Polskie Radio
Section05

Polacy za granicą

NASZ WYWIAD Prezes ZPB: władze Białorusi chcą zniszczyć organizację

Władze Białorusi chcą zniszczyć niezależny Związek Polaków, działając z zewnątrz i od wewnątrz, chciałyby go kontrolować. Warto mówić o tym, że takie metody są stosowane, również w przypadku innych niezależnych organizacji  - o tym mówiła prezes ZPB Andżelika Borys w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Opowiedziała też o walce o polskie szkoły i o wielkanocnych tradycjach Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Polacy na Białorusi NASZ WYWIAD Wielkanoc

Polsko-ukraińska pamięć o pacyfikacji Huty Pieniackiej

W tym roku minęły 73 lata od rzezi polskiej ludności w Hucie Pieniackiej. Tydzień temu odbyły się tam uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji polskiej wsi przez oddziały niemieckich i ukraińskich nacjonalistów. W audycji "Polacy w świecie" przyjrzeliśmy się, jak pamięć o tym tragicznym wydarzeniu kultywowana jest w polskim, a także ukraińskim społeczeństwie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wołyń Kresy Huta Pieniacka

Magiczno-romantyczne "Mikołajki w Naddniestrzu"

Nieuznawana Republika Naddniestrza leży na terenie Mołdawii przy granicy z Ukranią. W miejscowościach Raszków i Swoboda Raszkowska żyje tam kilka tysięcy Polaków, którym akcją "Mikołajki w Naddniestrzu" pomagają zaproszeni przez Czwórkę Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski.     
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże hobby akcja charytatywna naddniestrze Tomasz Grzywaczewski mikołajki Kamil Jasieński Mołdawia STYL ŻYCIA

Teatr Fantazja. "Łączy nas wspólna pasja"

W tym roku przypada 15-lecie założenia Polskiego Teatru Dramatycznego Fantazja, który jest jedyną tego typu instytucją w Sydney. Dzięki współpracy scenografów, muzyków i reżyserów filmowych w profesjonalny sposób pielęgnuje i promuje polską kulturę w Australii. O pomyśle na jego powstanie, a także o sposobie, w jaki funkcjonuje mówiła Joanna Borkowska Surucić, dyrektor artystyczny i reżyser sztuk teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Australia USA

Ponad 60 proc. Polaków na Litwie czuje sympatię do Putina

Polacy na Litwie ulegają propagandzie rosyjskiej - wynika z sondażu. - Mamy z jednej strony specjalistów wysokiej klasy, którzy tworzą kremlowską propagandę, a z drugiej strony słabo wykształconego Polaka, który łatwo ulega kremlowskiej propagandzie i manipulacjom - komentuje prodziekan Wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku Jarosław Wołkonowski. Inny ekspert przestrzega przed tym, że Rosja zacznie wykorzystywać taką sytuację do swoich celów, by skłócić wschodnią flankę NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa

Historia: ślady polskiej obecności w Iranie

Cmentarze, katolickie kaplice i wiele fotografii. Oto pamiątki, jakie pozostały po Polakach, którzy trafili do Iranu w 1942 roku, w wyniku wojennej zawieruchy na kontynencie europejskim. Jednak pierwsi nasi rodacy pojawili się w Iranie już w XVII wieku. O historii polskiego osadnictwa na irańskiej ziemi opowiadał w Polskim Radiu 24 Radosław Sadowski z ambasady w Teheranie.
Zobacz więcej na temat:  Iran emigracja historia Polski Teheran Isfahan Edyta Poźniak

Litewska opozycja chce wspierać rozwój Wileńszczyzny

„Wileńszczyzna, w porównaniu z innymi rejonami kraju, jest najbardziej zaniedbanym rejonem. Tak nie powinno być, bo rejon ten znajduje się tuż obok stolicy” – powiedział podczas konferencji prasowej poseł konserwatywnej partii Związek Ojczyzny Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Paulius Saudargas. Zdaniem litewskich posłów istnieje potrzeba powołania specjalnego Funduszu Rozwoju Wileńszczyzny. O przedsięwzięciu i sytuacji na Wileńszczyźnie mówił w programie Świat w Południe Romuald Mieczkowski, wileński dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Renik Wilno Litwa Romuald Mieczkowski