Polskie Radio
Section05

Katyń

Katyń. Historia zbrodni i milczenia. Audycja specjalna

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich byli prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wicemarszałkowie sejmu i senatu i 18 parlamentarzystów. Wszyscy lecieli na uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zbrodni, którą władze radzieckie, a potem także władze PRL długo próbowały ukrywać.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Smoleńsk Janusz Odziemkowski Trójka

Nowak-Jeziorański i Anders. Katyń w radiowych archiwach

Tajemnicę tę odsłoniły dopiero niemieckie rewelacje o odkryciu masowych grobów w katyńskim lesie. - W świetle faktów i naszych doświadczeń nie mogliśmy uwierzyć w komunikat radia sowieckiego, który ogłoszony został w odpowiedzi Niemcom 15 kwietnia 1943 roku - opowiadał w audycji Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 1951 roku Władysław Anders.
Zobacz więcej na temat:  1940 Zbrodnia Katyńska Zdzisław Peszkowski Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Władysław Anders Tadeusz Bór-Komorowski Józef Czapski Dwójka

Rocznica katastrofy smoleńskiej w programach Polskiego Radia

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. W jedenastą rocznicę tej tragedii Polskie Radio przygotowało audycje jej poświęcone. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU katastrofa smoleńska

Rocznica katastrofy smoleńskiej w programach Polskiego Radia

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób. Wśród ofiar tragedii byli m.in.: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. W jedenastą rocznicę katastrofy smoleńskiej Polskie Radio przygotowało specjalne audycje poświęcone temu wydarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU katastrofa smoleńska

"Echa Katynia" - jednostka w zderzeniu z totalitaryzmem

- Chcielibyśmy, dzięki temu festiwalowi zaprezentować w jaki sposób systemy totalitarne wpływają na życie ludzi, narodów, jednostek w zderzeniu z totalitaryzmem - mówił w Dwójce Karol Litwin, zastępca naczelnika Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN zapowiadając II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka Zbrodnia Katyńska Instytut Pamięci Narodowej

Niewygłoszone przemówienie Lecha Kaczyńskiego z 10.04.2010

- Tych ludzi zgładzono bez procesów i wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Czym jest śmierć dziesiątków tysięcy osób - obywateli Rzeczpospolitej - bez sądu? Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest? - chciał zapytać 10 kwietnia 2010 roku prezydent Lech Kaczyński wbrew rosyjskiej narracji, która uznawała mord w Katyniu za zbrodnię wojenną.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Smoleńsk 2022

NASZ WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego o usunięciu tablic w Twerze: to bolesne, w Rosji znów próbuje się zamazać prawdę

- Widzimy, że w Rosji prawdę o Katyniu znów próbuje się ukryć, zwinąć z powrotem w kłębek półprawd. Tego przykładem są zdarzenia w Twerze, gdzie w maju 2020 roku zdjęto tablice upamiętniające ofiary Katynia i ofiary sowieckich represji ze ścian budynku, w którym miały miejsce te zbrodnie. Sąd rejonowy w Twerze oddalił pozew w tej sprawie, złożony przez rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał i grupy członków rodzin katyńskich – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Władimir Putin ŚWIAT

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace można przesyłać do 19 marca

Jeszcze tylko przez tydzień, czyli do 19 marca, można przesyłać prace w ramach II edycji konkursu literacko-plastycznego "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Inicjatorką konkursu przeznaczonego dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Patronat nad wydarzeniem ma Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska konkurs Elżbieta Witek Marszałek Sejmu POLSKA społeczeństwo historia Polski

NASZ WYWIAD B. ambasador Polski w Moskwie: brak wyroku ws. Katynia ma ogromne znaczenie moralne. Jest zbrodnia, a nie ma kary

- Wyrok w sprawie zbrodni w Katyniu miałby olbrzymie znaczenie moralne dla rosyjskiego społeczeństwa. Tymczasem do tej pory nie nastąpiło zerwanie pępowiny łączącej dzisiejszą Rosję ze Związkiem Sowieckim, z ideologią komunistyczną, z systemem represji. Nie miało miejsca potępienie terroru i nie określono komunistycznego systemu jako zbrodniczy. Nie rozliczono się systemowo ze zbrodniami komunizmu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador Polski w Moskwie prof. Włodzimierz Marciniak.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Władimir Putin ŚWIAT

Rosja: sąd w Twerze nie przedstawił uzasadnienia decyzji w sprawie katyńskich tablic

Sąd w Twerze, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do dziś nie przedstawił uzasadnienia decyzji o odmowie wszczęcia postępowania, w sprawie demontażu katyńskich tablic. Od ogłoszenia postanowienia minął tydzień. - Ta sprawa ma charakter polityczny i decyzje nie zapadają w Twerze - powiedział Polskiemu Radiu prawnik reprezentujący stowarzyszenie "Memoriał". Historycy "Memoriału" domagają się, aby tablice ponownie zawisły na ścianie budynku, w którym NKWD rozstrzeliwało polskich oficerów i obywateli Związku Radzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja