Polskie Radio
Section05

Kresy

Ukraińskie dziedzictwo obrócone w proch

Przepiękne miasto na wschodzie Ukrainy, centrum edukacyjno-kulturalne lewobrzeżnej części tego kraju. Charków. Dziś miasto i jego mieszkańcy bardzo cierpią przez agresję rosyjską. Na naszych oczach Charków obraca się w pył... Na naszych oczach w napięciu, jakiego dotąd nie znali, czekają na kolejny ruch Rosji Odesyci. Na naszych oczach ludzie jednoczą się w pomocy i cichej modlitwie o lepsze jutro.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Ukraina wojna na Ukrainie

Prof. Olgierd Grott: Baza Kresowych Żołnierzy AK jest jak wehikuł czasu

- Zdarza się, że zwracają się do nas krewni i przyjaciele kresowych żołnierzy AK, którzy przesyłają nam nowe wiadomości i korygują te, którymi do tej pory dysponowaliśmy. Bardzo nam na takich kontaktach zależy, ponieważ ludzie często mają schowane w różnych zakamarkach unikatowe dokumenty czy zdjęcia, do których w innym wypadku nie mielibyśmy dostępu - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Olgierd Grott, kierownik Działu Historycznego Muzeum AK w Krakowie i koordynator zespołu pracującego nad bazą. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Kraków Armia Krajowa ciekawostki II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

Sztuka łącząca dwie ojczyzny. Wystawa "Baćkauszczyna/Ojcowizna" Małgorzaty Dmitruk czynna w Sejnach

Prof. Małgorzata Dmitruk prowadzi na warszawskim ASP Pracownię Graficznych Form Przestrzennych, zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem, tkaniną, ilustracją, obiektem, instalacją. Urodziła się w 1974 roku w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. W swoich pracach bardzo często odnosi się do swojej podwójnej tożsamości: polskiej i białoruskiej, a jednym z najważniejszych dla niej wątków jest wielokulturowość, szczególnie w kontekście jej zanikania i niszczenia.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska folk język ojczysty Białoruś grafika

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

"Dzieci Syberii": dramatyczna historia najmłodszych zesłańców

10 lutego 1940 roku, wraz z pierwszą deportacją na wschód Polaków z Kresów Wschodnich, rozpoczęła się także gehenna najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej. Kilkuletnie dzieci trafiały na Syberię, w miejsce, które od wieków było symbolem katorgi, męczeństwa i śmierci dla Polaków. Temu poświęcony jest cykl sześciu kilkunastominutowych filmów pt. "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski FILM serial wywózka Syberia NKWD sowieckie obozy pracy Piotr Łodej Trójka

IV edycja akcji "Polak z Sercem". Pomoc trafiła do kilkuset potrzebujących

W ramach IV edycji akcji "Polak z Sercem", organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, udało się zebrać ponad 102 tys. zł, które pozwoliły na pomoc 536 potrzebującym Polakom na Kresach. Pierwsza część wsparcia została przekazana tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc Polacy za granicą Białoruś Mińsk Ukraina Wilno społeczeństwo Kościół katolicyzm kancelaria premiera

PR24 "Czytelnicy mnie zaskakują". Adam Hlebowicz o odbiorze książki "Podróż na Wschód"

- Książkę pisałem dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani kresami wschodnimi, ale nie tylko. Myślałem też o młodym pokoleniu. Stąd dużo ilustracji do każdego tekstu - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  pamięć IPN książki historia Polski Polacy za granicą Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA literatura czytelnictwo