Polskie Radio
Section05

Solidarność

Dyskusja o wynagrodzeniach nauczycieli. Czarnek: propozycja szefa ZNP mało poważna

- Związki zawodowe bardziej skupiały się na zabetonowaniu swoich pozycji i obronie grup interesów wewnątrz środowiska nauczycielskiego, a nie na perspektywach pracy nauczyciela - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef resortu odniósł się w ten sposób do braku porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie wysokości wynagrodzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Związek Nauczycielstwa Polskiego edukacja

33. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Prof. Roszkowski: można było wynegocjować więcej

- W 1989 roku osiągnięto pewien kompromis z którego społeczeństwo w najbliższej przyszłości mogło oczekiwać więcej. Dla mnie jest to pewne przecięcie się dwóch pewnych trendów, jakaś umowa, z której wynikło wiele dobrego dla strony komunistycznej, a społeczeństwo, które było reprezentowane przez elitę solidarnościową uzyskało mniej, niż mogłoby stopniowo coraz więcej oczekiwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski (historyk).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski komunizm okrągły stół PRL społeczeństwo

Zabójstwo ks. Stanisława Suchowolca. "Dowody zebrane przez Solidarność pozwoliły wznowić śledztwo"

- Dowody zebrane paradoksalnie nie przez prokuraturę, a przez działaczy Solidarności pozwoliły wznowić śledztwo już w latach 90. i doprowadzić do konkluzji, że przyczyną śmierci księdza Stanisława Suchowolca nie było przypadkowe zdarzenie związane z użytkowaniem farelki, nie był to więc nieszczęśliwy przypadek, ale celowe działanie osób trzecich - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Litka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Suchowolec Jerzy Popiełuszko HISTORIA historia Polski

POLSKIE RADIO 24 "Brak czytelnej perspektywy programowej". Jan Rulewski o Platformie Obywatelskiej

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli działacze opozycji antykomunistycznej czasów PRL. Wg Jana Rulewskiego Platformie Obywatelskiej doskwiera "brak czytelnej perspektywy programowej łączącej elementy równowagi społecznej", o które - jak mówił były polityk PO - "walczył jako członek Solidarności". Z kolei Andrzej Michałowski przestawił swoją opinię nt. filmu pt. "Jesteś mechanizmem niszczącym...", wyemitowanego w Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Rulewski polityka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość PZPR

"Szkoda, że Bóg go zabrał". Michałowski i Majdzik wspominają Andrzeja Rozpłochowskiego

Bohater opozycji antykomunistycznej i człowiek, który złotymi zgłoskami zapisał się na kartach historii walk o wolność. 19 dni temu pożegnaliśmy Andrzeja Rozpłochowskiego. Słuchacze Polskiego Radia 24 dobrze znali tę postać. Co tydzień gościł na naszej antenie, opowiadał zarówno o przeszłości, jak i o sprawach bieżących. Wraz z Tadeuszem Płużańskim legendę "Solidarności" wspominali inni dawni opozycjoniści: Andrzej Michałowski i Ryszard Majdzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski PRL Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański

Trzeba było działać, walczyć. Reportaż [POSŁUCHAJ]

"Zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie, którego aktorzy nie przyłączyli do bojkotu instytucji reżimowych podczas stanu wojennego. Środki wybuchowe wrzucili do Kolegium ds. Wykroczeń, a pojemniki z kwasem masłowym - do mieszkań kolaborantów i funkcjonariuszy SB. To tylko niektóre z akcji radykalnych Grup Oporu "Solidarni". Podczas stanu wojennego należało do nich ok. 300 osób z Warszawy i okolic.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski stan wojenny reportaż Trójka

Abp Ignacy Tokarczuk, "biskup niezłomny" i "podpora dla opozycjonistów" w PRL

- Posługa duszpasterska arcybiskupa Ignacego Tokarczuka była niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i jego kondycji w momencie, gdy upadał komunizm  - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Krzysztofiński, historyk, IPN w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA komunizm PRL historia Polski historia PRL społeczeństwo kościół w prl aktualności katolickie Kościół katolicki

"Wzór prawego człowieka, gorliwego patrioty". Jarosław Kaczyński żegna Andrzeja Rozpłochowskiego

- Andrzej Rozpłochowski był bezkompromisowy, walczył o najwyższe wartości, o jakie warto walczyć tutaj na ziemi - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych działacza Solidarności. Wicepremier Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do żałobników napisał, że "choć przegrał ostatnią rundę tego starcia z podstępnym wrogiem, jakim jest koronawirus, to z tego boju, który toczył przez dekady swojego życia, wyszedł zwycięsko". Jak zaznaczył "wygrał, ponieważ pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Andrzej Rozpłochowski społeczeństwo

WYWIAD Dr Wilczok: policja polityczna zdawała sobie sprawę, że Rozpłochowski prezentuje bezkompromisową postawę

W rozmowie z PAP dr Katarzyna Wilczok z Uniwersytetu Śląskiego stwierdziła, że Andrzej Rozpłochowski był zaliczany do tzw. ekstremalnych działaczy Solidarności. Podkreśliła również, że policja polityczna doskonale widziała o jego ideowej oraz bezkompromisowej postawie. Dziś w Katowicach odbędzie się pogrzeb Andrzeja Rozpłochowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wywiad Andrzej Rozpłochowski historia Polski Huta Katowice społeczeństwo