Polskie Radio
Section05

IPN

Historia Polski XX wieku. Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia"

Rozpoczynający się 13 kwietnia Kongres Pamięci Narodowej skierowany jest zarówno do dorosłych pasjonatów historii, jak i młodzieży oraz dzieci, które dopiero zaczynają poznawać XX-wieczne losy Polski. - Chcemy nauczać prawdy o polskiej historii w XX wieku za sprawą nowych technik i sposobów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Karol Nawrocki Karol Litwin Sebastian Pilarski Kongres Pamięci Narodowej

Kapelani katyńscy. "W tym piekle na ziemi, jakim były obozy jenieckie, starali się zachować przyzwoicie"

Armia Czerwona, wkraczając do Polski w 1939 roku, aresztowała m.in. duchownych i osadziła ich w obozach jenieckich. - Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełni tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny, zarówno przez Sowietów, jak i przez Niemców - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Witold Banach Katyń Karol Nawrocki Elżbieta Witek zbrodnia katyńska duchowieństwo

TYLKO U NAS Historyk obala tezy reportażu TVN24. "Kardynał Wojtyła reagował prawidłowo na przestępstwa pedofilii"

Kardynał Wojtyła reagował natychmiast na informacje o nadużyciach ze strony kapłanów w stosunku do małoletnich - tak wynika z kwerendy, którą wykonała dr hab. Łucja Marek z krakowskiego IPN. Badaczka przeanalizowała dokumenty, na które powołują się: w reportażu - Marcin Gutowski i w książce - Ekke Overbeek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Jan Paweł II Karol Wojtyła TVN społeczeństwo

"Odkopujemy ich z niepamięci". Debata przed Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów

"Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady" - to temat debaty zorganizowanej przez Instytut Pileckiego. Dyskusja naukowców odbędzie się w przeddzień obchodzonego po raz 5. Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa pamięć HISTORIA historia Polski

Dlaczego zginął ks. Blachnicki? Prof. Żaryn: chciał oddziaływać na młodzież Europy Środkowo-Wschodniej

- Ksiądz Franciszek Blachnicki być może dlatego został zamordowany, że jego dzieła zaczęły obejmować nie tylko młodzież polską, ale wszystko wskazuje na to, że widział także możliwość oddziaływania - idąc śladem papieża Jana Pawła II - na teren Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Franciszek Blachnicki morderstwo księdza Blachnickiego społeczeństwo POLSKA

WYWIAD Ataki na Jana Pawła II. "To, co zrobili Overbeek i Gutowski, jest zaprzeczeniem rzetelności dziennikarskiej"

- Podstawą warsztatu historyka - ale też rzetelnego dziennikarza - jest umiejętność krytycznej analizy wykorzystywanych źródeł - mówi prezes IPN dr Karol Nawrocki, odnosząc się do źródeł, na których opierają się autorzy doniesień na temat kardynałów Wojtyły i Sapiehy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara Kościół Jan Paweł II Karol Nawrocki bronimy Jana Pawła II

"Gospodarka III Rzeszy". Prezes IPN: reparacje powinny zostać wypłacone

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki powiedział, że wystawa "Gospodarka III Rzeszy" wypełnia lukę w dyskusji o reparacjach niemieckich dla Polski. Przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN ekspozycja plenerowa, której autorem koncepcji jest szef IPN, została w piątek otwarta na Targu Węglowym w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej reparacje wojenne