Polskie Radio
Section05

Beata Stylińska

Instrumenty muzyczne w scenach Męki Pańskiej

- Motyw instrumentów muzycznych w malarstwie zaczerpnięty został z tekstów Pisma Świętego, ale nie bezpośrednio z opisu męki Chrystusa, w której autor opowiadałby, że w trakcie zadawania cierpień czy sądu ktoś grał na instrumentach. To raczej były pośrednie inspiracje Starym Testamentem - mówiła w Dwójce muzykolog i italianistka dr Dominika Grabiec, badaczka roli muzyki i instrumentów w przedstawianiu scen męki Jezusa.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc średniowiecze Dwójka KULTURA malarstwo instrumenty muzyczne

Łukasz Borowicz: arcydzieła muzyczne nie powstawały w próżni

- To nie jest tak, że np. Beethoven stworzył swoją I Symfonię czy "Eroicę" w oderwaniu od tego, co się działo naokoło. I nie jest też tak, że Mozart napisał "Don Giovanniego", po prostu siadając do stolika i pisząc. Wszystko ma swoją przyczynę w dziełach inspirujących geniuszy - w dziełach kompozytorów dobrych - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz. Dyrygent w piątek (8.04) przypomniał jednoaktową operę "Don Giovanni", napisaną przez Giuseppe Gazzanigi jeszcze przed Mozartem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Łukasz Borowicz opera muzyka klasyczna KULTURA

Andrzej Boreyko: ten czas sprawdza, czy jesteśmy ludźmi

- Żyjemy w czasach wyzwań, muzycy ukraińscy są rozproszeni po całym świecie. Mam w żyłach rosyjską krew, ale nie mogę powiedzieć niczego dobrego o tych, którzy karmią się propagandą, tę wojnę wymyślili, ją prowadzą i wierzą, że to właściwa droga. Nie mieści się to w mojej głowie - mówił Andrzej Boreyko, dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie o koncercie "Muzycy Muzykom".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Ukraina koncert Dwójka Andrzej Boreyko

Jadwiga Rappé: debiut w Deutsche Oper otworzył przede mną wiele drzwi

- Partia Erdy nie jest duża, nie robi takiej sensacji jak Królowa Nocy, ale za każdym razem pojawienie się Erdy, jeśli jest dobrze wykonane, robi kolosalne wrażenie. Ten debiut otworzył mi kolejną furtkę do produkcji wagnerowskich na całym świecie - mówiła w Dwójce Jadwiga Rappé. Z okazji 70. urodzin jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek (24.02) przypominamy rozmowę, nagraną z nią w grudniu 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Rappe śpiew Dwójka MUZYKA

Witold Rudziński. Człowiek szalenie rodzinny

- Był typowym człowiekiem Wilna, a później stał się warszawiakiem. Miał straszny "warszawski chrzest", bo przyjechał krótko przed powstaniem. Mówił o sobie: byłem ludem Warszawy i patrzyłem z przerażeniem na to, jak giną młodzi ludzie - w "Rozmowach po zmroku" gościliśmy Teresę Bochwic, która opowiadała o swoim ojcu. Witold Rudziński był kompozytorem, historykiem i teoretykiem muzyki, pedagogiem, twórcą oper, dzieł symfonicznych i kameralnych, muzyki dla teatru i telewizji oraz utworów dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Teresa Bochwic muzyka klasyczna Dwójka

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 płyta Dwójka Artur Szklener 85 lat Dwójki

Marek Janowski i Sinfonia Varsovia nadzwyczajnie

"Maestro jest niezwykle wymagającym dyrygentem. Mistrza chyba nie stać na to, żeby odpuszczać, żeby nie zwracać na pewne słabości uwagi. Jest bardzo szczery. To przynosi efekt, mobilizacja orkiestry jest absolutnie nadzwyczajna" - tak Janusz Marynowski zapraszał na nadzwyczajny koncert Sinfonii Varsovii w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (11.01). Zespół wystąpił pod dyrekcją Marka Janowskiego, a koncert był transmitowany na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dyrygent Ludwig van Beethoven Johannes Brahms Sinfonia Varsovia

Leonard Mróz in memoriam. Artyści w hołdzie maestro

- Chcemy zaprezentować lirykę polską i rosyjską, ale także pomnikowe dzieło, jakim jest opera "Borys Godunow". Jej fragmenty, czyli tzw. sceny basowe – wszystko to jest związane z pewną narracją o profesorze, o jego życiu artystycznym, wyborach i wszystkim, co było dla niego ważne. On kochał muzykę, w szczególności rosyjską, dlatego tymi utworami chcemy podkreślić pierwszą rocznicę śmierci profesora - mówił prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, pomysłodawca wyjątkowego koncertu "Leonard Andrzej Mróz in memoriam".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera wspomnienie Jerzy Semkow KULTURA

Finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Czeka nas różnorodność i wielokolorowość"

- Przed nami finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. Choć specjalnych niespodzianek repertuarowych już nie będzie, ponieważ pianiści mają do wyboru tylko dwa koncerty – w tonacji e-moll i f-moll – to będzie dobra okazja, by skonfrontować swoje doświadczenie z trzech etapów z tym, co tak zróżnicowane grono laureatów zaprezentuje - mówił redaktor Dwójki Andrzej Sułek, który od kilku tygodni relacjonuje wydarzenia z Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 muzyka klasyczna Dwójka