Badania przeprowadzone przez australijskiego Tindera wskazują, że 63 procent młodych ludzi, w wieku od 18 do 25 lat, nie dogaduje się ze starszymi osobami w tej randkowej aplikacji. Podobno wszystko przez to, że pokolenie Z mówi innym językiem niż millenialsi.
19:43 czwórka świat 4.0 30.10.2024 natalia kusiak.mp3 O współczesnym randkowaniu opowiada Natalia Kusiak (Świat 4.0/Czwórka)
Nowy język randkowania
Aplikacje randkowe zmieniły nasz język randkowania, pojawiły się też zjawiska, które do tej pory nie istniały.
- Jest penpal, czyli osoba, z którą piszemy. Piszemy, ale nie spotykamy się - wyjaśnia Natalia Kusiak, autorka podcastu "Pierwsza randka". - To częste zjawisko. - W dobie Instagramów i social mediów większość z nas doświadczyła takiej sytuacji. Spragnieni miłości i relacji pakujemy się w nie wiadomo jak rokujące sytuacje "listowne/messengerowe". Każda sytuacja jest też inna. Niektórym taka sytuacja też daje bezpieczeństwo - przekonuje.
W świecie internetowych randek pojawiło się wiele nowych terminów. Niektóre z nich opisują niepokojące lub szkodliwe zachowania, z którymi możemy się spotkać na portalach randkowych. Oto najczęstsze z nich:
- ghosting - nagłe zerwanie kontaktu przez osobę, z którą byliśmy w relacji;
- love bombing (znane też jako "hot and cold") - intensywne okazywanie zainteresowania, a następnie nagłe jego wycofanie;
- crash (lub "mieć crasha") - silne zauroczenie kimś, intensywna fascynacja drugą osobą;
- cushioning - zabezpieczanie się przez utrzymywanie kontaktów z innymi osobami mimo bycia w związku;
- kittenfishing - kreowanie swojego wizerunku w sposób znacząco odbiegający od rzeczywistości.
Aplikacje randkowe - co i jak?
W wielu krajach aplikacje randkowe świetnie się sprawdzają. Natalia Kusiak w czasie jednej z przeprowadzonych przez siebie rozmów dowiedziała się, że Tinder nie ma zbyt dobrej opinii na Ukrainie. - Moja rozmówczyni, Mira, poznała swojego męża przez tę apkę, ale w domu nie mówi o tym głośno, bo to nie jest dobrze przyjmowane, niemal równane z prostytucją. Tam jest taki społeczny odbiór tej apki - zdradza.
Dla pokolenia Z najlepszy do randkowania jest Instagram. Młode pokolenie świetnie wie, jak wykorzystać go w tym celu. - Ja dużo dobrego też słyszałam o aplikacjach, gdzie pierwszy ruch należy do kobiety - mówi gościni Weroniki Puszkar.
Zobacz też:
Sposobów randkowania, szukania partnera w XXI wieku jest mnóstwo. W Chinach oferowano singlom dodatkowe dni urlopu, by mogli ten czas przeznaczyć na randkowanie. Natalia Kusiak opowiada, że w Szanghaju jest park, w którym spotykają się rodzice czy dziadkowie z opisem swoich dzieci lub wnuków i szukają im pary.
- Za to Japonia jest bardzo AI-owa i bardzo wirtualna. Są już śluby z wirtualnymi dziewczynami i chłopakami - mówi. - Jowita Michalska opowiadała mi, że dziś można poprosić komputer, by znalazł ci parę, np. wrażliwego chłopaka, który lubi czytać poezję. Takie możliwości są już dostępne na całym świecie.
Mimo że w randkowym świecie panoszą się nowe technologie, to wciąż żywe pozostają instytucje swatki i biura matrymonialnego. Zmieniły one swoją formę działania, ale wciąż mają się świetnie. - Pokazuje to dokumentalna seria "Indian Matchmaking" czy "Jewish Matchmaking" - poleca gościni Czwórki.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Natalia Kusiak
Data emisji: 30.10.2024
Godzina emisji: 16.10
pj/wmkor