Polskie Radio
Section05

Magdalena Skajewska

Michał Baranowski o wycofywaniu się USA z Afganistanu

Talibowie mają pod kontrolą już ponad połowę Afganistanu. Tysiące Afgańczyków ucieka z domów, a Zachód w pośpiechu ewakuuje swoich dyplomatów. Dlaczego Stany Zjednoczone wycofują się z Afganistanu? - Jest to próba znalezienia skupienia na wymiarze chińskim, a nie zajmowania się mniejszymi problemami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Baranowski Afganistan talibowie USA

Konflikt na linii Litwa-Chiny. Dudzińska: trzecim dnem jest rola Stanów Zjednoczonych

Chiny odwołały swojego ambasadora na Litwie i zażądały od władz litewskich, by wycofały swojego przedstawiciela w Pekinie. To reakcja na zezwolenie na otwarcie na Litwie przedstawicielstwa Tajwanu. - Litwie szczególnie zależy na współpracy transatlantyckiej i tutaj dopatrywałabym się działań litewskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata klimat ŚWIAT Marek Tomalik Chiny Tajwan Litwa

Decyzja Trumpa ws. imigrantów podtrzymana. Dr Fatalski: Biden obiecał zmianę w tej kwestii

W tej chwili przedłużył te rozporządzenia związane z problemem pandemii, alej jego obóz polityczny, jego zaplecze polityczne, jego wyborcy nie pozwolą mu o tej kwestii zapomnieć - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Fatalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, komentując decyzję administracji Joe Bidena o podtrzymaniu rozporządzenia Donalda Trumpa ws. odsyłania nielegalnych imigrantów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka migracja imigracja uchodźcy Joe Biden Donald Trump pandemia COVID-19

"Należy zmniejszać poziom emisji gazów cieplarnianych"

Cypr, Kuba, Turcja, Kanada, Irlandia Północna, a także Antarktyda odnotowały najwyższe temperatury w ciągu ostatnich dwóch lat, a nowe badania sugerują, że takich ekstremalnych zjawisk będzie coraz więcej. Grecja, Turcja, włoska Sardynia czy zachodnie stany USA zmagały się lub zmagają z ogromnymi pożarami, a mieszkańcy Belgii czy Holandii padli niedawno ofiarą niszczycielskich powodzi. 
Zobacz więcej na temat:  klimat geologia Ziemia Europa emisja gazów ŚWIAT

"WHO krytykuje to, co robią USA i Europa". Dr Kowalski o szczepionkach

Szef unijnej dyplomacji przestrzega, że Europa niewystarczająco wspiera Afrykę i Amerykę Łacińską w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19 i będzie to miał geopolityczne konsekwencje. - WHO twierdzi, że te szczepionki powinny być najpierw skierowane właśnie na rynki, gdzie nie ma ich w ogóle - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT USA Unia Europejska Afryka koronawirus szczepionka

"Sport może przynieść pokój". W Tokio rywalizuje drużyna uchodźców

Drużyna uchodźców po raz drugi bierze udział w igrzyskach olimpijskich. W Rio de Janeiro liczyła 10 sportowców, natomiast w Tokio jej skład powiększył się do 29 olimpijczyków. - Pochodzimy z różnych państw i reprezentujemy różne dyscypliny, ale sport pozwala wpływać na siebie nawzajem. To może przynieść pokój - mówi Rose Nathike Lokonyen, biegaczka z reprezentacji uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT uchodźcy Tokio 2020 Tokio igrzyska olimpijskie

Prawo do użycia broni zostanie wpisane do konstytucji. Tak zdecydowali Czesi

Czeski Senat zatwierdził wpisanie do konstytucji prawa do użycia broni w obronie własnej bądź innych osób. To pokłosie petycji podpisanej przez ponad 100 tysięcy osób, będącej odpowiedzią na próby ograniczenia dostępu do legalnej broni m.in. przez unijną dyrektywę. - Ustawa w tej sprawie została dobrze przygotowana - mówi Šárka Jelínková z senackiego klubu KDU-ČSL.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Czechy broń Unia Europejska

Ekspert PISM o wizycie zastępcy amerykańskiego sekretarza stanu w Chinach: celem nie było szukanie ugody

Wiceminister spraw zagranicznych Chin zarzucił Stanom Zjednoczonym, że z Chin zrobiły wyimaginowanego wroga, żeby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych w USA. Wypowiedź zbiegła się z wizytą zastępcy sekretarza stanu USA Wendy Sherman. - Uważam, że impasu w stosunkach nie da się przerwać - ocenia Mateusz Piotrowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Stany Zjednoczone sankcje sankcje USA

Prof. Włodzimierz Gut o przepustkach sanitarnych we Francji

Przepisy w sprawie tzw. przepustki sanitarnej zaczynają budzić kontrowersje wśród części Francuzów. Na ulicach tamtejszych miast protestowało przeciw nim 17 tysięcy osób. - W sytuacji, w której wyczerpała się pula chętnych do szczepień, każda metoda, która pozwoli zbliżyć się do odporności zbiorowej, jest metodą pożądaną. Zwłaszcza, jeżeli jest skuteczna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata szczepienia szczepienia - raport Francja koronawirus

Dr Górka-Winter: mamy doniesienia o opanowywaniu kolejnych terytoriów przez talibów

Sytuacja w Afganistanie jest coraz gorsza. Kiedy wycofała się stamtąd przeważająca większość wojsk USA i NATO, talibowie zaczęli przejmować kolejne dystrykty. - Dzisiaj znajdujemy się w sytuacji pełnego chaosu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy talibowie mogą przejąć władzę nad krajem?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Afganistan talibowie konflikty międzynarodowe