Polskie Radio
Section05

NAUKA

"Megawystrzałowe wynalazki" - książka o odkryciach, które zmieniły (lub nie) nasz świat

Czy zastanawiasz się czasem, skąd wzięło się to wszystko, co widzisz wokół siebie? Kto wpadł na pomysł, żeby stworzyć gry wideo albo komu zaświtała w głowie myśl, żeby zbudować szkołę? Z najnowszej książki autorstwa Adama Kaya dowiesz się o wszystkich wynalazkach ludzkości: od głupkowatych, przez te ohydne, aż do tych niebezpiecznych.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak książki KSIĄŻKA literatura

Polak, który wygrał wojnę z polio. Hilary Koprowski i jego szczepionka

– Pierwsze porcje wypiliśmy we dwóch: ja i technik. Chcieliśmy sprawdzić, czy szczepionka przeciw polio jest bezpieczna. Do dziś pamiętam, że miała smak tranu – mówił Hilary Koprowski w wywiadzie, którego udzielił Polskiemu Radiu w 2008 roku.
Zobacz więcej na temat:  wirus wirusy polio historia Polski HISTORIA naukowcy medycyna szczepienia szczepionka choroby zakaźne choroby choroba lekarz USA dzieci dzieciństwo Żydzi Warszawa

Lód z Arktyki wkrótce może zniknąć. "Ponury kamień milowy"

Naukowcy obawiają się, że już w ciągu najbliższych trzech lat, na 24 godziny może zniknąć cały lód arktyczny. Choć badacze zaznaczają, że jeden dzień nie będzie miał wpływu na światowy klimat, i zjawisko to wystąpi prędzej, czy później, niezależnie od ograniczenia emisji CO2 przez człowieka, to przyznają, że byłby to "ponury kamień milowy" globalnego ocieplenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat Arktyka infografika globalne ocieplenie

Słabość do alkoholu? Kluczowa jest długość palców

Kształt dłoni może dostarczyć istotnych wskazówek dotyczących nawyków związanych z piciem alkoholu - wynika z badania opisanego w "American Journal of Human Biology". Okazuje się, że długość palca serdecznego w relacji do wskazującego, sugeruje preferowany styl spożywania alkoholu, a wszystko przez ekspozycję na testosteron i estrogen w życiu prenatalnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT alkohol społeczeństwo infografika

Prof. Teresa Chynczewska-Hennel i prof. Andrzej Hennel w Jedynce. "Ważne, by się ze sobą nie nudzić"

Przedstawiciele dwóch różnych dziedzin naukowych - prof. Teresa Chynczewska-Hennel - historii i prof. Andrzej Hennel - fizyki - opowiedzieli Katarzynie Jankowskiej w audycji "Po drugiej stronie lustra" m.in. o wzajemnych relacjach w odkrywaniu humanistyki i nauk ścisłych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Teresa Chynczewska-Hennel Andrzej Hennel Katarzyna Jankowska – PODCAST

Bocian biały: fakty i mity o ukochanym ptaku Polaków

Czy bocian je żaby? Czy ukochane ptaki Polaków rzeczywiście wracają co roku do swoich gniazd? Jakie korzyści może im dawać życie blisko człowieka? Jak wyglądają ich trasy migracyjne i czy zmieniają się wraz z klimatem? Czym różnią się populacje w różnych zakątkach Europy? Ile jest naszych bocianów w świetle ustaleń 8 Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, który odbył się w tym roku? O tym z dr Marcinem Tobółką, przewodniczącym Grupy Badawczej Bociana Białego rozmawia Staszek Łubieński.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ornitologia ptaki bociany Marcin Tobółka stanisław łubieński Trójka Zobacz także

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Plama Śmieci na Pacyfiku wciąż rośnie. Niepokojące wieści

Nazywana jest też dryfującą "wyspą śmieci", ale jej oficjalna nazwa to Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Niebezpieczne zjawisko na Oceanie Spokojnym, które naukowcy obserwują już od lat. Ostatnie wyniki badań są niepokojące. Gigantyczne wysypisko odpadów na oceanie wciąż rośnie, ponieważ w szybkim tempie gromadzą się tam nieduże kawałki plastiku z różnych części świata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT oceany Ocean Pacyfik zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza śmieci odpady Hawaje Kalifornia USA środowisko naturalne woda ekologia ekosystem przyroda emisja co2 emisja gazów

Claude Lévi-Strauss urodził się 116 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA KULTURA literatura Indianie