Polskie Radio
Section05

Solidarność

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezydent: wniósł ważny wkład w naszą współczesną niepodległość

Andrzej Duda pożegnał zmarłego wczoraj Andrzeja Rozpłochowskiego, opozycjonistę i działacza "Solidarności". "Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość" - napisał w mediach społecznościowych prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2021 Andrzej Duda prezydent Mateusz Morawiecki premier Karol Nawrocki IPN Andrzej Rozpłochowski PRL HISTORIA

Zmarł Andrzej Rozpłochowski. Kupisiewicz: był zdecydowanym antykomunistą

- Porozumienie katowickie było ważne, ponieważ wprowadziło zapis, że wszystkie pozostałe porozumienia dotyczą całego kraju, a nie tylko obszaru, na którym zostały podpisane. On ten zapis wywalczył - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kupisiewicz. Postać zmarłego Andrzeja Rozpłochowskiego wspominał także dr Krzysztof Gosiewski.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Michał Rachoń Andrzej Rozpłochowski

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezes IPN: ogromna strata, był jedną z legend Solidarności

W poniedziałek, w wieku 71 lat zmarł Andrzej Rozpłochowski - legendarny działacz Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego – jednego z Porozumień Sierpniowych 1980 r. - Wczorajszy wieczór bardzo smutno zapisze się w historii Polski - powiedział w programie "Jedziemy" na antenie TVP Info prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo porozumienia sierpniowe PRL IPN Karol Nawrocki odeszli 2021 Andrzej Rozpłochowski

"Trudno sobie bez niego wyobrazić Solidarność". Premier o Andrzeju Rozpłochowskim

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że bez Andrzeja Rozpłochowskiego trudno sobie wyobrazić "Solidarność" na Śląsku i "Solidarność" w ogóle. Szef rządu pożegnał na Facebooku zmarłego opozycjonistę i działacza "Solidarności". "Dzielny, prawy człowiek, który miał istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Spoczywaj w Pokoju" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Rozpłochowski odeszli 2021

Stan wojenny na Podkarpaciu. Internowania i polityczne morderstwa

- Mieliśmy cztery ośrodki odosobnienia, trzy dla mężczyzn i jeden dla kobiet. W tym najsłynniejszym, w Załężu, internowano ponad 800 osób. Łącznie na Podkarpaciu znajdowało się 15 procent internowanych w całej Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Bukała z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA stan wojenny komunizm PRL historia Polski historia PRL społeczeństwo internowani

Kapelan internowanych o czasie stanu wojennego: byliśmy reprezentantami narodu, który był z nimi złączony

- Kiedy w końcu poszliśmy do internowanych, to zaczęliśmy traktować ich jako naszych parafian. Próbowaliśmy wzbudzić w nich ducha. Zarówno poprzez wiarę jak i naszą ludzką obecność. Byliśmy reprezentantami narodu, który był z nimi złączony - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jan Sikorski, kapelan internowanych w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL pomoc Kościół katolicki opozycja demokratyczna HISTORIA fakty opinie ciekawostki

TYLKO U NAS Atak francuskich związków na "Tygodnik Solidarność" za wywiad z Le Pen. Prof. Łęcicki: medialna ignorancja

"Tygodnik Solidarność" został zaatakowany przez francuskie media i związki zawodowe za przeprowadzenie wywiadu z kandydatką na prezydenta Francji Marine Le Pen. Dla portalu PolskieRadio24.pl skomentował to prof. Grzegorz Łęcicki, medioznawca z UKSW, który stwierdził, że tak agresywna reakcja związana jest z dominującą na zachodzie lewicową ideologią oraz świadczy o medialnej ignorancji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media polityka Francja NSZZ związki zawodowe Marine Le Pen

Stan wojenny we wspomnieniach świadków

- Spodziewaliśmy się jakiegoś uderzenia, ale myślę, że mało kto z nas spodziewał się go w takim wymiarze - mówił we wspomnieniach ze stanu wojennego Krzysztof Turkowski, współpracownik KOR-u, działacz Studenckiego Komitetu "Solidarności" we Wrocławiu, świadek pacyfikacji na Politechnice Wrocławskiej w grudniu 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski Dwójka 1981 PRL opozycja Czesław Niezgoda Jarosław Broda Krzysztof Turkowski

tylko u nas Francuskie związki chcą konsekwencji za wywiad z Le Pen w "Tysolu". Ossowski: próba ingerencji w naszą niezależność

- Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni tą sytuacją. Przede wszystkim próbą ingerowania w naszą niezależność jako redaktorów naczelnych, jako osób, które kierują redakcjami tygodnika i portalu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność". Gościem audycji był także zastępca redaktora naczelnego tego pisma oraz szef portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marine Le Pen

Medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Urząd do Spraw Kombatantów odznaczył opozycjonistów z okresu PRL

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Uroczystość miała miejsce podczas spotkania opłatkowego z działaczami opozycji antykomunistycznej i osobami represjonowanymi z powodów politycznych. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. Antoni Macierewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PRL komunizm historia PRL opozycja demokratyczna

Solidarność prowadzi zbiórkę "bibuły". To nieocenzurowane czasopisma i książki

Solidarność prowadzi w Toruniu zbiórkę "bibuły", czyli czasopism, książek, ulotek i wszystkich niezależnych wydawnictw, który ukazywały się poza zasięgiem cenzury w latach 1980-1989. - To była wielka oznaka oporu Polaków przeciwko systemowi totalitarnemu, w którym ludzie ginęli na ulicach i w katowniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Orłowski, współorganizator zbiórki.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski stan wojenny