotknęła absolutnie wszystkich - mówił w "Rozmowach po zmroku" Ołeksandr Myched. - Dla mnie ta książka jest próbą ułożenia nieukładanej układanki. Chciałem pokazać wielogłos historii i tragedii. Pokazać wojnę na poziomie osobistym oraz mojej rodziny. Zależało mi też, by pokazać, czym jest inwazja na poziomie pokolenia i całego kraju - tłumaczył podczas rozmowy. 

Czytaj także:

"Zapis osobistej historii"

- Ta książka zaczyna się jako osobista historia od próby zrozumienia rzeczywistości, w której się znalazłem. Stopniowo staje się jednak rodzajem kroniki pierwszych trzynastu miesięcy wojny - mówi. 

24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska ruszyły ze wszystkich kierunków. Od tamtej pory zginęło prawie piętnaście tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. 

***

Ołeksandr Myched – ukraiński pisarz, członek PEN Clubu. Autor dziesięciu książek, w tym eseju "Zmieszam z węglem twoją krew", który znalazł się wśród najlepszych książek 2020 roku w rankingu BBC. Za "Kryptonim dla Hioba" otrzymał Nagrodę im. Jurija Szewelowa. Książka ta znalazła się również pośród pięćdziesięciu najlepszych książek 2024 w rankingu "The Telegraph". Pisaż jest finalistą Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego 2024. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Dorota Gacek

Gość: Ołeksandr Myched (ukraiński pisarz, autor korniki)

Data emisji: 24.02.2025

Godzina emisji: 22.30

Wydawnictwo Czarne/zch/am/kor

Czytaj także

Obieg wody w przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 07:00
Zwykle dyskutujemy o niej w kontekście nadmiaru bądź niedoboru. Warto jednak zrozumieć procesy, które są pomiędzy tymi wartościami. Tym bardziej, że wielu specjalistów podkreśla, że jesteśmy w sytuacji, w której skończył nam się w Polsce komfort hydrologiczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawda o człowieku wg Józefa Tischnera. "Przemoc jest znowu blisko nas"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 12:11
Ks. prof. Józef Tischner został ogłoszony jednym z patronów 2025 roku. Ten niezwykły kapłan i filozof w swojej pracy podejmował rozważania na temat miłości, dobra, relacji międzyludzkich, życia społecznego i miejsca człowieka. Mówił, że kluczowe dla człowieka są czasy, w których żyje. - Wydaje się, że to element przeszłości, ale przemoc jest znowu bardzo blisko nas. Jest częścią naszego własnego doświadczenia - ocenił w Dwójce Wojciech Bonowicz. Wraz ze Stefanem Szarym pochylili się nad prawdą o człowieku według ks. prof. Józefa Tischnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat malowany drobiazgami na świetlistym tle". Wspomnienie o Renacie Gorczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 09:00
- W opowieściach Renaty odbijał się świat wczorajszy z całym jego pociągającym bogactwem, z wyrazistymi sylwetkami bohaterów; świat malowany drobiazgami na świetlistym tle. Ale w samej Renacie obok tego "wczoraj" było zawsze "dzisiaj". Była jej pasja życia, dudniący śmiech, chmury dymu papierosowego, nigdy niezaspokojona ciekawość - tak zmarłą Renatę Gorczyńską wspominał Marek Zagańczyk.
rozwiń zwiń