Prof. Jadwiga Puzynina: dzięki tej prośbie zrozumiałam, że Norwid potrzebuje słownika

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 13:00
- Zwróciła się do mnie Basia Falencka, obecnie Supko, która była słuchaczką mojego konwersatorium dotyczącego nazw wartości. Powiedziała, że chce u mnie pisać pracę magisterską o wartościach w pismach Norwida. Poczułam się trochę niewyraźnie, bo mało wiedziałam o Norwidzie - mówiła w archiwalnym nagraniu profesor Jadwiga Puzynina. Wybitna humanistka zmarła 8 lutego.
Jadwiga Puzynina opublikowała wiele prac na temat języka Cypriana Norwida, ale też historii języka polskiego, słowotwórstwa, leksykografii oraz kultury, etyki i aksjologii słowa
Jadwiga Puzynina opublikowała wiele prac na temat języka Cypriana Norwida, ale też historii języka polskiego, słowotwórstwa, leksykografii oraz kultury, etyki i aksjologii słowaFoto: Mieczyslaw Wlodarski/REPORTER

W cyklu "Głosy z przeszłości" przywołaliśmy nagrane w 2015 roku wspomnienia prof. dr hab. Jadwigi Puzyninyjęzykoznawczyni, badaczki literatury oraz znawczyni twórczości i języka Cypriana Kamila Norwida.

Skomplikowane rodzinne dzieje

Posłuchaj
11:52 Głosy z przeszłości 2025_02_17 12_46_09.mp3 Profesor Jadwiga Puzynina o historii rodów i korzeniach rodziny (Głosy z przeszłości/ Dwójka)

13:32 Dwójka głosy 18.02.2025.mp3 Profesor Jadwiga Puzynina o małżeństwie swoich rodziców, Polaka i Rosjanki (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:06 Głosy z przeszłości 19.02.mp3 Profesor Jadwiga Puzynina o czasie wojny (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:00 Dwójka głosy z przeszłości 20.02.2025.mp3 Prof. Jadwiga Puzynina o pierwszych powojennych latach i utworzeniu Pracowni Słownika Języka Cypriana Norwida (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:34 Głosy 21.02.mp3 Prof. Jadwiga Puzynina o swojej rodzinie (Głosy z przeszłości/Dwójka)

  

Profesor Jadwiga Puzynina (z domu Zapolska) urodziła się 29 stycznia 1928 roku na Wołyniu. Była córką Rosjanki Kiry von Meck i Aleksandra Zapolskiego. Babka Jadwigi Puzyniny była siostrzenicą Piotra Czajkowskiego, dziadek zaś pochodził z rodu von Mecków, który wydał na świat zarówno Krzyżaka, jak i posła Sejmu Wielkiego.

Kulisy powstania Pracowni Słownika Języka Cypriana Norwida

Profesor Jadwiga Puzynina była wybitnym językoznawcą i badaczem literatury. Opublikowała wiele prac na temat języka Cypriana Norwida, ale też historii języka polskiego, słowotwórstwa, leksykografii oraz kultury, etyki i aksjologii słowa. Była również autorką i współautorką podręczników szkolnych oraz akademickich.

Czytaj także:

Pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. W 1983 roku założyła Pracownię Słownika Języka Cypriana Norwida. - Zdałam sobie sprawę, jak ważny jest Norwid dla polskiego społeczeństwa i jednocześnie jak trudny w zrozumieniu i jak bardzo potrzebuje słownika. Wystąpiłam z takim projektem i o dziwo został on zaakceptowany przez ministerstwo - opowiadała bohaterka Dwójkowego cyklu.

Dama Orderu Orła Białego

Profesor Jadwiga Puzynina była członkiem Rady Języka Polskiego. W latach PRL związana była z opozycją demokratyczną. W 2024 prezydent RP Andrzej Duda nadał jej Order Orła Białego. Była również odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007).

Profesor Jadwiga Puzynina odeszła 8 lutego br. Tydzień później spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Miała 97 lat. 

W archiwalnych nagraniach opowiadała również między innymi o burzliwej historii swoich przodków, o swoim dzieciństwie i tragicznych losach wojennych.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowanie: Anna Lisiecka

Data emisji: 17-21.02.2025 (powtórka z 2015 r.)

Godz. emisji: 12.45

pg/zch

Czytaj także

"Ludwik Erhardt był nieprawdopodobnym erudytą muzykologicznym"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 13:15
- Choć interesował się niezwykle epoką XX wieku, zwłaszcza początkami muzyki nowoczesnej, to kochał również niezależnych kompozytorów takich jak Brahms, a także znał świetnie muzykę dawną i do tego był znakomitym znawcą opery, zarówno tej strony dramatycznej, jak i muzycznej - wspominał zmarłego w tym roku Ludwika Erhardta dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski.
rozwiń zwiń