Polskie Radio
Section05

Studio Reportażu Polskiego Radia

"Bronek i jego Dwójka" - archiwalny reportaż Krystyny Melion

To historia radiowego wozu transmisyjnego i jego kierowcy Bronisława Kozioła. Ten wyjątkowy wóz transmisyjny Polskiego Radia, nazywany "Dwójką" był chevroletem. W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, został uratowany podczas ewakuacji, prowadzonej przez Bronisława Kozioła. Tak trafił z nim do Rumunii i przejechał cały szlak bojowy rejestrując najważniejsze wydarzenia historyczne.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Krystyna Melion

"Pan od matematyki" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Grupa włocławskich nauczycieli z Zespołu Szkół Samochodowych od lat wykorzystuje internet do dokumentowania lokalnej historii. Prowadzą strony i grupy na portalach społecznościowych, a ostatnio zaprzęgli do pomocy Sztuczną Inteligencję, żeby ożywić stare pocztówki i fotografie. Nie wszyscy są historykami, ale połączyła ich wspólna pasja – dzieje rodzinnego miasta. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski

Audycja "Noc z reportażem" o "Uwierzyć w siebie" oraz "Bez prawa powrotu"

W audycji "Noc z reportażem" historia nastolatka, który "uwierzył w siebie". Z zakompleksionego chłopaka z nadwagą stał się mistrzem Polski w trójbolu siłowym. Ta historia w reportażu Moniki Bartkowicz-Krzysztof z Radia Zachód. Reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk z Radia Białystok "Bez prawa powrotu" to opowieść o pacyfikacjach szlacheckich zaścianków w czasie powstania styczniowego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Agnieszka Czarkowska Alicja Pietruczuk

"Polacy, Niemcy Rosjanie i My" - reportaż Józefa Wyciska

Reportaż dziennikarza Radia Katowice opisuje los 90 tysięcy Ślązaków zesłanych po wojnie do pracy w kopalniach na Syberii i w Doniecku. Działo się to w myśl postanowień traktatu w Jałcie. Opowieść o tragedii Górnoślązaków snuje dwoje bohaterów – Agnieszka Kazior i Franciszek Pawlas. To przejmujące wyznanie o bólu, strachu, cierpieniu, głodzie, pragnieniu, śmierci, samotności i niezrozumieniu własnej krzywdy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Józef Wycisk

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Wandy Wasilewskiej i Mari Blimel "Myślałem, że to przeze mnie"

Reportaż tych dwóch wybitnych reportażystek z Radia Poznań to opowieść o porzuconych dzieciach. Piętnastoletni Marcin i trzynastoletnia Joasia znaleźli się w Pogotowiu Opiekuńczym. Ich rodzina rozpadła się kiedy matka odeszła z innym mężczyzną, a ojciec zaczął pić i całkowicie zaniedbywał dzieci. Cierpiąc i wstydząc się swojego opuszczenia Marcin i Joasia próbowali stworzyć wokół siebie pozory normalności.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny Aleksandra Piotrowska

Studio Reportażu Polskiego Radia

Dokumentujemy rzeczywistość. Opowiadamy historie, pokazując prawdę emocji. Dzięki temu pomagamy rozumieć. Codziennie docieramy z dźwiękowymi opowieściami do setek tysięcy słuchaczy programów Polskiego Radia i podcastów publicznego nadawcy. Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia to od 1998 roku największa w polskiej publicznej radiofonii struktura zajmująca się profesjonalną produkcją audiodokumentów. Czerpie z tradycji radiowych reportaży literackich i twórczo ją rozwija. Skupia się na opowiadaniu o świecie dźwiękowymi obrazami.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

"Wokół kiosku" – reportaż Magdy Skawińskiej i Jakuba Tarki

Były codziennością, dziś głównie wspomnieniem. Kioski "Ruchu", charakterystyczne przeszkolone budki z zakładanymi na noc kratami i małymi, nisko umieszczonymi okienkami, przez które rozmawiało się ze sprzedawcą. Żeby coś kupić, trzeba się było mocno pochylić, a czasami nawet uklęknąć. Przez lata zmieniały wygląd i asortyment. Powoli zaczęły znikać z polskich miast i miasteczek, a w grudniu 2024 został zamknięty ostatni i tak skończyła się ponad stuletnia historia kiosków "Ruchu".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Jakub Tarka

Audycja "Noc z reportażem" i "Siłaczka", "Kopalnia od środka" oraz "Dotknąć, czego nie dotknął nikt"

W audycji "Noc z reportażem" trzy reportaże w różnej tematyce. "Siłaczka" Anny Piekarczyk opowiada o wsparciu dla seniorów. Janusz Deblessem w reportażu "Kopalnia od środa" zabiera słuchaczy do zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido. "Dotknąć, czego nie dotknął nikt" Cezarego Galka opowiada o pasjonatach eksploracji jaskiń z żagańskiego Speleoklubu Bobry i ich przygotowaniach do najnowszej wyprawy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Janusz Deblessem

"WINna nieWINna" - archiwalny reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman

Reportaż "WINna nieWINna" to uniwersalna opowieść o wojennej traumie i wybaczaniu. Bohaterką jest Stanisława Rachwał, oświęcimska więźniarka, która po wyjściu z obozu rozpoczęła współpracę z antykomunistyczną organizacją WIN – Wolność i Niezawisłość. Zadenuncjowana przez Służbę Bezpieczeństwa kobieta znalazła się w krakowskim więzieniu na Montelupich. Tam, na więziennych korytarzach spotkała swoją oprawczynię z oświęcimskiego obozu. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Patrycja Gruszyńska-Ruman

"Sąsiad" - reportaż Magdy Skawińskiej

Ta historia znaleziona na śmietniku. Obok kontenera z makulaturą Bartosz Wokan zauważył katalog z lat 60, a w nim reprodukcje grafik z adresami artystów. Jeden z nich, Zygmunt Waśniewski, mieszkał na modernistycznym wrocławskim osiedlu Księże Małe i był sąsiadem Bartka. Z jednym zastrzeżeniem - Waśniewski zmarł kilkadziesiąt lat wcześniej, niż Bartek tam zamieszał. Katalog był impulsem, by o zapomnianym artyście jak najwięcej się dowiedzieć. Tak powstała grupa znajomych z sąsiedztwa, którzy odkryli Waśniewskiego na nowo i doprowadzili do upamiętnienia artysty. Na osiedlu Księże Małe powstał mural z jego grafikami.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

"Moje Hybrydy" – reportaż Anny Kołodziejczyk

1 lutego 1957, koncertem jazzowym, zainaugurowano w Warszawie działalność studenckiego klubu Hybrydy. To wyjątkowe miejsce na trwałe wpisało się w kulturalny krajobraz Stolicy i Polski. Na przestrzeni dziesięcioleci występowali w nim najważniejsi muzycy swojej epoki. Młynarski, Osiecka, Kofta, Pietrzak, Gintrowski, Wołek. To tylko niektórzy spośród wspaniałego grona kompozytorów, wykonawców, satyryków, autorów tekstów bywających w Hybrydach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Anna Kołodziejczyk pr poleca