Polskie Radio
Section05

Maja Kluczyńska

PR24 "Klasyka gatunku, jeśli chodzi o musical". "Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie

- Dla mnie "Jentl" jest klasyką gatunku, jeśli chodzi o musical. Bazujemy stricte na oryginalnym opowiadaniu Singera. (...) Problematyka, którą zawarł w swoim tekście kreśli się bardzo wyraźnie także w dzisiejszych czasach - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Adrianna Dorociak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Teatr Żydowski TEATR musical SZTUKA KULTURA spektakl kobieta

Wielki powrót Abby. Roman Czejarek: to coś absolutnie niesamowitego

- Myślę, że to, co się wydarzyło, jeśli chodzi o Abbę, to jest coś absolutnie niesamowitego. Pamiętam, jeszcze jako mały berbeć zbierałem ich płyty. Fascynowałem się tym, kiedy pojawi się ich kolejne nowe nagranie. Wtedy na czarnym rynku kupowało się płyty winylowe za kosmiczne pieniądze - opowiadał w Polskim Radiu 24 Roman Czejarek, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 KULTURA koncert MUZYKA Roman Czejarek ABBA

PR24 Józef Skrzek: jestem skazany na to, by być na świecie grając

- Byłem gdzieś tam na świecie, ale stwierdziłem, że on jest trochę fałszywy - wydaje się piękny, ale w pewnym momencie wiesz, że jesteś samotny. Poza tym, miałem już rodzinę, a rodzina jest dla mnie absolutorium, jest pierwszorzędna - powiedział w Polskim Radiu 24 kompozytor Józef Skrzek, pytany o powroty na Śląsk. - Jestem skazany na to, by być na świecie grając, a lubię to bardzo. Wszystko, co jest w tej naszej podróży, to jedna wielka przygoda - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Skrzek MUZYKA muzyka rozrywkowa

PR24 Autorka piosenki "Kto wie" o kulisach powstania przeboju

- To jest piosenka dla wszystkich, niezależnie, czy ktoś wierzy w Boga, czy nie, jeżeli weźmie się za wszystko w sposób pozytywny, to zakończy ten rok pozytywnie. Musimy działać, nie możemy być pasywni, poddawać się przeciwnościom losu i iść do przodu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożenna Intrator, reżyser, scenarzysta, poeta i autor tekstów o przesłaniu piosenki "Kto wie". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka rozrywkowa Boże Narodzenie piosenka kultura masowa

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - nowy punkt na kulturalnej mapie Krakowa

Magdalena Laskowska (kustosz) i Łucja Skoczeń-Rąpała (konserwator dzieł sztuki) z Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedziały w audycji "Weekend kulturalny" o nowo otwartej wystawie stałej. Tłumaczyły, jak długo realizowała się idea, która zrodziła się już w 1907 roku, oraz dlaczego dostęp do dzieł polskiego artysty musi być ograniczony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Kraków Stanisław Wyspiański muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie

PR24 "Nie jest krystaliczny, a ludzki". Krzysztof Godlewski o Franku Sinatrze

- Frank Sinatra jest bardzo fajnym odnośnikiem dla każdego widza dlatego, że nikt nie powątpiewa w jego wyjątkowość i w to, że był wybitnym artystą, którego bardzo ciężko odtwarzać. Jest o tyle wyjątkową osobą, że nie jest krystaliczny, a ludzki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 aktor Krzysztof Godlewski. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Godlewski TEATR MUZYKA Frank Sinatra Polskie Radio 24 big band Uniwersytet Warszawski aktorstwo aktor reżyser spektakl KULTURA

Ireneusz Skruczaj w PR24 o filmie "Obłoki śmierci - Bolimów 1915"

- W Puszczy Bolimowskiej zapisały się jedne z najmroczniejszych kart w historii ludzkości, czyli narodziny broni chemicznej, narodziny broni masowego rażenia, która zapoczątkowała wszystko, co najgorsze w XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Skruczaj, reżyser filmu "Obłoki śmierci - Bolimów 1915". Gościem audycji była także Izabela Wierzbińska z firmy BestFilm.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM premiera kino

Koncert Niepodległości 1981. Reżyser w PR24: upamiętniamy dwie rocznice - radosną i smutną

-  W gruncie rzeczy bardzo szczęśliwie się złożyło, bo projekt poświęcony jest rocznicy, którą w tym roku obchodzimy - zarówno radosnej, jak i tragicznej. Radosnej, bo to 40. rocznica karnawału Solidarności, który był rozciągnięty na kilkanaście miesięcy. Liczony jest od sierpnia, aż do wprowadzenia stanu wojennego. I dochodzimy do smutnej rocznicy, czterdziestej, jego wprowadzenia, które tak naprawdę zatrzymało nasz rozwój - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski (reżyser, organizator Koncertu Niepodległości 1981). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 KULTURA muzeum koncert Solidarność stan wojenny MUZYKA