Polskie Radio
Section05

Paryż

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Warszawa

Jedyne takie wywiady, takie nazwiska, takie historie. Na pożegnanie Renaty Gorczyńskiej

Renata Gorczyńska – dziennikarka Polskiego Radia, znawczyni literatury – zmarła 22 stycznia 2024 roku. W opowieści o jej życiu znaleźć można Piramidę Luwru, bezprecedensowy maraton z Mickiewiczem, pojedynek na słowa w paryskiej knajpce, oddech Portugalii, największych polskich pisarzy XX wieku. Pozostały wspomnienia i wiele godzin wyjątkowych radiowych nagrań.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Wilno Renata Gorczyńska wspomnienie literatura Polskie Radio

Katedra Notre-Dame. Przywrócić blask symbolowi Paryża

Jak pogodzić nowoczesność z tradycją? Jakie wyzwania stały przed zespołem konserwatorów i rzemieślników? Co tak naprawdę oznacza przywrócenie życia miejscu o tak ogromnym znaczeniu historycznym i duchowym? Przenosimy się do serca Paryża, by poznać kulisy jednego z najważniejszych projektów renowacyjnych ostatnich lat – odbudowy katedry Notre-Dame. Gościnią Kuby Wygnańskiego była Felicja Lamprecht, ekspertka historii sztuki i konserwacji zabytków, która osobiście brała udział w pracach nad renowacją i odbudową ikonicznej katedry.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame

Przetłumaczyć Francuzów na polski. Joanna Guze o Camusie i dziennikach mistrzów

– Powiem coś bardzo komicznego: nie umiałam słowa po francusku. Do czasu studiów jedynie trochę się uczyłam tego języka. No i pojechałam do Paryża – opowiadała w archiwalnym radiowym nagraniu Joanna Guze o swojej translatorskiej drodze. 12 stycznia mija 16 lat od śmierci tej znakomitej tłumaczki i znawczyni sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Francja tłumacz Julia Hartwig Lwów literatura Albert Camus wspomnienie historia sztuki

Jan Stanisławski. "W nowatorski, wręcz fotograficzny sposób kadrował swoje obrazy"

- Miał umiejętność dostrzeżenia pewnego fragmentu pejzaż, ale pewne siebie muśnięcie pędzla, powstawało skończone dzieło sztuki – mówiła krytyk sztuki Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska. 6 stycznia 1907 roku zmarł w Krakowie malarz Jan Stanisławski. Był wybitnym pejzażystą, reprezentantem polskiego modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Młoda Polska Kraków Warszawa Julian Fałat Wojciech Kossak

Konstanty "Kot" Jeleński. Największy ambasador polskiej kultury

- Przyjaciel wielkich artystów. Nowoczesny intelektualista krążący na paryskich salonach i dyskotekach z lekko ironicznym uśmiechem - mówił o nim w radiowej audycji Wojciech Karpiński. Konstanty Jeleński - znakomity eseista i krytyk, żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Maczka, współpracownik paryskiej "Kultury" - urodził się 103 lata temu, 2 stycznia 1922 roku w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Jerzy Giedroyc Józef Czapski Czesław Miłosz Witold Gombrowicz Francja Paryska "Kultura"