Polskie Radio
Section05

Polacy za granicą

Krzemieniec - zwany Wołyńskimi Atenami, miasto Juliusza Słowackiego i Liceum Krzmienieckiego

Krzemieniec - miasto położone na pograniczu ukraińskiego Wołynia i Podola, niegdyś na kresach Rzeczypospolitej. Tu urodził się Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych polskich romantyków, tu stworzono Liceum Krzemienieckie, drugą po Uniwersytecie Wileńskim placówkę oświatową na Kresach. Miasto wielu kultur, o niepowtarzalnym klimacie i atmosferze.  Dzisiejszy Krzemieniec liczy niewiele ponad 20 tysięcy mieszkańców. Wędrując uliczkami miasta, położonego wzdłuż wąskiej doliny rzeki Ikwy natrafimy na nieliczne już niestety ślady minionej epoki.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina krzemieniec Juliusz Słowacki Tomasz Kozłowski Kresy

Jak wychować erudytę? Czyli kształtowanie pięknej polszczyzny od najmłodszych lat

Jak cię słyszą, tak cię piszą, a wszystko zaczyna się od pierwszego słowa po polsku… W najnowszej odsłonie cyklu „Język polski bez granic” rozmawiamy o tym, jak zadbać o poprawną, wzorcową polszczyznę u dzieci. Okazuje się bowiem, że wzbogacanie słownictwa u najmłodszych, umiejętność nazywania wszystkich zjawisk, rzeczy i uczuć przekłada się na sukcesy w dorosłym życiu.
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka język polski język ojczysty kancelaria premiera

Polscy medycy w walce z koronawirusem w Libanie i na Madagaskarze

Najpierw kryzys gospodarczy, później tragiczna w skutkach eksplozja w porcie, a teraz nawrót koronawirusa. W Libanie sytuacja staje się coraz trudniejsza. W pomoc włączyły się organizacje z całego świata, w tym także z Polski. Nasi lekarze będą pomagać również mieszkańcom Madagaskaru. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś Europa Wschodnia Maria Furdyna Aleksander Łukaszenka Polonia koronawirus Liban Madagaskar pandemia lekarz

Język polski popularny wśród cudzoziemców choć stanowi dla nich nie lada wyzwanie

Coraz  więcej osób decyduje się uczyć naszego języka. Motywacje przy tym są różne. Językoznawcy uczący polskiego jako obcego twierdzą, że najsilniejsza łączy się z uczuciem. Ktoś poznał Polkę, Polaka - silna chęć bycia razem i zamieszkania w Polsce bardzo pomaga w językowych zmaganiach. Równie ważną rolę pełnią  kontakty biznesowe z naszym krajem.
Zobacz więcej na temat:  język polski nauka języków obcych Polonia

"Polacy w Świecie". Obchody stulecia Bitwy warszawskiej 1920 r.

100 lat temu, 15 sierpnia 1920 r., na przedpolach Warszawy zatrzymano pochód Armii Czerwonej. Polskie zwycięstwo i błyskotliwa kontrofensywa przeszły do historii jako jedna z najważniejszych batalii w dziejach Europy i jeden z najważniejszych mitów założycielskich odrodzonej Polski. O wydarzeniach towarzyszących obchodom stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 r. mówiła Edyta Poźniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edyta Poźniak Polonia 1920 bitwa warszawska

Powstanie wirtualna mapa Kresów Wschodnich

Powstanie portal o dziedzictwie dawnych Kresów Wschodnich, który będzie pierwszą tak szeroką bazą informacyjną na ten temat. - To terytorium stało się obszarem oddziaływania pewnej historycznej cywilizacji o bardzo wyraźnym profilu ustrojowym, która była także atrakcyjną ideą dla podmiotów funkcjonujących na tym terenie. To fenomen dawnej Rzeczpospolitej - mówił Waldemar Rataj z Akademii Dziedzictwa Kresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Kresy Polonia w USA

Gala Konkursu "Być Polakiem" na Zamku Królewskim w Warszawie

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w 11. Konkursie „Być Polakiem”. Był on skierowany do dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego, mieszkających poza granicami kraju. W roku jubileuszu 40-lecia rejestracji NSZZ Solidarność tematem prac filmowych, rysunkowych i literackich było słowo solidarność, które dla Polaków znaczyło tak wiele i stało się symbolem - podkreśliła podczas uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Sejm MSZ Elżbieta Witek Jan Dziedziczak

Amerykańska Polonia upamiętni 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

W Chicago i Nowym Jorku amerykańska Polonia upamiętni 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. O tym, jak to wydarzenie obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, relacjonował w audycji "Polacy w świecie" Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA, który rozmawiał z naszymi rodakami mieszkającymi za Oceanem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Chicago historia Polski Maria Furdyna USA Polonia Polonia w USA Nowy Jork

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Wilno Lwów Grodno OSW