Polskie Radio
Section05

Górny Śląsk

Powstania śląskie. Rok 1918 nie był końcem walk

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku nie oznaczało końca walki. W kolejnych latach prowadzone były działania, które nadały II RP ostateczny kształt granic. W konsekwencji trzech powstań śląskich Polska uzyskała część Górnego Śląska. W audycji Słowem Niepodległa rozmowa z Haliną Biedą, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a także Janem Plantą,  historykiem i kustoszem Muzeum Powstań Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk odzyskanie niepodległości Wojciech Korfanty

Powstanie NSZZ ”S” na Górnym Śląsku

Sierpień 1980 roku to jeden z kilku miesięcy, które znacząco zapisały się w historii PRL. Choć kojarzony jest głównie ze strajkami na Wybrzeżu, dużą rolę w tamtym czasie odegrał również Górny Śląsk. 28 sierpnia strajkować zaczęły kopalnie. O początkach NSZZ „Solidarność” w tamtym regionie mówili w audycji Pamiętaj, To Solidarność dr Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach) i Stanisław Płatek (górnik z KWK Wujek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Śląsk historia Polski historia PRL PRL Stanisław Płatek

Jest podpis prezydenta. Śląsk ma ustawę metropolitalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Samorządy aglomeracji śląskiej od lat domagały się tej ustawy argumentując, że pomoże rozwiązywać problemy związane np. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego. Czy duże związki miejskie są skazane na takie rozwiązania? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Tomasz Sławiński, urbanista.
Zobacz więcej na temat:  Śląsk Katowice metropolia samorząd